19 березня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 19 березня наші предки вшановували Дажбога (Хорса). Йому молилися за гарну погоду, врожай, водили хороводи та співали веснянки, тим самим закликаючи весну.

Вважається, що в цей день в небі вже можна побачити білого лелеку, який повертається у свої рідні краї.

У християнські часи 19 березня у народі почали вшановувати Аркадія і вірили, для того аби вода у криниці була чистою і цілющою, саме цього дня варто тричі обійти навколо неї зі свічкою та молитвою.

У цей день поминали померлих. У колодязь кидали залишки вечері, вважаючи, що так можна пригостити небіжчиків. Також не слід було 19 березня лаятися, пліткувати, курити, випивати, адже з води на людей дивляться померлі родичі. Казали: «Плюнути в колодязь – все одно, що рідній матері в очі».

За церковним календарем 19 березня вшановують мучеників 42 в Амморії: Константина, Аетія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя та інших з ними; знайдення чесного Хреста і цвяхів святою царицею Єленою в Єрусалимі; пресвятого Конона і сина його Конона; преподобного Аркадія Кіпрського та ікони Божої Матері Ченстоховську, Шестоківську і «Благодатне небо».

Іменинники 19 березня:
Аркадій, Федір, Максим і Олена.

19 березня народились:

1895 – Максим Рильський – український поет, перекладач, публіцист, літературо- і мовознавець, громадський діяч. Академік. Автор збірок поезій «Синя далечінь», «Гомін і відгомін», «Жага», перекладів О. Пушкіна, А. Міцкевича.

1904 – Марко Вороний – український поет, театрознавець, перекладач. Переклав українською мовою «Інтернаціонал», «Марсельєзу», «Варшав’янку», багато творів західноєвропейської класики. Автор книг для дітей, збірки віршів «Форвард». Син Миколи Вороного. Репресований.

1930 – Ліна Костенко – українська поетеса, письменниці, громадської діячки, яскравої представниці «шістдесятництва», епохи українського відродження. В часи «брежневського застою» вірші Ліни Костенко практично не видавалися, потім вони все-таки потрапили до шкільних хрестоматій.

19 березня відзначають:

  • День клієнта.

Події 19 березня:

721 до н. е. – перше описане сонячне затемнення було побачене з Вавилона.

1474 – у Венеції приймається закон про охорону винаходів — перший у світі закон про охорону авторського права.

1682 – Церковний собор у Франції ухвалює, що Папа Римський не має права позбавляти влади королів.

1831 – перше пограбування банку в США. Англійський іммігрант Едвард Сміт викрав з City Bank New York (ніякого зв’язку зі скандально відомим нині Bank New York) 245 000 доларів – гігантську на ті часи суму. Незабаром злочинця вдалося схопити (він отримав п’ять років ув’язнення у в’язниці Сінг-Сінг) і повернути велику частину викраденого.

1859 – в Парижі пройшла прем’єра опери Шарля Гуно «Фауст».

1911 – в Німеччині, Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії вперше в історії відзначили Міжнародний жіночий день. Відзначати цей день 8 березня почали з 1914 року.

1913 – в «Метрополітен-опера» в Нью-Йорку вперше повністю виконана опера Модеста Мусоргського «Борис Годунов».

1917 – Тимчасовий уряд одним зі своїх перших зовнішньополітичних актів підтвердив автономію Фінляндії.

1917 – в Києві пройшла 100-тисячна демонстрація під гаслами: «Автономію Україні», «Вільна Україна у вільній Росії», «Так є здоровою вільна Україна з гетьманом на чолі». Під час першого українського свята Свободи демонстранти роззброювали поліцію.

1918 – Донецько-Криворізька Радянська Республіка увійшла до складу Української соціалістичної радянської республіки.

1922 – в лютому був виданий декрет про вилучення церковних цінностей, що викликало виступи віруючих і протест патріарха Тихона. В 6-сторінковому листі членам Політбюро В. І. Ленін у зв’язку з цим писав: «Чим більше число представників реакційного духівництва і реакційної буржуазії вдасться нам із цього приводу розстріляти, тим краще. Треба саме тепер провчити цю публіку так, щоб на декілька десятків років ні про який опір вони не сміли і думати».

1934 – радгоспник Митрофан Никітін відкриває вогонь із револьвера по труні В. Леніна в мавзолеї.

1946 – Мартиніка, Гваделупа, Реюньйон оголошуються департаментами Франції.

1953 – уряд Канади оголошує про те, що у всіх великих містах країни встановлюються сирени на випадок війни між США і СРСР.

1953 – вперше по телебаченню була показана церемонія вручення «Оскара». Перше вручення премії «Оскар» відбулося 16 травня 1929 року в готелі «Roosevelt» в Голівуді. До 1953 року нагородження транслювалося по радіо.

1955 – в Масаді (Ізраїль) археологами виявляються останки палацу Ірода.

1958 – в Страсбурзі відкривається перше засідання Європарламенту.

1970 – радянські дисиденти Андрій Сахаров, Валентин Турчин і Рой Медведєв написали відкритий лист, на ім’я Брежнєва, Косигіна і Підгірного із закликом провести демократизацію режиму.

1982 – Фолклендська війна: аргентинські військові висадились на острові Південна Джорджія (Фолкленди), почавши війну.

1989 – перший прототип єдиного у світі літального апарату з поворотними роторами – багатоцільового V-22 «Оспрей» вперше піднявся в повітря і вперше перейшов від вертикального польоту до горизонтального.

1999 – проводиться перша трансляція передач iTV з Шаболовки з використанням технології IP/TV. Пробні трансляції до цього велися лише під час декількох Internet прес-конференцій.

2012 – сталася стрілянина в єврейській школі у Тулузі.

Чи знаєте ви, що:

Сьогодні, 19 березня, святкує свій 90-й день народження одна із найвідоміших українських письменниць сучасності Ліна Костенко.

Легендарна поетеса, прозаїк і громадська діячка Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року. Ліна Костенко є автором понад 15-ти поетичних збірок («Вітрила», «Мандрівки серця», «Над берегами вічної ріки», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта»), роману «Записки українського самашедшого».

За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» була удостоєна Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.

Костенко також є лауреатом премії імені Олени Теліги, премій Антоновичів та Петрарки, нагороджена відзнакою президента України та орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. А ще вона – почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів.

Ліну Костенко називають беззаперечним моральним авторитетом для багатьох українців. Вона підписувала в 1965 році лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями кинула їм квіти. Згодом написала лист на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті «Літературна Україна» й робила безліч інших учинків, які засвідчували її активну громадянську позицію.

Після цього вона майже десять років писала «в шухляду», розплачуючись за власну принциповість. Тодішня влада, зрозумівши, що її «не приручити», позбавила права друкувати власні твори, що для поета – майже смерть. Але вона вистояла.

У 2005 році Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України.

З початку війни на сході України письменниця приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО». Ліна Костенко передала на фронт кілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки.