19 грудня: це цікаво знати

У народі в день святого Миколая дітей колись вітали в особливий спосіб. Найповажніший у родині чоловік перевдягався в «дідуся Миколая», заходив до оселі та дарував подарунки дітям. Колись говорили, що «Святий не обійде жодну хатину та обдарує кожну дитину!». І лише він мав право, вручаючи гостинці, згадувати добрі та соромити за погані вчинки дітлахів.

За повір’ям, у святого Миколая є дві книги – чорна і біла, куди ангели записують усі людські справи. Від того, яких записів більше – залежить, що отримає людина: подарунок чи різки.

Що ж до погоди, то під цю пору зима остаточно перебирала свої права, а тому й казали, якщо на Миколу зима слід замітає, то дорозі не встояти. Однак якщо зиму привезли на санях вже до Миколи, то чекай відлиги.

В Україні святого Миколая вшановують два рази на рік 19 грудня та 22 травня. Він завжди був одним з найулюбленіших святих. «Микола – другий після Бога заступник», – говорили колись у народі. Адже святий Миколай, як при житті, так і після смерті вважався охоронцем мореплавців, невинно засуджених, звичайно, дітей і навіть тварин.

За церковним календарем 19 грудня вшановують святого Миколая, архієпископа Мир Лікійських, чудотворця. Він народився близько 280 року у місті Патарі в Малій Азії. Його батьками були правовірні християни. За поширеною легендою святий Миколай, будучи немовлям, вже творив чудеса: після народження стояв на ніжках, а по пісних днях відмовлявся від материнського молока. Пізніше він відцурався й від мирського життя. Спадщину роздав бідним. Помер у 345 році. Похований у храмі міста Мир.

Іменинники 19 грудня:
Максим, Микола.

19 грудня народились:

1861 – Микола Андрусов – геолог, знавець неогенових відкладів, палеоеколог, дослідник Чорноморського басейну. Праці М.Андрусова складають епоху в стратиграфії, палеонтології, палеографії, палеоекології, океанології й досі є неперевершеним зразком наукової чіткості та точності.

1907 – Микола Скуба – український поет. Автор збірок поезій «Перегони», «Демонстрація», «Пісні», «Нові пісні», «Сопілка».

1919 – Микола Лукаш – український перекладач, мовознавець і поліглот (поетичні та прозові переклади з 18 мов). Здійснив перший переклад українською «Фауста» Ґете (працював над ним 18 років).

1920 – Микола Руденко – український поет, прозаїк, філософ, громадський діяч, правозахисник. Автор збірок поезій, романів та повістей («Вітер в обличчя», «Остання шабля», «Чарівний бумеранг» та ін.). Член-засновник, керівник Української Громадянської Групи сприяння виконанню Ґельсінських угод. Герой України.

1963 – Сергій Кульчицький – Генерал-майор Національної гвардії України. Загинув на передовій у 2014 році, в результаті збиття його гвинтокрила Мі-8 поблизу гори Карачун. Герой України.

19 грудня відзначають:

  • День адвокатури.
  • Міжнародний день допомоги бідним.

Події 19 грудня:

1686 — згідно із сюжетом відомого роману Даніеля Дефо, Робінзон Крузо залишив обжитий ним острів, пробувши на ньому 28 років, два місяці та 19 днів.

1863 — Англієць Фредерік Волтон запатентував лінолеум.

1890 — у Петербурзі відбулася прем’єра опери «Пікова дама» Петра Чайковського.

1909 — у Німеччині засновано футбольний клуб «Боруссія».

1915 — Казимир Малевич уперше оприлюднив у Петрограді 39 безпредметних робіт, серед яких був і знаменитий «чорний квадрат».

1917 — у Києві завершився Всеукраїнський з’їзд рад. Всупереч намірам  більшовиків більшість із 2 тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду. Відтак 124 делегатів-більшовиків на чолі з В.Затонським переїхали до Харкова, де об’єднались з депутатами III з’їзду Рад Донецького і Криворізького басейнів і провели 24—25 грудня спільний з’їзд рад (близько 200 осіб), на якому проголосили Україну радянською республікою рад та визнали її частиною РРФСР.

