18 липня: це цікаво знати

Posted by

У народі 18 липня, на Опанаса відзначали свято Місяця і проводили обряди, пов’язані з цим небесним світилом. Вважалося, що місяць святкує свій день народження саме 18 липня. Увечері в цей день спостерігали за місяцем, вважалося, що якщо він грає, перебігає з місця на місце, або змінює свій колір і ховається за хмари, то треба чекати хорошого врожаю. Якщо місяць світить ясно, осінь буде сухою і теплою.

Стосовно ж світлої частини доби, то якщо хмари цього дня були жовті – на дощ, а якщо вітер ніс їх з північного сходу, то мав бути гарний день.

За церковним календарем 18 липня відзначають день преподобного Афанасія Афонського, який народився в Трапезунді і досить рано залишився сиротою. Його вихованням зайнялася одна черниця, і Афанасій (Панас) настільки полюбив її, що прагнув у всьому наслідувати. Особливо це стосувалося чернечого життя, молитов, постів. Згодом Афанасій навіть приймає постриг, перебуваючи на території Киминского монастиря. Він зважується на подвиг безмовності та поселяється в затишному місці неподалік монастиря. Часто самітнику доводилося боротися з бісами, які намагалися розворушити в ньому почуття ненависті до навколишнього світу.

І одного разу Панас практично піддався сумнівам, але вирішив рівно один рік витерпіти, а потім скоритися волі Божій. Раптово в останній день з неба пролилося яскраве світло, і гріховні помисли Афанасія розсіялися в ту ж мить. Після цього в його келію стали приходити паломники, які хотіли звернутися за допомогою чи порадою. Переказ свідчить, що до Афанасія кілька разів являлася навіть сама Богородиця.

Сам Афанасій побудував храм недалеко від Афона, а загинув в результаті нещасного випадку, пов’язаного з цією спорудою. Несподівано під час проведення будівельних робіт повалився верх храму і під уламками загинув Афанасій.

Іменинники 18 липня:
Ганна, Кирило, Панас, Сергій, Єлизавета.

18 липня народились:

1936 – Юрій Іллєнко – український кінорежисер («Криниця для спраглих», «Вечір напередодні Івана Купала», «Білий птах з чорною ознакою»), кінооператор («Тіні забутих предків»), сценарист («Мріяти і жити», «Лісова пісня»). Лауреат  Шевченківської премії.

18 липня відзначають:

  • Міжнародний день Нельсона Мандели.

Події 18 липня:

390 до н. е. – битва при Алії. Римська армія зазнала поразки від галлів під керівництвом кельтського вождя Бренна.
64 – В Римі здійнялась «Велика пожежа», яка не вщухала протягом тижня й знищила практично весь (10 з 14 кварталів) Рим (згорів навіть імператорський палац).
1672 – в розпалі міжусобної боротьби в час Руїни відбулася битва під Четвертинівкою, сили Дорошенка перемогли Ханенка.
1863 – до Київського цензурного комітету міністром внутрішніх справ Російської імперії Петром Валуєвим надіслано таємний циркуляр, відомий як Валуєвський указ, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних українською мовою. Мотивом до видання циркуляру став страх царської влади, що публікації книг українською мовою стимулюють зростання сепаратистських, проукраїнських та антицарських настроїв.
1870 – перший Ватиканський собор майже одноголосно прийняв Першу догматичну конституцію «Про церкву Христову».
1878 – шведський полярний дослідник Адольф Ерік Норденшельд першим пройшов північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий.
1898 – П’єр і Марія Кюрі представили в Паризьку Академію доповідь про те, що, окрім урану, існують і інші радіоактивні елементи.
1915 – в Адріатичному морі австро-угорським підводним човном потоплений  італійський крейсер «Джузеппе Гарібальді».
1936 – у Радянському Союзі почався перший турнір за Кубок СРСР з футболу.
1946 – відновлено в еміграції Спілку української молоді.
1947 – король Великої Британії Георг VI підписав закон про незалежність  Британської Індії.
1954 – перший фестиваль джазової музики в Ньюпорті, штат Род-Айленд, США.
1968 – засновано компанію «Intel».
1972 – звинувативши СРСР у зриві графіка постачання озброєння, єгипетський  президент Анвар Садат поставив вивести з країни 20 тисяч радянських військових «радників».
1995 – біля стін Софійському соборі в Києві поховано українського Патріарха Володимира. Спроба поховати тіло Патріарха у Софійському соборі наштовхнулася на опір зі сторони духовенства УПЦ МП та силові дії з боку загонів спеціального призначення МВС України.

Чи знаєте ви, що:

Чорнобривці, які багато хто вважає споконвічно українською квіткою, насправді мають заокеанське походження. А примандрували вони до нас із Мексики та непогано тут прижилися.

В Україні чорнобривці полюбили не лише за буйне цвітіння й аромат, але й за лікувальні властивості. Адже настоянки з цих квітів лікують печінку, нирки, гоять рани, поліпшують обмін речовин. Навіть на початковій стадії цукрового діабету вони здатні знизити рівень цукру у крові. Такі вони, ці мексиканські українці – чорнобривці.