18 січня: це цікаво знати

Posted by

За церковним календарем 18 січня відзначають Надвечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір).

Це одне з 12 найбільших свят православної церкви, що завершує, так звані, різдвяно-новорічні святки. Засноване на згадку про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, де Він оголосив Себе Месією і Спасителем світу.

18 січня, як і у Різдвяний переддень, віруючі весь день дотримуються суворого посту, а вечеряти сідають лише коли з’явиться на небі перша вечірня зоря. Цього вечора готують третю та останню кутю різдвяно-новорічних свят. Називається вона «голодною».

На вечерю подають лише пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері діти колись проганяли кутю. Вибігали з хати, били палками по причілку і примовляли:

Тікай кутя з покутя,
А узвар – іди на базар,
Паляниці, лишайтесь на полиці.

У Надвечір’я Богоявлення у церкві святять воду. Вона називається богоявленською. До богоявленської води християни віддавна мали особливе благоговіння. Вважалося, що освячена цього дня вода ще святіша, ніж з Водохреща. Нею окроплюють храми та оселі, призначають її пити тим, хто не допускається до святого причастя. Також нею окроплюють людей, житло та худобу, «щоб Бог милував від злої напасті».

Іменинники 18 січня:
Григорій, Роман, Аполлінарія і Феона.

18 січня народились:

1864 – Іван Їжакевич  український живописець, іконописець, письменник, графік. Автор картин «Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Тарас Шевченко  пастух», «Битва козаків зі шляхтою», «Гайдамаки під Уманню», «Повстання селян у Галичині», «Перебендя» та ін.
1866 – Григорій Давидовський – видатний хормейстер, композитор, педагог українського походження. Його знаменита хорова сюїта «Бандура» отримала світове визнання, виконувалась та друкувалась у США та країнах Західної Європи.
1882 – Олександра Екстер – видатна українська художниця-авангардистка  (кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм).
1894 – Василь Батюшков – український живописець. Оформлювач павільйонів ВДНГ УРСР, музеїв Лесі Українки, М. Заньковецької в Києві, Т. Шевченка в Каневі.
1899 – Ліна По (Поліна Горенштейн) – український скульптор. Творила, навіть втративши зір. Найбільшої майстерності досягла в жанрі портрета.
1936 – Степан Жупанин – український поет, педагог. Автор численних збірок  для дітей.
1986 – Валя і Віта Семеренко – українські біатлоністки, олімпійські чемпіонки

18 січня відзначають:

  • Надвечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір).

Події 18 січня:

1535 – іспанський конкістадор Франсіско Пісарро заснував у Перу місто Ліму.
1654 – Переяславська Рада ухвалила рішення щодо приєднання  України до  Росії. Це одна з найбільш заполітизованих подій, яку Росія досі використовує як спосіб знищити українську державність. Кажучи сучасною мовою, Москва вже у XVII столітті намагалася нав’язати «русский мир» в Україні.
1778 – британський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, який побачив сучасні Гавайські острови та назвав їх Сандвічевими островами.
1788 – у Ботанічній затоці з’явились перші британські поселенці, котрі мали заснувати в Австралії виправні колонії для злочинців.
1825 – у Москві відкрито нове приміщення Большого театру, збудованого у стилі класицизму за проектом архітектора Йосипа Бове.
1871 – після закінчення програної французами франко-прусської війни у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.
1886 – у випуск надійшов перший автомобіль.
1918 – на зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити  Студентський курінь імені Січових стрільців.
1919 – у Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй.
1919 – у Лондоні засновано автомобілебудівну компанію «Бентлі Моторз», котра спеціалізувалась на виробництві спортивних і вишуканих автомобілів. У 1931 році «Бентлі» була придбана компанією «Роллс-Ройс».
1926 – на Арбаті в кінотеатрі «Художній» пройшла прем’єра фільму Сергія Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін». Фільм постійно включається  кінокритиками в десятку найкращих фільмів всіх часів і народів.
1934 – британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим уже через 15 хвилин після здійснення злочину виявився злодій, що викрав у Брайтоні три пальта.
1939 – у Хусті з представників українських партій, за винятком комуністів засновано Українське Національне Об’єднання — політичну організацію закарпатських українців.
1944 – на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.
1963 – засновано футбольний клуб «Карпати» (Львів).
1964 – американські лікарі закликали конгрес зобов’язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров’я.
1964 – «Бітлз» уперше потрапили в американський хіт-парад з піснею «I want to hold your hand», що зайняла 45-е місце. Через два тижні вона вже очолювала список надпопулярних пісень.
1980 – альбом «The Wall» гурту «Pink Floyd» очолив чарт «Біллборд». Цей альбом став однією з найвідоміших робіт групи.
1991 – Бундестаг вчетверте обрав федеральним канцлером лідера партії ХДС  Гельмута Коля. Сформований ним новий уряд об’єднаної  Німеччини цього дня склав присягу; уперше серед міністрів було чотири жінки.
1995 – під час землетрусу силою 7,2 бала, що стався у місті Кобе (Японія), загинуло шість з половиною тисяч осіб.
1996 – на носії нового типу — DVD — вийшло перше програмне забезпечення. Компанія «Digital Directory Assistance» оголосила, що нову версію її електронного телефонного довідника «PhoneDisc PowerFinder USA ONE», буде випущено на новому носії інформації — Digital Video Disc (DVD). Дані, що раніше займали 6 дисків CD-ROM, помістились на одному диску DVD.
1997 – норвежець Берг Усланд закінчив свій одиночний перехід через Антарктиду, котрий стартував 15 листопада 1996 року.
2010 – вибухнули кисневі балони на 4-му поверсі лікарні № 7 міста Луганська  (відділення кардіології). В результаті – 16 загиблих.

Чи знаєте ви, що:

Обдарування Поліни Горенштейн виявились ще з дитинства – вона захоплювалась музикою й танцями, писала вірші, малювала, ліпила. У 1913 році в Катеринославі чотирнадцятилітня Поліна одночасно із заняттями в хореографічній студії бере уроки в скульптора-професіонала. З берега Дніпра приносить додому глину, ліпить різні фігурки. Та в душі все сильніше звучить музика, а перед очима танцює Айседора Дункан. Вона вчиться в школі балерини Тальори, а потім у школі хореографії К. Воронкова. І от у 1919 році народжується балерина  Ліна По.

Якийсь час вона виступає в театрах Києва та Харкова, працює постановником танців у Маріуполі. А в 1921 році її відряджають на навчання до Москви. З 1921 року вона в Москві. Виступи молодої балерини, її хореографічні вистави публіка сприймала з великим ентузіазмом, але вона не заспокоювалась, постійно працювала над вдосконаленням свого таланту. Щоденні репетиції змінювались відтворенням на папері цікавих танцювальних поз. Заняття скульптурою і малюванням допомогли їй в оволодінні мистецтвом танцю:

«Я брала олівець і змальовувала особливо цікаві для мене рухи балерин, пози. Я обожнюю людське тіло… Я усмоктувала скульптурну гармонію тих рухів, які може відтворити людина».