17 листопада: це цікаво знати

У народі 17 листопада називали Яреминим днем і вірили, що цього дня на вулиці розважається нечиста сила. А тому – краще сидіти вдома, нікому і нічого не позичати, особливо, вогонь, бо разом з ним з хати піде і щастя.

За церковним календарем день пам’яті святих мучеників Нікандра єпископа Мирського) і Єрмея (пресвітера).

Переказ свідчить, що Нікандр і Ермей навчалися у святого Тита, який своєю чергою був учнем апостола Павла. Вони активно проповідували християнство і багатьох навернули до віри. Про це дізналися правителі, які поклонялися ідолам, і проповідників схопили. Їх умовляли, їм погрожували, їх катували, але вони не відреклися від віри. У підсумку Ермея і Нікандра піддали смерті.

У цей день часто буває погана погода. У наших предків існувала приказка: «Ярема – сиди вдома». А все тому, що існувала думка, що в цю пору нечиста сила спустилася на землю і розгулює вулицями, намагаючись проникнути в будинки, щоб поцупити вугілля або вогонь.

Згідно із віруваннями, нечисть особливо приваблювали порожні хати або будинки з відкритими дверима. Тому двері замикали на всі засуви та в житло намагалися нікого стороннього не пускати.

У селянських сім’ях в цей день зайвий раз за поріг не виходили. Жінки готували їжу, топили піч, прибирали. Увечері дівчата збиралися за рукоділлям. Вони пряли або ткали.

Щоб захистити будинок від усього поганого, стародавні слов’яни на віконницях і над вікнами вирізали хрести або серпи. Вірили, що цей нехитрий оберіг захистить їх від негативу.

Сни з 16 на 17 листопада обов’язково потрібно запам’ятати. Вони вказують, чого ви можете досягти в житті, а чого слід остерігатися.

Іменинники 17 листопада:
Інокентій, Фаїна, Ярема, Оникій.

17 листопада народилися:

1788 – Михайло Щепкін – визначний актор української та російської сцени. Викуплений з кріпацтва І.Котляревським та іншими. В українському репертуарі був першим Виборним та Чупруном у п’єсах І.Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Москаль-Чарівник», що залишилися кращими в його доробку.
1887 – Юрій Шумський (Шомін) – один з корифеїв українського театру, кіноактор, громадський діяч. Одну з вулиць Києва названо на його честь.
1908 – Григорій Кочур – український перекладач, поет, літературознавець, громадський діяч. Автор книг «Друге відлуння», «Інтинський зошит» та ін.

17 листопада відзначають:

  • Міжнародний день студентів.
  • Міжнародний день боротьби проти хронічного захворювання легень.

Події 17 листопада:

1663 – укладені т. зв. «Батуринські статті» між гетьманом І. Брюховецьким та московським урядом що дещо обмежували гетьманську владу в Україні на користь московського царя.
1804 – засновано Харківський імператорський університет, що з 1933 став державним, а з 1999 – Харківським національним університетом імені  В.Н.Каразіна.
1869 – в Єгипті офіційно відкрився Суецький канал.
1880 – перші три британські жінки отримали ступінь бакалавра мистецтва в Лондонському університеті.
1913 – Панамським каналом проходить перше судно.
1921 – закінчився поразкою Другий Зимовий похід Армії УНР. Волинська повстанська група генерал-хорунжого Юрка Тютюнника зазнала поразки під с. Малі Миньки на Житомирщині, усіх полонених було розстріляно під Базаром.
1939 – тисячі студентів міста Праги та їхніх викладачів вийшли на вулиці міста, протестуючи проти нацистської окупації, але були арештовані й розстріляні або відправлені в концтабори. На пам’ять про цю подію Україна, згідно з Указом Президента (№ 659/99, від 16 червня 1999), разом зі світовою спільнотою відзначає День студента.
1948 – введено в експлуатацію газопровід Дашава — Київ, діаметром 500 мм і довжиною 509 км. Офіційний день заснування «Київтрансгазу».
1959 – південноафриканська компанія «Де Бірс», Йоганнесбург, починає виготовлення штучних діамантів.
1964 – Велика Британія заявляє про свій намір заборонити експорт зброї до Південної Африки.
1966 – у ніч з 16 на 17 листопада 1966 р. зареєстрований найбільший метеорний дощ: метеори потоку Леонідів (з’являються регулярно через кожні 33,25 року) були видні на небі між східною частиною СРСР і західною частиною Північної Америки.
1967 – «The Beatles» закінчують роботу в студії над альбомом «Magical Mystery Tour».
1968 – переговори в Солсбері між представниками Великої Британії та Родезії  заходять в безвихідь.
1969 – в Гельсінкі починаються радянсько-американські переговори по обмеженню стратегічних озброєнь.
1970 – після м’якої посадки на поверхню Місяця в районі Моря Дощів космічної станції «Місяць-17» в подорож по супутнику Землі відправляється «Місяцехід-1».
1971 – військовий переворот в Північній Ірландії.
1989 – поліція розігнала студентську демонстрацію в Празі, приурочену до 50-річчя протестів проти нацистської окупації 1939 р. З цього фактично почалася  «оксамитова революція», що повалила комуністичну владу в Чехословацькій Соціалістичній Республіці.
1989 – Беназір Бхутто обрали прем’єр-міністром Пакистану.
1994 – Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму  (Постанова ВРУ № 250/94-ВР «Про виконання Постанови Верховної Ради України „Про політико-правову ситуацію в Автономній Республіці Крим“»).
2000 – Україна ніколи не буде ядерною державою, заявив експрезидент України Леонід Кучма на зустрічі зі студентами Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Чи знаєте ви, що:

28 жовтня 1939 року поліція і підрозділи СС розігнали мирну демонстрацію в Празі з нагоди 21-ї річниці створення Чехословацької Республіки. Під час розгону був тяжко поранений студент медичного факультету Ян Оплетал. 11 листопада він  помер.

Його похорон, який проходив 15 листопада, перетворився на протест проти окупації, у якому взяли участь вже тисячі людей. Знову дійшло до сутичок з поліцією.

Наступного дня у Берліні було прийнято рішення закрити чеські вищі навчальні заклади «на три роки», хоча насправді вони відкрилися тільки після перемоги над нацизмом. Майно університетів підлягало конфіскації.

17 листопада відбулися масові арешти чеських студентів у Празі та інших університетських містах. 9 провідних представників студентських організацій було страчено в празьких тюрмах, понад 1200 арештовано і наступного дня відправлено до концтабору Заксенхаузен.

Міжнародна Рада Студентів на зборах, що проходили 1941 року в Лондоні, прийняла заяву, в якій день 17 листопада в пам’ять про події в Чехії, було оголошено Міжнародним днем студентів. Відтоді міжнародне студентство просуває ідею визнання 17 листопада міжнародним днем студентів на рівні ООН.

Українська спільнота, з ініціативи студентської молоді, приєдналася у 1999 році до цієї міжнародної ініціативи та законодавчо закріпила 17-те листопада як День  студента.

Comments

204 Переглядів