17 вересня: це цікаво знати

Posted by

У народі вважали, що 17 вересня потрібно обов’язково помолитися іконі «Неопалима Купина», яка, згідно з віруваннями, охороняє будинок від пожеж і блискавок – цих стихій в давнину боялися найбільше. У цей день традиційно замовляють молебні про збереження будинків від пожежі, а людей – від усіляких хвороб.

За церковним календарем 17 вересня вшановують пам’ять єпископа Вавили.

Також 17 вересня відзначають свято ікони Божої Матері, яка в слов’янській культурі була відома як Неопалима Купина. Згідно з переказами, Бог з’явився Мойсеєві у вигляді горить, але не згорає кущ терну і покликав пророка до того, щоб вивести ізраїльтян з Єгипту. У християнстві ж Неопалима Купина стала прообразом Діви Марії, і православні у цей день моляться іконі Божої Матері, що має аналогічну назву. В центрі такої ікони зображена Марія з немовлям, і ці образи укладені в восьми кінцеву зірку, утворену двома чотирикутниками – червоним і зеленим. Зелений колір символізує саму купину, а червоний – той вогонь, який охопив. Така ікона була відома ще з середини XVI століття, але свято в честь неї був встановлений тільки в наступному столітті.

Що не можна робити, в день ікони Божої Матері

  • не можна давати милостиню і допомагати бездомним. Вважається, що якщо у цей день дати милостиню, і жебрак до тебе торкнеться, т можеш забрати бідність і злидні у своє життя.
  • не можна пити алкогольні напої. 17 вересня, в день ікони Божої Матері точно потрібно відмовитися від спиртного. А для твого здоров’я краще буде, якщо ти відмовишся від алкогольних напоїв назавжди.
  • не можна сваритися, сперечатися, злитися, виявляти інші негативні емоції. Потрібно постаратися, щоб день ікони Божої Матері пройшов у мирному і хорошому настрої. Тоді ти отримаєш заряд везіння і позитивних емоцій на тривалий час.
  • не можна обманювати. Будь чесна перед собою і близькими. Божа Матір Діва Марія вкрай негативно ставилася до брехні (навіть до такої, яку називають брехнею во благо), тому будь відверта, якщо не хочеш накликати на себе її праведний гнів.
  • не можна співати, танцювати, веселитися, голосно сміятися. Хоча це і свято, воно не вважається радісним і веселим в нашому розумінні, тому так себе вести 17 вересня в день ікони Божої Матері грішно.

Народні прикмети на 17 вересня:

  • день видався непогожим і дощовим – осінь буде сухою.
  • великі мурашники в лісі – до сильних морозів взимку.
  • багато горобини – до холодної зими.
  • вийдеш у двір з вилами – всю нечисть сполохаєш!
  • в цей день не можна подавати жебракам. Вважалося, що вигнана зі своєї оселі лихоманка приймала вигляд бабусі-мандрівниці і ходила по селах за милостинею. Хто їй подасть – той весь рік в її владі буде. Також в цьому випадку можна накликати на себе злидні.
  • перед іконою «Неопалима купина» треба помолитися в її день, і в будинку не буде пожежі, а господарі на майбутній рік не постраждають від блискавки.
  • якщо раптом сталася пожежа, треба обійти палаючий будинок з цією іконою.
  • голуби гніздяться в цей день під дахом – в найближчі місяці будинок не постраждає від вогню.
  • заєць в село забіг – до великого вогню.
  • філін голосно гупає – до пожежі.
  • щоб не постраждати від пожежі, не можна в цей день говорити: «Я не боюся вогню».
  • відправитися в гості – до біди.

Іменинники 17 вересня:
Мусій, Федір, Юлій, Митрофан.

