18 листопада: це цікаво знати

У народі 18 листопада дівчата ворожили на судженого. Також читали різноманітні молитви та відвідували храми. У день Іони дівчата зазвичай молилися святому для того, щоб знайти хороших чоловіків. Було заведено розкидати у дворі монетки, щоб притягнути нареченого у свій будинок. Хлопці теж проявляли активність і запрошували дівчат на гуляння, які часом тривали до самого ранку.

За церковним календарем 18 листопада вшановується пам’ять Іони – святого і архієпископа Львівського і Великоновгородського, відомого також як ігумен Отенської пустелі. Сам Іона рано залишився сиротою – в 3 роки у нього померла мати, а в 7 років пішов з життя і батько.

Виховувала Іону благочестива вдова, на ім’я Наталя Медоварцева, яка прищепила своєму прийомному синові віру в Бога. Згодом Іона займається організацією притулків в Новгороді, де могли проживати знедолені, вдови та сироти. Крім того, він прославився численними чудесами, які міг здійснювати з Божою поміччю. Так, наприклад, Іона зумів зупинити морову хворобу, яка забрала життя 250000 осіб. У літописі говориться про те, що Іона здійснив хресну ходу у Зверін монастир, і це допомогло йому подолати недугу.

Згодом Іона був зарахований до лику святих в 1549 році на Макаріївського соборі. У його життєписі йдеться про те, що після смерті Іони близько його труни відбувалося велика кількість чудес, і багато людей саме з цієї причини згодом увірували в Христа.

Іменинники 18 листопада:
Наталія, Ганна, Григорій, Галактіон.

18 листопада народилися:

1859 – Кость Левицький – український державний діяч, адвокат, публіцист. Один з найвизначніших політичних діячів Галичини кінця 19 – першої половини 20 стт., керівник уряду ЗУНР (1918). Автор історичних праць «Історія політичної думки галицьких українців 1848–1914», «Історія визвольних змагань галицьких українців в часи світової війни 1914–1918 рр.», «Великий зрив».

18 листопада відзначають:

  • День сержанта Збройних Сил України.

Події 18 листопада:

1626 – у Римі Папа Римській Урбан VIII освятив собор святого Петра, нині резиденцію всіх Пап.
1654 – почалася оборона козацької фортеці Буша на Поділлі від військ Речі Посполитої.
1775 – указом імператриці Катерини II в Російській імперії запроваджено поділ на губернії.
1838 – (за старим стилем 6 листопада) Т.Шевченко завершив перший (втрачений) варіант «Тарасової ночі», фінальної поезії «Кобзаря Т.Шевченка». Перша поезія написана до «Кобзаря» — «Катерина».
1883 – у США введено єдину систему визначення часу: доти кожне місто саме́ встановлювало собі час.
1918 – у бою під Мотовилівкою війська Директорії, а їх основу складали Січові Стрільці, перемогли більші за кількістю війська гетьманського уряду.
1918 – проголошено незалежність Латвійської Республіки; першим главою уряду обрано Карліса Улманіса.
1928 – на екрани вийшов мультфільм «Пароплавчик Віллі» виробництва компанії Волта Діснея. Цей день вважають днем народження Міккі Мауса — символу компанії.
1932 – вийшла Постанова ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівлі», згідно з якою за невиконання планів хлібозаготівлі сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м’яса, і Постанова Політбюро ЦК КП(б)У «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп»..
1933 – об’єднаний пленум Центрального комітету та Центральної контрольної комісії КП(б)У розглянув питання про «український націоналістичний ухил» і прийняв постанову про припинення політики українізації.
1935 – розпочався (18.11.1935–13.01.1936) Варшавський процес, один з найбільших політичних судових процесів проти ОУН у Західний Україні в період окупації Польщею. Закордонна й місцева преса (польська та українська) подавала реферовані промови обвинувачених, які під час цих драматичних подій зуміли схилити на свій бік ще більше симпатиків і перетворити поразку на перемогу.
1935 – у Ризі відкрито Монумент Свободи.
1978 – в джунглях Гаяни близько 1000 учасників секти «Храм Народів» покінчили життя самогубством.
1990 – Мстислав Скрипник прибув зі США до Києва, де в соборі св. Софії відбулася його інтронізація на патріарха УАПЦ.
1993 – Верховна Рада України ратифікувала Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь СТАРТ-1 і Лісабонський протокол до нього.
1994 – Верховна Рада України скасувала декларацію про суверенітет Криму.
2004 – Віктор Ющенко закликав українців захищати свій вибір і вийти на Майдан.
2005 – сенат США скасував обмежувальну зовнішньоторговельну поправку Джексона-Вейніка для України.
2007 – внаслідок вибуху метану на орендному підприємстві «Шахта ім. О. Ф.  Засядька» (Донецьк) загинули 100 гірників (ще один згодом помер у лікарні).

Чи знаєте ви, що:

Про поріг

Давні українці вважали, що поріг – це межа, яку охороняють душі померлих. Колись молодих зустрічали на порозі хати. Самі ж молоді, заходячи до середини оселі, мали переступати поріг тільки правою ногою. Донька, яка залишала батьківську хату, клялася родині, порогам та воротам. Чоловік вперше переносив молоду дружину через поріг на руках, аби духи предків їй не зашкодили.

А виносячи труну з хати, її тричі опускали на порозі, аби покійник попрощався з домом. На Святвечір на поріг клали сокиру, аби злі духи не потрапили до хати. Сміття з хати перед далекою дорогою не вимітали, щоб мандрівник повернувся.

Поріг завжди був символом початку та закінчення дому, місцем перебування душ предків, зустрічі та розлуки.

Comments

229 Переглядів