18 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 18 жовтня вшановували Харитину-ткалю. У цей час спостерігали за сороками, які віддавна символізували новину. Якщо птах сидів хвостом до порога – чекали сварки, якщо дзьобом – гостей, дуже стрекотала – до поганих новин. Якщо дитині наврочили, її виносили до сороки, що неподалік сиділа і примовляли: «Ви вроки йдіть до сороки, а пристріти – на її діти, а нашій дитині перетреться та й все горе минеться».

За церковним календарем 18 жовтня вшановують пам’ять святої мучениці Харитини, яка постраждала за віру в місті Понте приблизно в IV столітті. Відомо, що в ранньому дитинстві Харитина залишилася сиротою і була вихована Клавдієм – благочестивою і доброю людиною. Харитина увірувала в Христа, після чого вирішила присвятити служінню йому своє життя. Клавдій ж любив дівчину, як рідну дочку, підтримував її релігійні переконання і навіть побудував для неї будинок, оскільки Харитина дуже хотіла жити в самоті, щоб мати сили і час для молитви.

Для багатьох віруючих Харитина стала прикладом зразкового християнина, і багато завдяки їй також увірували в Христа. Але одного разу Харитину обмовили язичники, в результаті чого вона постала перед судом. Приниження і моральні тортури не змусили Харитину відмовитися від своїх релігійних переконань, в результаті чого вона була страчена.

Іменинники 18 жовтня:
Олексій, Пилип, Дем’ян, Матвій, Ярема, Харитина.

18 жовтня народились:

1868 – Євгенія Ярошинська – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над  Дніпра».
1870 – Володимир Різниченко – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях ґрунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
1876 – Сергій Єфремов – український державний діяч, літературний критик, історик. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка, фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
1885 – Віктор Аверін – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.

Цього дня відзначають:

  • Європейський день боротьби з торгівлею людьми.

Події 18 жовтня:

