18 серпня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 18 серпня наші предки запалювали перше осіннє вогнище. Під час таких свят, вшановуючи домашнє вогнище, обмазували, білили і розмальовували піч та комин. А молодь на гуляннях влаштовувала жартівливі похорони мухам, комарам та іншим комахам.

У народі 18 серпня називають днем Євстигнія-Житника. Селяни робили спеціальний обряд, щоб посіви швидше дозрівали. За традицією, потрібно було з’їсти в цей день хліб з цибулею, запиваючи квасом, щоб бути здоровим. А ще великою удачею вважається в цей день знайти на поле стебло з 12-ю колоссями. Зерна з нього зберігають до наступної весни і першими засівають.

У кімнатах розвішували зв’язки цибулі – щоб повітря очищалось. У давнину в цей день визначали погоду на грудень: «Який Євстигній – такий і грудень».

Щодо погоди також підмічали: «Блідий Місяць на негоду – чистий і яскравий на хорошу погоду».

Народні прикмети на 18 серпня

  • яка погода 18 серпня – таким і грудень буде
  • якщо цибуля прозрівав 18 серпня – вважалося, що селянин урожай втратив
  • не можна в поле співати – тільки по дорозі
  • п’явки на поверхню води спливають – дощ буде
  • земляні хробаки виповзли 18 серпня з-під землі – чекай дощу
  • увечері відлуння чується далеко – буде теплий день. Якщо ж відлуння 18 серпня глухе, то наступний день буде похмурим.

Іменинники 18 серпня:
Євстигній, Іов, Нонна, Григорій.

18 серпня народились:

1836 – Олександр Кониський – український перекладач, письменник, видавець, педагог, громадський діяч. Автор слів пісні «Молитва за Україну».
1917 – Василь Бородай – український скульптор, майстер станкової і монументальної скульптури. Лауреат багатьох премій. Роботи: меморіальний комплекс «Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.», пам’ятник Лесі Українці в Маріїнському парку (Київ), пам’ятник Т. Шевченку (Нью-Йорк, США) та ін.

Події 18 серпня:

293 до н. е. – засновано найдавніший (із відомих) римський храм на честь богині Венери.
1201 – засновано місто Рига (Латвія).
1649 – Богдан Хмельницький підписав з польським королем Яном II Казимиром  Зборівський мирний договір, за яким Україна на території 3 воєводств (Київського, Брацлавського та Чернігівського) отримувала автономію, а козацький реєстр було встановлено в розмірі 40 тисяч осіб.
1743 – Джек Бротон сформулював правила боксу, серед яких – поділ на раунди і заборона бити лежачого.
1786 – засновано Рейк’явік.
1787 – у Петербурзі відбулася перша в історії Росії робітнича демонстрація – 400 будівельників принесли скаргу Катерині II на свого наймача Долгова.
1826 – шотландський дослідник Александер Гордон Леінг першим із європейців досягнув стародавнього міста Томбукту на березі Нігера.
1868 – досліджуючи сонячний спектр, французький астроном П’єр Жансен виявив новий елемент – гелій.
1918 – у Києві відбувся з’їзд губернських старост Української Держави.
1919 – у Кам’янці-Подільському уряд УНР ухвалив низку заходів, спрямованих на боротьбу з єврейськими погромами. Денікінські війська зайняли Миколаїв.
1920 – ратифіковано 19-у поправку до конституції США, яка надала право голосувати жінкам.
1941 – працівники НКВС підірвали Дніпровську ГЕС, що спричинило смерть близько 100 тисяч мешканців берегової зони та червоноармійців.
1941 – НКВС почав депортацію етнічних німців із Кримської АРСР до Казахської РСР.
1962 – Рінго Старр вперше виступив як ударник групи «Бітлз».
1968 – керівництво країн Варшавського договору схвалило введення військ до Чехословаччини для придушення спроби лібералізувати політичну систему, яка відома як «Празька весна».
1991 – початок «серпневого путчу» – спроби державного перевороту в СРСР: президент Михайло Горбачов взятий під домашній арешт у резиденції в Форосі (Крим).
1992 – засновано Почесну відзнаку Президента України, першу нагороду незалежної України (з 1996 – орден «За заслуги»).
2006 – у Києві почався IV Всесвітній форум українців.

Чи знаєте ви, що:

Пам’ятник посмішці. У Львові на вулиці Вірменський знаходиться єдиний у світі пам’ятник Посмішці. Відкритий у 2001 році, пам’ятник замінюють кожні сім років, і теперішній стоїть з 2008 року. Це робота львівського скульптора і карикатуриста Олега Дергачова. Пам’ятник Посмішці – чарівна риба. За словами автора, це натяк на те, що посмішку в наш час майже поховано: всюди хаос та сумні події. Треба вчитися радіти.

Одна з найменших трамвайних систем у світі. Трамвайна система селища Молочне (АР Крим) довжиною 1480 м, є не лише найменшою в Україні та на пострадянському просторі, а й однією з найменших у світі. Вона була створена пансіонатом «Берег» для перевезення відпочиваючих, однак трамваєм користуються всі бажаючі. Таким чином, він є повноцінним громадським транспортом.

В Україні є шведське село. На території України існує єдине шведське поселення – в селі Зміївка Херсонської області. Це поселення нині відоме в Швеції як «Гаммальсвенскбю» (тобто «Старе шведське село»). Воно було засновано в 1782 році після того, як туди прибули шведські поселенці, депортовані Катериною ІІ з острова Даго (нині – естонський острів Хіюмаа) на щойно завойовані Російською імперією землі. На сьогодні населення села шведського походження складає 120 осіб. Граматика і словоформи шведської мови, якою вони говорять, збереглися на рівні 18-го сторіччя.