18 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі 18 квітня пов’язували з Федулом Вітренником: «Прийшов Федул – тепляк подув». Якщо у цей день була негода, то говорили: «Федул губи надув». До цього часу ще ймовірні морози, але після Федула влада зими вже втрачена на довгий час. У цей день приходить перше справжнє тепло і прокидаються цвіркуни.

За церковним календарем 18 квітня вшановують згадують преподобних відлюдника Марка Афінського, ігумена Платона, святу Феодору Солунську, мучеників диякона Агафопода, читця Феодула та ін. Католики згадують святого мученика Перфекта Кордовського.

Іменинники 18 квітня:
Платон, Федора, Агафія, Феодула.

18 квітня народились:

1854 – Микола Сумцов – український фольклорист, етнограф, літературознавець та громадський діяч. Один з фундаторів Харківської громадської книгозбірні (1886).

1860 – Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер) – українська письменниця, активістка українського жіночого руху. Автор повісті «Хризантеми» та багатьох збірок віршів.

1882 – В’ячеслав Липинський – український політичний діяч польського походження, історик, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму.

18 квітня відзначають:

  • Міжнародний день пам’яток та історичних місць.

Події 18 квітня:

1187 – перша згадка України, – в Київському літописі у зв’язку зі смертю  переяславського князя Володимира Глібовича.

1506 – початок будівництва Собору святого Петра в Римі.

1521 – Мартін Лютер став перед судом Вормського Рейхстагу.

1648 – Богдан Хмельницький прибув у Запорізьку Січ із закликом до антипольського повстання.

1846 – американець Роял Ерл Гаус запатентував телеграфний апарат.

1865 – першим у Росії законі про друк скасована цензура.

1902 – Данія стала першою країною, в якій відбитки пальців стали використовуватися для встановлення особи злочинців.

1906 – американське місто Сан-Франциско зазнало великих пошкоджень через  землетрус. Загинуло 700 осіб, 250 000 залишилися без притулку. Зруйновано 28 000 будівель.

1909 – Ватикан канонізував Жанну д’Арк.

1921 – перша пошукова нафтова свердловина фірми «Gazolina» на Дашавському газовому родовищі дала газ з глибини 395 м. Цей день вважається днем народження газової промисловості України.

1934 – американець Кентрелл відкрив першу пральню-автомат у містечку Форт-Ворт штату Техас.

1936 – відкрилася перша виставка архітектури Радянської України.

1942 – американська авіація здійснила перше бомбардування території Японії.

1943 – СРСР заявив, що поляків у Катинському лісі розстріляли гестапівці.

1946 – у зв’язку зі створенням ООН у Женеві оголошено про розпуск Ліги Націй.

1949 – Ірландія вийшла з Британської Співдружності. Проголошена Республіка Ірландія.

1956 – американська акторка Грейс Келлі вийшла заміж за князя Монако Реньє III.

1961 – у Києві відбулася демонстрація проти закриття Андріївської церкви.

1966 – відбулася перша телетрансляція в кольорі церемонії вручення нагород  Американської кіноакадемії.

1968 – старий Лондонський міст продається американській компанії, що переправить його, камінь за каменем, із Британії в Аризону, де він буде знову споруджений.

1995 – Київська міська рада прийняла рішення про повернення древнього  герба міста Києва із зображенням Архангела Михаїла.

2001 – Горбачов Михайло Сергійович одержав премію від США «За глобальне взаєморозуміння» у розмірі $10 тисяч.

2008 – групі дослідників з університету Манчестера (англ. University of Manchester) на чолі з Костянтином Новосьоловим вдалось створити найменший у світі одноелектронний транзистор, сконструйований на основі графенових наноплівок.

Чи знаєте ви, що:

Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V–ІV ст. до н.е.

Найвидатнішою архітектурною спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, зведений у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений зовнішній вигляд, бо був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням, собор належить до видатних пам’яток світу доби феодалізму.

Найдавнішим зразком українського монументального живопису є ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить 3000 кв. м. Найдавнішим і єдиним давньоруським медичним довідником, що зберігся до наших часів, є лікарський трактат-порадник «Мазі» – узагальнена праця про лікування травами, який склала Євпраксія Мстиславна, онука Володимира Мономаха, у Х столітті.