1009 – церква «Гробу Господнього», християнська церква в Єрусалимі, була повністю зруйнований халіфом Фатимідів Аль-Хакім бі-Амр Аллахом.
1016 – Данці зазнали поразку проти саксів в битві Ашингдон.
1081 – Нормани зазнали поразку проти Візантійської імперії в битві Дуррахіум.
1210 – Папа Римський Інокентій III відлучає від церкви німецького лідера Оттона IV.
1239 – орди Батия «град Чернигов взяша и запалиша огнем».
1356 – Базельський землетрус, найістотніший в історично-сейсмологічних подіях на північ від Альп, знищує місто Базель, Швейцарія.
1386 – відкриття Університету Гейдельберга.
1561 – четверта битва Каванакадзіма — Такеда Сінген зазнає поразки від Уесугі Кенсіна в кульмінації своїх поточних конфліктів.
1596 – підписано Берестейську унію, на якій проголошено приєднання ряду єпархій православної Київської митрополії на чолі з митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі Михайлом Рогозою до Апостольської Столиці за умов підлеглості православних Папі Римському.
1599 – Міхай Хоробрий, князь Волощини, зазнає поразки від армії Андрія Баторі в битві Селімбар (Şelimbăr), що призвело до перших об’єднань румунського народу.
1648 – Бостон Шевці в Північній Америці створює організацію праці. (Labor Day — День праці (відзначається в США в перший понеділок вересня)).
1667 – голландцями в Америці заснований Брюкелен.
1672 – Бучацький мирний договір Речі Посполитої та Османської імперії. Річ Посполита відмовилася від претензій на Правобережну Україну.
1748 – підписання Договору Екс-ла-Шапель щодо кінця війни за австрійську спадщину.
1767 – Мейсон-Діксон проводження кордону Меріленд до Пенсильванії завершена.
1851 – у Лондоні вперше опублікований роман Германа Мелвілла «Мобі Дік».
1860 – друга опіумна війна, нарешті, завершується у Конвенції Пекіна з ратифікацією договору Тяньцзіні, нерівноправний договір/
1867 – США купили Аляску в Росії.
1892 – відкривається перша комерційна протяжна телефонна лінія (Чикаго — Нью-Йорк).
1893 – у Київському оперному театрі Сергій Рахманінов диригував своєю першою оперою «Алеко».
1896 – у «Нью-Йорк Джорнел» з’явилися перші комікси.
1898 – США вступає у права володіння Пуерто-Рико.
1912 – Перша балканська війна.
1914 – рух Schoenstatt засновано в Німецькій імперії.
1918 – у Львові на зборах українських депутатів австрійської Державної Ради й членів Палати Панів, українських членів галицького і буковинського сеймів було утворено Українську Національну Раду, яка очолила український національний рух в Австро-Угорській імперії.
1918 – проголошено Чехословацьку Республіку.
1922 – британська радіомовна компанія заснована консорціумом, для створення загальнонаціональної мережі радіопередавачів для національного мовлення.
1925 – Grand Ole Opry відкривається в Нешвіллі, штат Теннессі.
1927 – у Великій Британії створено державну радіомовну (згодом також  телевізійну) компанію BBC.
1945 – ядерна програма СРСР отримує плани плутонієвої бомби США від Клауса Фукса з Лос-Аламоської національної лабораторії.
1945 – група венесуельських військовиків, на чолі з Маріо Варгасом, Маркосом Пересом Хіменесом і Карлосом Дельгадо Чальбом, готують етапи перевороту проти тодішнього президента Ісайяса Медіна Ангаріта, який буде переможений до кінця дня.
1954 – Texas Instruments оголошує перший транзисторний радіоприймач.
1955 – запущено в дію Каховську ГЕС.
1964 – ярмарок 1964–1965 New York World’s закривається на своєму першому сезоні після шести місяців роботи.
1968 – олімпійський комітет США тимчасово усуває Томмі Сміта та Джона Карлоса з «Black Power» для відання честі протягом церемонії нагородження місцевих Мексиканських ігор.
1977 – німецька осінь: набір подій, що обертаються довкола викрадення Ганса-Мартіна Шлейера та захоплення воєнного літака Lufthansa Червоної Армії Фракції (RAF) підходить до кінця, коли Шлейєра було вбито, також рядові члени ЧАФ покінчили з собою.
1991 – Азербайджан проголошує незалежність від СРСР.
1994 – Верховна Рада України скасувала заборону Компартії.
1995 – Україна вступила до Ради Європи.
2003 – болівійська газова війна: президент Гонсало Санчес де Лосада, змушений піти у відставку і залишити Болівію.
2007 – бомбардування Карачі: напад відбувся на кортеж колишнього прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто, загинуло 139 осіб також понад 450 осіб було поранено. Бхутто сама не постраждала.

Чи знаєте ви, що:

Про сновидіння
У снах ми бачимо тільки тих людей, яких ми вже десь бачили. Мозок не «вигадує» нових персонажів. Давно доведено, що всі люди, які сняться певній людині, колись цій людині зустрічалися. За все своє життя ми бачимо тисячі людей, які потім можуть наснитися.

Також доведено, що коли людина хропе, їй не сняться сни. Ще один цікавий факт полягає в тому, що люди, які кинули курити, бачать набагато яскравіші сни, ніж курці, або ті, хто ніколи не курив. Було проведено спеціальне опитування, під час якого з’ясувалося, що завзяті курці, які кинули курити, бачать дуже яскраві сни. До речі, сни про куріння такі люди бачать набагато рідше, ніж звичайні сновидіння.

Сни запобігають нервовим зривам. Сновидіння є віддзеркаленням наших бажань – як свідомих, так і підсвідомих. Саме сни допомагають зберігати нашу нервову систему в порядку. Не так давно психологи провели експеримент, де добровольцям дозволяли спати по 8 годин, проте будили їх тоді, коли наступала фаза «сновидіння». Через деякий час волонтери почали галюцинувати в денний час доби, нервувати без причини, проявляти агресію.