17 жовтня: це цікаво знати

У народі 17 жовтня називали Єрофеєвим і очікували настання похолодання та наближення зими. Також вважалося, що в цей день небезпечно без потреби навідуватися до лісу, бо лісовики активно готуються до зими. Також готували із запашних трав спеціальну настоянку, яка не лише стимулювала апетит, але й допомагала від різних недугів.

За церковним календарем 17 жовтня вшановується пам’ять мученика Єрофея (Ієрофея), який жив в Афінах у I столітті. Одночасно з Діонісієм навернений у християнство і став учнем апостола Павла. Ним же був присвячений і в сан єпископа, у той час Єрофей вже був членом афінського ареопагу. Переказ свідчить, що Єрофей і Діонісій своїми очима бачили поховання Богоматері. Що стосується подальшої долі Єрофея, то він був убитий язичниками після того, як намагався проповідувати християнство серед них.

Іменинники 17 жовтня:
Володимир, Гурій, Онисим, Овсій, Вероніка.

17 жовтня народились:

1814 – Яків Головацький – український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священник і педагог. Співзасновник об’єднання «Руська трійця», співавтор альманаху «Русалка Дністровая». Найважливіша праця – «Народні пісні Галицької й Угорської Русі».
1880 – Володимир Жаботинський – єврейський письменник і публіцист, ідеолог та один з лідерів сіоністського руху.

17 жовтня відзначають:

  • Міжнародний день боротьби з бідністю.
  • День працівників харчової промисловості

Події 17 жовтня:

1113 – споруджено Києво-Михайлівський Золотоверхий собор (зруйновано 1934).
1346 – битва при Невілс-Кросі: розгром шотландської армії англійськими військами й полонення Давида II, короля Шотландії.
1404 – Папою Римським стає Інокентій VII (у миру – Козімо Джентіле Мільораті); правив по 6 листопада 1406.
1483 – Папа римський Сікст IV заснував Іспанську інквізицію.
1604 – німецький астроном Кеплер Йоган почав спостереження найновішої зірки (SN 1604), названої згодом його ім’ям.
1660 – Слободищенський трактат – договір між гетьманом Юрієм Хмельницьким та Річчю Посполитою.
1702 – битва під Бердичевом.
1831 – Майкл Фарадей відкрив електромагнітну індукцію.
1855 – англієць Генрі Бессемер запатентував свій процес приготування сталі.
1888 – катастрофа під Харковом (Бірки) потягу, яким подорожував російський імператор Олександр III з почтом.
1902 – у Детройті випущений перший автомобіль марки «Кадилак».
1905 – російський імператор Микола II підписав Маніфест про дарування ліберальних свобод і додання Державній думі законодавчих повноважень.
1905 – держави-члени Балканської Ліги оголосили війну Османській імперії.
1918 – Угорщина проголосила незалежність від Австрії.
1927 – відбувся II Всеукраїнський собор УАПЦ.
1956 – в Англії відкрита перша атомна електростанція.
1959 – південноафриканська компанія «Де Бірс» оголосила про те, що нею вироблені перші штучні алмази.
1962 – гурт «Бітлз» уперше виступив на британському телебаченні.
1967 – у Великій Британії опублікували «Акт про аборт» («Abortion Act»), який започаткував легалізацію в Західній Європі штучного переривання вагітності (вже узаконеного на той час в соціалістичних країнах).
1987 – у Львові створили Товариство Лева.
1989 – у Києві відкрився I Всесоюзний фестиваль анімаційних фільмів «Крок».
1990 – у Києві на площі Жовтневої революції завершилося голодування студентів, які домоглися від Верховної Ради УРСР прийняття постанови про виконання їхніх політичних вимог.
1990 – офіційна дата виникнення бази IMDb (Internet Movie Database), найбільша у світі база даних і вебсайт про кінематограф (тодішня назва «rec.arts.movies movie database»).
1996 – Аслан Масхадов став прем’єр-міністром коаліційного уряду Чеченської Республіки Ічкерія.

Чи знаєте ви, що:

Образ Козака Мамая так само популярний в Україні, як образ Будди на Сході. Козак Мамай – це козацький провидець, наш народний святий. Його зображення було неодмінним атрибутом української хати.

Подібність Козака Мамая й Будди – не формальна, у них обох виявився первинний арійський духовний тип, започаткований першим провидцем аріїв Рамом. Козак Мамай своєю дієвістю навіть ближчий до Рама, ніж Будда. У ньому поєднано мудрість відунів-рахманів і дієвість воїнів-кшатріїв.

Козак Мамай став символом взаємодії двох провідних верств традиційного українського суспільства духовної та військово-адміністративної, символом єдності відунів і воїнів, які забезпечували енергетичний і фізичний захист основної верстви населення – хліборобів, господарів автохтонів України. Цей синтез бойової активності й мудрості наш народ передав у назві козак-характерник, а персоніфікував в імені Козак Мамай.

Козацтво й характерництво – релікти прадавньої арійської традиції в українській культурі. Суть козака-лицаря – священний героїзм в обороні рідного краю, відсутність страху перед фізичною смертю. Суть відуна характерника – яснобачення, духовне провідництво й цілительство свого народу. Саме такими рисами воїна-лицаря й відуна-чародія наділений у свідомості українців козак-характерник Козак Мамай.

Сам бувши безсмертним, Козак Мамай став символом безсмертя українського  духу.

Comments

307 Переглядів