17 липня: це цікаво знати

Posted by

У минулі часи дивились, чи немає жовтого листя на деревах, якщо є, то осінь рано настане. Цей день визначав погоду 11 серпня: «Який Андрій – такий і Калинник (11 серпня)». Наші пращури у цей день спостерігали, як «грає місяць». Якщо його можна побачити при сході, то здається, нібито він перебігає з місця на місце, міняє свій колір і ховається в хмари. Така «гра» вказує на хороший урожай.

За церковним календарем 17 липня вшановують святого Андрія Боголюбського – великого князя, який за життя сприяв поширенню християнської віри, створив понад 30 храмів і встановив свято Покрова Богородиці в православній церкві.

Іменинники 17 липня:
Андрій, Марфа, Федір, Ольга, Тетяна, Марія.

17 липня народились:
1846 – Микола Миклухо-Маклай – російський мандрівник українського походження, антрополог, етнограф, географ, гуманіст. Дослідник, що став «каарам-тамо» (людиною з Місяця) для багатьох тубільців і науковим авторитетом для освічених європейців. Справжній нащадок легендарного Тараса Бульби та палкий борець за права людини будь-якого кольору шкіри. Національний герой Індонезії та російський дворянин, що був змушений потай втікати з Російської імперії.
1849 – Олена Пчілка (Косач Ольга Петрівна) – українська письменниця, драматург, перекладач, критик, публіцист, етнограф, фольклорист, журналіст, редактор, видавець, педагог. Мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.
1871 – Філарет Колесса – український композитор, фольклорист, літературознавець, основоположник українського етнографічного  музикознавства.

Події 17 липня:
709 до н. е.
– перший опис повного сонячного затемнення, зроблений китайцем Чу Фу.
1048 – німецький король Генріх III (Heinrich III.) вигнав із Риму папу Бенедикта IX (Benedictus PP. IX) і замінив його Дамасієм II (Damasus PP. II).
1429 – у відбитому в англійців Реймсі коронувався на французький престол Карл VII (Charles VII, le Victorieux) (стяг над його головою під час церемонії тримала Жанна д’Арк) (Jeanne d’Arc).
1453 – французи розбили англійців в битві при Кастільйоні, останній битві  Сторічної війни (1337—1453). Після цієї битви французькі війська заволоділи містом Бордо.
1505 – після потрясіння під час жахливої грози, коли Мартін Лютер (Martin Luther) був на волосок від смерті, він змінює свої плани стати юристом і стає ченцем августинського монастиря в Ерфурті.
1570 – у Вільно заснована єзуїтська колегія, яка згодом була перетворена в університет.
1710 – здача ризького гарнізону московським військам під командуванням фельдмаршала Шереметєва в ході Північної війни.
1754 – у Нью-Йорку відкрився Королівський коледж. В цьому вищому навчальному закладі було десять студентів і один професор. У 1784 змінив свою назву на Колумбійський, а у 1896 став університетом. Сьогодні це один із найбільших і найпрестижніших вузів США.
1775 – у США відкрили перший у світі військовий госпіталь.
1785 – словацький авантюрист Моріц Беньовський, проголосивши себе імператором Мадагаскару, оголосив війну Королівству Франція.
1791 – на Марсовому полі в Парижі розстріляна мирна демонстрація, що вимагала зречення французького короля Людовика XVI.
1793 – у Парижі страчена Шарлотта Корде (Charlotte Marie-Anne Corday d’Armont), вбивця лідера Французької революції Марата (Jean Paul Marat).
1841 – вийшов перший номер британського гумористичного журналу «Панч».
1854 – в Австрійській імперії запущена в експлуатацію перша у світі гірська залізниця.
1868 – японська столиця перенесена з Кіото в Токіо.
1915 – німецька імперія і Австро-Угорська імперія підписали секретний договір про співпрацю з Болгарським царством.
1917 – у Великій Британії з титулів вилучені всі німецькі імена. Британський король Георг V опублікував звернення, де ствердив, що спадкоємці Британської королівської родини по чоловічій лінії — Саксен-Кобург-Готська династія  носитимуть прізвище Віндзори.
1917 – виступ полуботківців у Києві з метою проголошення незалежності України.
1917 – в Петрограді розстріляна мирна демонстрація робітників і солдатів.
1918 – розстріляний останній російський імператор Микола ІІ.
1933 – після закінчення будівництва Дніпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі  з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав.
1941 – наказом Гітлера Східна Галичина перейшла в підпорядкування до Генерального Губернаторства як окремий дистрикт «Галичина».
1942 – почалася Сталінградська битва.
1945 – почалася Потсдамська конференція глав держав-союзників СРСР, США і Великобританії. На ній було прийнято рішення про денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі, про вступ СРСР у війну проти Японії та інші питання.
1958 – Рада Міністрів УРСР прийняла рішення про скорочення 8 з 40 чинних монастирів.
1973 – в Афганістані повалена монархія і проголошена республіка.
1997 – Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини.
2014 – російським зенітним ракетним комплексом «Бук» біля Тореза Донецької області з території так званої Донецької народної республіки збито рейсовий пасажирський літак Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).

Чи знаєте ви, що:
У більшості біографічних статей Миклуху-Маклая називають великим російським вченим, але рідко коли пишуть звідки взялося таке дивне поєднання двох прізвищ. По батьковій лінії пращури мандрівника – славетні запорізькі козаки.

Степан Макуха (прапрадід Миклухо-Маклая, на прізвисько Махлай, що означало «клаповухий») був хорунжим Війська Запорозького. Саме він переробив непрезентабельне «Макуха» на «Миклуху», а «Махлая» на незрозумілого «Маклая».

А прадід Степана Охрім Макуха був одним із курінних отаманів Війська Запорозького. З його нащадком Григорієм навчався в Ніжинській гімназії М. В. Гоголь. І саме від Григорія письменник почув сімейну історію Миклух, а потім створив образ Тараса Бульби. У своїй повісті він навіть використав слова, котрі Миклухи передавали з покоління в покоління, приписуючи їх Охрімові, коли він власноруч страчував свого середнього сина за зраду та смерть молодшого: «Немає уз, святіших за товариство!..»

Незвичне прізвище завжди дивувало людей і одного разу, відповідаючи на питання стосовно національності, Микола Миколайович зазначив: «Моя особа – то живий приклад того, як благочинно поєдналися три сили, що споконвіку ворогували. Гаряча кров запорожців мирно злилася з кров’ю їх, здавалося б, непримиренних гордовитих ворогів ляхів, розбавленою кров’ю холодних германців».