1917 — видруковано перший грошовий знак Української Народної Республіки – купюру вартістю у 100 карбованців.

1917 — у Канаді іграми в Монреалі й Торонто стартував перший чемпіонат  Національної Хокейної Ліги (НХЛ).

1918 — в Одесу прибули французькі війська.

1920 — наказом Кримревкому оголошувалося, що на всьому Кримському півострові негайно, «з моменту оголошення цього наказу», припиняється видача пенсій всім тим, хто до того часу їх отримував.

1927 — у Москві закінчився XV з’їзд ВКП(б), на якому були схвалені директиви з першого п’ятирічного плану і проголошено курс на колективізацію. З’їзд також підтвердив виключення з партії Троцького, Зінов’єва та інших членів-опозиціонерів і проголосив про ліквідацію троцькізму як ворожої більшовизму  течії.

1939 — підписано Постанову РНК УРСР про заснування у Львові 5 державних театрів: Львівського театру опери та балету, Львівського державного драматичного українського театру, Львівського державного драматичного єврейського театру, Львівського державного драматичного польського театру, Театру мініатюр, а також Львівської державної філармонії.

1941 — після невдалої спроби захопити Москву і першої у Другій світовій війні поразки німецьких військ Адольф Гітлер взяв на себе командування армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських офіцерів.

1946 — початок Першої індокитайської війни — боротьба в’єтнамських націонал-комуністів проти французької колоніальної адміністрації, що закінчилася розділенням В’єтнаму на дві держави (1954).

1972 — на Землю повертається екіпаж американського космічного корабля  «Аполон-17». Цим польотом завершується американська місячна програма.

974 — у магазинах США з’явився у продажу «Altair 8800», саморобний комп’ютерний набір вартістю 397 доларів.

1980 — відкриті станції київського метрополітену «Тараса Шевченка», «Петрівка» і «Проспект Корнійчука» (нині «Оболонь»).

1981 — відкриті станції київського метрополітену «Площа Льва Толстого»  і «Республіканський стадіон» (нині «Олімпійська»).

1984 — у Пекіні прем’єр-міністри Великої Британії Маргарет Тетчер і КНР Чжао Цзіян підписали угоду про повернення в 1997 році британської колонії Гонконг під юрисдикцію Китаю при умові збереження в ньому протягом наступних 50 років капіталістичної системи.

1986 — радянський лідер Михайло Горбачов віддав розпорядження звільнити відомого правозахисника Андрія Сахарова і його дружину Олену Боннер із заслання в Горький, міста, закритого для відвідування іноземцями.

1991 — Швеція визнала незалежність України.

1997 — прем’єра американського фільму «Титанік». Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупить свій великий бюджет у 200 мільйонів доларів.

1997 — MTV заборонило до показу кліп «Prodigy», вважаючи, що ролик «Smack My Bitch Up» принижує суспільну мораль.

2001 — вийшов у світ кінофільм «Братство Персня» — екранізація першої частини трилогії Дж. Р. Р. Толкіна «Володар перснів».

2016 — “Приватбанк” став державним.

Чи знаєте ви, що:

Звичай дарувати подарунки 19 грудня вперше виник у Голландії приблизно в XIV ст. у пам’ять про те, що Святитель таємно підкинув у вікно бідному жителю Мир мішечки з золотом, і цим не допустив блудного падіння трьох його доньок.

З Голландії цей звичай став швидко розповсюджуватися на сусідні країни. Остаточно ж традиція дарувати дітям подарунки саме на Різдво (25 грудня) стала популярною в Європі у XIX сторіччі. Щоправда, історія дещо видозмінилася. Вважалося, що святий Миколай підкинув золото не через вікно, а через пічну трубу. Тому діти ставили під піч або біля каміна свої черевички, куди вночі Святий мав покласти дарунки.

Comments

146 Переглядів