17 жовтня: це цікаво знати

У народі 17 жовтня називали Єрофеєвим і очікували настання похолодання та наближення зими. Також вважалося, що в цей день небезпечно без потреби навідуватися до лісу, бо лісовики активно готуються до зими. Також готували із запашних трав спеціальну настоянку, яка не лише стимулювала апетит, але й допомагала від різних недугів.

За церковним календарем 17 жовтня згадують знайдення мощей святих Гурія, архієпископа Казанського, і Варсонофія, єпископа Тверського, та вшановують священномученика Єрофея, єпископа Афінського; преподобних Елладія й Онисима, печерників Києво-Печерських; благовірного князя Володимира Ярославовича, Новгородського, чудотворця; преподобного Аммона, печерника Києво-печерського; мучеників Гаія, Фавста, Євсевія і Херимона; священномученика Петра Капітолійського; мучениць Домнини та дочок її Віринеї (Вероніки) і Проскудії (Просдоки); преподобного Амона; преподобного Павла  Препростого.

Іменинники 17 жовтня:
Володимир, Гурій, Онисим, Овсій, Вероніка.

17 жовтня народились:

1814 – Яків Головацький – український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священник і педагог. Співзасновник об’єднання «Руська трійця», співавтор альманаху «Русалка Дністровая». Найважливіша праця – «Народні пісні Галицької й Угорської Русі».

1880 – Володимир Жаботинський – єврейський письменник і публіцист, ідеолог та один з лідерів сіоністського руху.

17 жовтня відзначають:

  • Міжнародний день боротьби з бідністю

Події 17 жовтня:

1113 — споруджено Києво-Михайлівський Золотоверхий собор (зруйновано 1934).

1346 — битва при Невілс-Кросі: розгром шотландської армії англійськими військами й полонення Давида II, короля Шотландії.

1404 — Папою Римським стає Інокентій VII (у миру — Козімо Джентіле Мільораті); правив по 6 листопада 1406.

1483 – Папа римський Сікст IV заснував Іспанську інквізицію.

1604 — німецький астроном Кеплер Йоган почав спостереження найновішої зірки (SN 1604), названої згодом його ім’ям.

1660 — Слободищенський трактат — договір між гетьманом Юрієм Хмельницьким та Річчю Посполитою.

1702 — битва під Бердичевом.

1831 — Майкл Фарадей відкрив електромагнітну індукцію.

1855 — англієць Генрі Бессемер запатентував свій процес приготування сталі.

1888 — катастрофа під Харковом (Бірки) потягу, яким подорожував російський імператор Олександр III з почтом.

1902 — у Детройті випущений перший автомобіль марки «Кадилак».

1905 — російський імператор Микола II підписав Маніфест про дарування ліберальних свобод і додання Державній думі законодавчих повноважень.

1905 — держави-члени Балканської Ліги оголосили війну Османській імперії.

1918 — Угорщина проголосила незалежність від Австрії.

1927 — відбувся II Всеукраїнський собор УАПЦ.

1956 — в Англії відкрита перша атомна електростанція.

1959 — південноафриканська компанія «Де Бірс» оголосила про те, що нею вироблені перші штучні алмази.

1962 — гурт «Бітлз» уперше виступив на британському телебаченні.

1967 — у Великій Британії опублікували «Акт про аборт» («Abortion Act»), який започаткував легалізацію в Західній Європі штучного переривання вагітності (вже узаконеного на той час в соціалістичних країнах).

1987 — у Львові створили Товариство Лева.

1989 — у Києві відкрився I Всесоюзний фестиваль анімаційних фільмів «Крок».

1990 — у Києві на площі Жовтневої революції завершилося голодування студентів, які домоглися від Верховної Ради УРСР прийняття постанови про виконання їхніх політичних вимог.

1990 — офіційна дата виникнення бази IMDb (Internet Movie Database), найбільша у світі база даних і вебсайт про кінематограф (тодішня назва «rec.arts.movies movie database»).

1996 — Аслан Масхадов став прем’єр-міністром коаліційного уряду Чеченської Республіки Ічкерія.

Чи знаєте ви, що:

Образ Козака Мамая так само популярний в Україні, як образ Будди на Сході. Козак Мамай – це козацький провидець, наш народний святий. Його зображення було неодмінним атрибутом української хати.

Подібність Козака Мамая й Будди – не формальна, у них обох виявився первинний арійський духовний тип, започаткований першим провидцем аріїв Рамом. Козак Мамай своєю дієвістю навіть ближчий до Рама, ніж Будда. У ньому поєднано мудрість відунів-рахманів і дієвість воїнів-кшатріїв.

Козак Мамай став символом взаємодії двох провідних верств традиційного українського суспільства духовної та військово-адміністративної, символом єдності відунів і воїнів, які забезпечували енергетичний і фізичний захист основної верстви населення – хліборобів, господарів автохтонів України. Цей синтез бойової активності й мудрості наш народ передав у назві козак-характерник, а персоніфікував в імені Козак Мамай.

Козацтво й характерництво – релікти прадавньої арійської традиції в українській культурі. Суть козака-лицаря – священний героїзм в обороні рідного краю, відсутність страху перед фізичною смертю. Суть відуна характерника – яснобачення, духовне провідництво й цілительство свого народу. Саме такими рисами воїна-лицаря й відуна-чародія наділений у свідомості українців козак-характерник Козак Мамай.

Сам бувши безсмертним, Козак Мамай став символом безсмертя українського  духу.

Comments

168 Переглядів