17 вересня народились:

1853 – Михайло Павлик – український письменник, публіцист, громадський діяч. Дійсний член НТШ, разом з І.Франком у 1890 р. створили Русько-українську  радикальну партію.
1864 – Михайло Коцюбинський – український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, один з організаторів Братства Тарасівців. Автор повістей «Тіні забутих предків», «Fata Morgana», «Коні не винні», «Дорогою ціною».
1901 – Микола Глущенко – український художник. Народний художник України, лауреат Державної премії України ім.Тараса Шевченка.

17 вересня відзначають:

  • День працівників цивільного захисту України (День рятівника).

Події 17 вересня:

1598 – голландські моряки відкрили Маврикій.
1631 – війська Католицької ліги розбили протестантів біля Лейпцига.
1678 – за Нівегенським договором Франція та Іспанія повернули одна одній раніше завойовані території.
1787 – Конституційний конвент у Філадельфії ухвалив нову Конституцію США. З союзу окремих незалежних штатів США перетворилися на федеративну державу. Главою держави та головнокомандувачем збройних сил став президент, термін правління якого становив чотири роки. Законодавча влада належить Конгресу, який складається з Сенату і Палати представників. Судова влада лежить у компетенції Верховного суду.
1809 – укладено Фрідріхсгамський мир між Росією та Швецією, за умовами якого Фінляндія відійшла до складу Росії на правах автономії.
1834 – професора Михайла Максимовича затверджено на посаді ректора  Київського університету св. Володимира.
1919 – оприлюднено відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР.
1920 – Дієва Армія УНР звільнила Борщів, Гусятин, Теребовлю та Чортків.
1924 – в Женеві відкрито першу в світі приватну міжнародну школу, в якій на той час навчалося 8 учнів.
1939 – СРСР вступив у Другу світову війну на боці Німеччини, радянська Червона армія вторглася на територію Польщі, анексовано Східну Галичину, Волинь,  Західне Поділля та Західну Білорусь.
1944 – союзники розпочали Голландську повітряно-десантну операцію, наймасштабнішу повітряно-десантну операцію у світовій історії.
1976 – під час урочистої церемонії в Каліфорнії американське космічне агенство НАСА представило публіці свій перший космічний човник – «Ентерпрайз».
1989 – у Чернівцях відкрився перший фестиваль української пісні «Червона рута».
1991 – Створено Кабінет Міністрів України. До 23 жовтня посаду займав Віталій Масол, як голова Ради міністрів УРСР. Першим Прем’єр – міністром України  став Вітольд Фокін (від 23 жовтня).
1993 – останні підрозділи російських (кол. радянських) військ залишили територію Республіки Польща.
2003 – на острові Бирючий відбулася зустріч президентів України та Росії Леоніда Кучми та Володимира Путіна, на якій вони, зокрема, обговорили питання морського кордону в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.

Чи знаєте ви, що:

Українка Євдокія Завалій – перша і єдина жінка-командир взводу морської піхоти у роки Великої Вітчизняної війни. Вона народилася у 1926 році на Миколаївщині. У 1943 її направили на шестимісячні курси молодших командирів, по закінченні яких у званні молодшого лейтенанта її направили у морську піхоту командиром взводу. Їй тоді було 17 років!

Командуючи взводом, вона звільняла Севастополь, штурмувала Сапун-гору (нагороджена орденом Вітчизняної війни І ступеня), брала участь у боях за Балаклаву, Сахарну Головку, Керч, переправлялась через Дністровський лиман, звільняла Бессарабію, воювала за звільнення Тамані, Туапсе, Новоросійська, висаджувалась з десантом в румунську Константу, болгарські Варни і Бургас, Югославію.

У ході Будапештської наступальної операції Завалій зі своїм взводом пройшла через міську каналізацію з кисневими подушками та захопила бункер з німецьким командуванням. Поміж полонених виявився генерал. Для нього цей полон був вдвічі гіршим, адже морськими піхотинцями командувало дівчисько. За цей епізод Євдокія Завалій була нагороджена орденом Червоного Прапора. А від німців вона отримала «почесне» звання «Фрау Чорна смерть».