18 лютого: це цікаво знати

Народ – це велика дитина.
Коли не можеш дати дитині нову іграшку, розкажи їй нову казку.

Микола Михальченко

У народі Святу Агафію називали «поминальницею», тому 18 лютого було заведено поминати пращурів. Ще цю святу називали «корівницею», оскільки вона «корів оберігає від хвороб». Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде «дружною», а літо – сухим і спекотним.

За церковним календарем 18 лютого день пам’яті святої мучениці Агафії. Вона пережила чимало страждань у часи, коли відбувалося гоніння за християнами. Саме тому її називають мученицею. Агафія народилася в Палермо в заможній і дуже відомій родині. З дитинства відрізнялася тим, що вміла бачити хороше і погане в людях.

Сповідувала християнство. Тому під час гонінь сенатор-язичник наказав своїм воїнам привести до нього Агафію та намагався залучити її до язичництва незаконним шляхом. Проте дівчина відмовилася. Про неї часто казали: “Легше пом’якшити камінь і розтопити залізо, ніж переконати цю дівчину”. За те, що не послухала сенатора, Агафію засудили до жорстоких тортур. Вночі, після всіх перенесених мук, до неї прийшов апостол Петро та вилікував всі рани. Коли вранці сенатор побачив, що дівчина вилікувана, то дуже розлютився. Він наказав продовжити тортури.

Того ж дня в місті трапився сильний землетрус. Перелякані мешканці вирішили, що то Бог карає їх за знущання з Агафії. Її повели до темниці і вона там мирно померла. Через рік після її смерті прокинувся вулкан Етна. Налякалися жителі, кинулися до могили Агафії та взяли її одяг з труни, щоб себе захистити. Виверження одразу припинилося. Тому святу мученицю Агафію вважають захисницею від пожеж.

Іменинники 18 лютого:
Феодосій, Агафія, Василина, Макар, Антон.

18 лютого народились:

1855 – Лев Симиренко – український селекціонер, помолог. Автор широковідомого сорту яблунь «Ренет Симиренка».
1856 – Софія Русова – українська громадська діячка, педагог. Авторка праць з питань педагогіки, мистецтва. У 1871 р. разом із сестрою відкрили перший у Києві дитячий садочок.
1890 – Володимир Корецький – український вчений-правознавець, один з творців міжнародного господарського права. Автор першого в Україні та колишньому СРСР підручника «Нариси міжнародного приватного права».
1900 – Оксана Петрусенко – українська оперна співачка. Одна з кращих виконавиць українських народних пісень і романсів. Голос Оксани Петрусенко є голосом-символом України того часу.
1952 – Джеймс Мейс – американський історик, політолог. У 1993–2004 роках жив і працював в Україні. Саме завдяки його дослідженням світ дізнався про Голодомор в Україні 1932–1933 рр.

Події 18 лютого:

1885 – уперше опубліковані «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена.
1913 – Педро Ласкуран встановив рекорд, пробувши на посаді президента  Мексики одну годину. Він склав присягу, призначив спадкоємця й пішов у відставку.
1930 – американський учений Клайд Томбо виявив 9-ту планету Сонячної системи — Плутон. Повідомлення про це було зроблено 13 березня.
1968 – до складу гурту «Pink Floyd» увійшов Девід Ґілмор, він замінив Сіда Баретта.
1978 – пісня «Hotel California» гурту «Eagles» здобула «Греммі» як «Запис року».
1979 – уперше за багато століть у Сахарі випав сніг.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Хорватією та Угандою.
2014 – в Україні почалося протистояння на Майдані Незалежності в Києві, внаслідок якого впродовж 3-х днів загинуло понад 80 осіб.
2015 – Парламент Молдови проголосував за новий уряд на чолі з Кирилом Габурічем.

Чи знаєте ви, що:

18 лютого 1930 р. американський вчений Клод Томбо з обсерваторії Лоувелл (Флегстафф, штат Арізона) відкрив дев’яту, найвіддаленішу планету Сонячної системи, – Плутон.

Її існування вперше було передбачене Персівалем Лоувеллом, котрий в 1928 році теоретично обґрунтував відхилення руху Урана і Нептуна від власних орбіт дією гравітаційного поля невідомого планетарного тіла. Його пошуки завершились успіхом лише через два роки, і після підтвердження результатів Томбо кількома іншими астрономами, 13 березня, в річницю народження Лоувелла і Вільяма Гершеля, відкривача Урану, Томбо повідомив про своє відкриття широку громадськість. Декілька років тому було офіційно визнано, що Плутон не являється планетою.

Comments

438 Переглядів