17 серпня: це цікаво знати

Posted by

У народі 17 серпня називали Явдохи-Сіногнійки. Дощі у цей час ідуть серед білого дня, без блискавок і грому. Через часті дощі сіно могло зіпсуватися, тому його потрібно було швидше заховати. По цьому дню судили про майбутній листопад: «Яка Явдоха – такий листопад». Якщо день погожий, ясний, то і листопад буде погожим, а якщо похмуро і дощ іде – бути йому сірим і туманним.

За церковним календарем 17 серпня вшановується пам’ять святої Євдокії (Авдотьї), яка жила в IV столітті та народилася в родині багатих римлян. Під час гонінь, організованих щодо християн перським царем Сапора, разом з 9000 віруючими Авдотья була також арештована. Перебуваючи в полоні, вона продовжувала проповідувати віру в Христа серед перських жінок і багатьох звернула в релігію. За це її піддали жорстоким знущанням, після чого обезголовили.

У народі Авдотью називали Сеногнойкой, Огуречніцей, Малинівка, і з цього стає зрозуміло, чого очікували від цього дня і його прийме. Господарі 17 серпня намагалися прибрати бадилля до тих пір, поки вона не висохла, щоб скласти її в компостну яму. Крім того, дозрівали цибулю і часник, які відмінно підходили для консервації огірків.

Крім цього, 17 серпня церква вшановує пам’ять семи Ефеських отроків: Іамвліха, Максиміліана, Моан, Мартиніана, Костянтина, Антоніна. Ці брати спочатку були воїнами, але покинули військо, звернувшись у віру. За це були покарані – їх замурували в печері на цілих 200 років. Легенда свідчить, що, коли печеру відкрили, отроки були живі. Після того, як народ став свідком події чуда, брати померли.

Іменинники 17 серпня:
Денис, Іван, Євдокія, Максиміліан.

17 серпня народилися:

1858 – Володимир Тимофєєв – український хімік, ректор Київського політехнічного інституту (1906–1908), професор Харківського університету, директор Українського інституту прикладної хімії Укрраднаргоспу, керівник науково-дослідної кафедри фізичної хімії Наркомосвіти УРСР.
1882 – Василь Тютюнник – український військовий діяч, полковник генерального штабу Армії УНР, командувач Дієвої Армії УНР.
1919 – Іван Жулкевський – український актор. Народний артист України. Ролі: Щасливцев («Ліс» О. Островського), Бонко («Макбет В. Шекспіра»), Возний («Наталка Полтавка» І. Котляревського) та ін.

Події 17 серпня:

1245 – у битві поблизу галицького міста Ярослава Данило Романович розгромив угорське військо і покінчив з боярським спротивом у Галицько-Волинському князівстві.
1502 – Христофор Колумб проголосив Гондурас іспанською територією.
1771 – британський хімік Джозеф Прістлі встановив, що рослини виділяють кисень.
1896 – початок золотовидобування на Клондайку: Джордж Кармак закріпив за собою права на ділянку Кролячого струмка, дрібну притоку річки Клондайк, перейменувавши його в струмок Удачі (Bonanza Creek).
1908 – вийшов на екрани перший анімаційний фільм «Фантасмагорія»  (Fantasmagorie) французького художника-карикатуриста Еміля Коля.
1914 – у Львові створено добровольчий легіон «Українські січові стрільці». Саме січовики стануть у початків національної революції у Львові в листопаді 1918 та складуть основу Української Галицької армії, будуть однією з найбоєздатніших частин армії УНР.
1916 – Королівство Румунія приєдналося до Антанти під час Першої світової війни.
1918 – гетьман Павло Скоропадський встановив в Українській Державі 8-годинний робочий день.
1919 – Чорноморський полк під командою Євгена Царенка 3-ї Залізної дивізії Армії УНР здобув станцію Рудниця на залізниці, що вела до Одеси.
1920 – закінчилася Варшавська битва, на фронті стався перелом і Червона армія  під ударами польсько-українського війська покотилася на схід.
1933 – випробувана перша радянська ракета на рідинному паливі.
1940 – Адольф Гітлер проголошує повну блокаду Великої Британії.
1941 – розпочалася депортація жителів Кримського півострова німецької національності, до 20 серпня було виселено 50 тисяч осіб.
1941 – радянські війська залишили Миколаїв та Кривий Ріг. Миколаївська корабельня була підірвана.
1945 – Індонезія проголосила незалежність від Нідерландів.
1946 – початок громадянської війни у Королівстві Греція.
1950 – Сполучені Штати Індонезії перетворюються на унітарну державу.
1953 – перша зустріч Анонімних Наркоманів у Південній Каліфорнії.
1958 – китайський політичний лідер Мао Цзедун проголосив початок політики «великого стрибка».
1960 – Ґабон декларує незалежність від Франції.
1962 – перший вбитий за спробу перетину Берлінської стіни. Прикордонники Східної Німеччини вбили 18-річного Пітера Фетчара.
1969 – львівські «Карпати» стали володарями кубку СРСР.
1979 – над Україною зіткнулися два літаки Аерофлоту, 156 осіб загинуло.
1982 – Royal Philips Electronics (PHG) створило перший компакт диск.
1991 – відзнято відеокліп на пісню гурту Nirvana «Smells Like Teen Spirit».
1995 – вокаліст гурту Depeche Mode Дэвід Гэан здійснив спробу самогубства.
1998 – Уряд Російської Федерації проголошує дефолт.
1999 – затверджено прапор Донецької області.
2009 – англійська Вікіпедія перетнула рубіж у 3 мільйони статей.
2011 – на навколоземну орбіту вивели український супутник «Січ-2» (супутник оптико-електронного спостереження Землі; 3-й із серії супутників «Січ»).

Чи знаєте ви, що:

Про селище-привид в Україні

Бакота – затоплене село на Хмельниччині. Археологічні розкопки свідчать, що ця територія була заселена з доісторичних часів. Наші пращури вважали це місце особливим. Цю думку дослідників підтверджують безліч язичницьких святилищ та капищ, знайдених тут. Існує також частково підтверджена підводними дослідженнями легенда про кам’яний відбиток стопи Будди, що знаходиться зараз на дні річки Смотрич.

Вперше Бакота згадується у літопису 1024 року. У XIII столітті це було велике місто, найважливіший політико-адміністративний центр Дністровського Пониззя (з XIV століття – Поділля), що входило до Галицько-Волинського князівства.

Сьогодні Бакотою умовно називаються місця вздовж берега Дністра, розташовані по сусідству з залишками монастиря.

Цікаво, що, за даними метеорологів, в цьому районі існує своєрідний унікальний мікроклімат – середньорічна кількість тепла на 1 кв. м тут рівнозначна ялтинській, а скелі й ліси захищають узбережжя Дністра від північних повітряних потоків. Мальовнича природа та романтичний імідж цих місць приваблюють сюди численні потоки паломників і мандрівників.