19 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі в день святого Миколая дітей колись вітали в особливий спосіб. Найповажніший у родині чоловік перевдягався в «дідуся Миколая», заходив до оселі та дарував подарунки дітям. Колись говорили, що «Святий не обійде жодну хатину та обдарує кожну дитину!». І лише він мав право, вручаючи гостинці, згадувати добрі та соромити за погані вчинки дітлахів.

За повір’ям, у святого Миколая є дві книги – чорна і біла, куди ангели записують усі людські справи. Від того, яких записів більше – залежить, що отримає людина: подарунок чи різки.

Що ж до погоди, то під цю пору зима остаточно перебирала свої права, а тому й казали, якщо на Миколу зима слід замітає, то дорозі не встояти. Однак якщо зиму привезли на санях вже до Миколи, то чекай відлиги.

В Україні святого Миколая вшановують два рази на рік 19 грудня та 22 травня. Він завжди був одним з найулюбленіших святих. «Микола – другий після Бога заступник», – говорили колись у народі. Адже святий Миколай, як при житті, так і після смерті вважався охоронцем мореплавців, невинно засуджених, звичайно, дітей і навіть тварин.

За церковним календарем 19 грудня вшановують святого Миколая Чудотворця. Це одне з найулюбленіших свят православних християн. Наряд чи є хоча б одна людина в Україні, яка не чула про святого Миколая. Його ікони є в багатьох оселях. Сьогодні він знаний, перш за все, своїми подарунками, які кладе під подушку слухняним дітям. А ось насправді він був відданим проповідником християнської релігії. Своїми молитвами святий Миколай здійснив чимало чудес. Він також вважається захисником всіх несправедливо засуджених, ображених, мандрівників і бідняків.

Народився Миколай в сім’ї заможних християн грецького походження в кінці III століття нашої ери. Жив в місті Патара (провінція Лікія). З самого дитинства він був дуже набожним та добрим. Завдяки батькам Миколай здобув хорошу на той час освіту, вмів писати та читати (що вважалося вкрай рідкісним явищем).

Рідного дядька святого також звали Миколаєм, він був Патарським єпископом. Побачивши, що племінник показує любов до християнства, призначив його спочатку читцем, а потім і священником. Коли відлучався у справах, то навіть залишав на племінника єпархію.

Миколай втратив своїх батьків в досить молодому віці. Після їх смерті він отримав великий спадок, який майже весь роздав біднякам. Бог нагородив святого здатністю творити чудеса і надзвичайною харизмою за відданість Божому Слову. Наприклад, двічі під час паломництва у далекі краї на кораблі, Миколай зміг заспокоїти шторм.

Досить цікава про родину з трьома бідними доньками. Вони не мали приданого, а тому не могли вийти заміж. Таємно Миколай підклав їм у будинок мішечки з золотом і вони знайшли собі чоловіків.

Коли правителями Римської імперії були Діоклетіан та Максиміліан, на землях поширювалося жорстоке ставлення до християн. Священника Миколая кинули за ґрати, де він продовжував навертати на свою віру вже ув’язнених. Після того, як намісником став Ліциній, ставлення до християн поліпшилося. Тоді Миколая і звільнили.

У часи життя Миколая єпископами ставали лише шановані серед народу люди. Святий мав досить великий авторитет завдяки своїй порядності і добрим вчинкам. Коли в місті Мира помер єпископ, на його місце запропонували саме Миколая. Так він і став єпископом Мирійським.

На цій посаді святий займався знищенням храмів ідолопоклонників, брав участь в обрядах вигнання демонів. Також був на Першому Вселенському Соборі 325 року. Там були створені основні церковні закони. Перебуваючи на посаді, Миколай залишався добрим другом для своїх прихожан. До святого йшли зі своїми проблемами, для вирішення суперечок. Смерть прийшла до святого Миколая 342 року.

Іменинники 19 грудня:
Максим, Микола.

19 грудня народились:

1861 – Микола Андрусов – геолог, знавець неогенових відкладів, палеоеколог, дослідник Чорноморського басейну. Праці М.Андрусова складають епоху в стратиграфії, палеонтології, палеографії, палеоекології, океанології й досі є неперевершеним зразком наукової чіткості та точності.
1907 – Микола Скуба – український поет. Автор збірок поезій «Перегони», «Демонстрація», «Пісні», «Нові пісні», «Сопілка».
1919 – Микола Лукаш – український перекладач, мовознавець і поліглот (поетичні та прозові переклади з 18 мов). Здійснив перший переклад українською «Фауста» Ґете (працював над ним 18 років).
1920 – Микола Руденко – український поет, прозаїк, філософ, громадський діяч, правозахисник. Автор збірок поезій, романів та повістей («Вітер в обличчя», «Остання шабля», «Чарівний бумеранг» та ін.). Член-засновник, керівник Української Громадянської Групи сприяння виконанню Ґельсінських угод. Герой України.
1963 – Сергій Кульчицький – Генерал-майор Національної гвардії України. Загинув на передовій у 2014 році, в результаті збиття його гвинтокрила Мі-8 поблизу гори Карачун. Герой України.

19 грудня відзначають:

  • День адвокатури.
  • Міжнародний день допомоги бідним.

Події 19 грудня:

1686 – згідно із сюжетом відомого роману Даніеля Дефо, Робінзон Крузо залишив обжитий ним острів, пробувши на ньому 28 років, два місяці та 19 днів.
1863 – Англієць Фредерік Волтон запатентував лінолеум.
1890 – у Петербурзі відбулася прем’єра опери «Пікова дама» Петра Чайковського.
1909 – у Німеччині засновано футбольний клуб «Боруссія».
1915 – Казимир Малевич уперше оприлюднив у Петрограді 39 безпредметних робіт, серед яких був і знаменитий «чорний квадрат».
1917 – у Києві завершився Всеукраїнський з’їзд рад. Всупереч намірам  більшовиків більшість із 2 тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду. Відтак 124 делегатів-більшовиків на чолі з В.Затонським переїхали до Харкова, де об’єднались з депутатами III з’їзду Рад Донецького і Криворізького басейнів і провели 24—25 грудня спільний з’їзд рад (близько 200 осіб), на якому проголосили Україну радянською республікою рад та визнали її частиною РРФСР.
1917 – видруковано перший грошовий знак Української Народної Республіки – купюру вартістю у 100 карбованців.
1917 – у Канаді іграми в Монреалі й Торонто стартував перший чемпіонат  Національної Хокейної Ліги (НХЛ).
1918 – в Одесу прибули французькі війська.
1920 – наказом Кримревкому оголошувалося, що на всьому Кримському півострові негайно, «з моменту оголошення цього наказу», припиняється видача пенсій всім тим, хто до того часу їх отримував.
1927 – у Москві закінчився XV з’їзд ВКП(б), на якому були схвалені директиви з першого п’ятирічного плану і проголошено курс на колективізацію. З’їзд також підтвердив виключення з партії Троцького, Зінов’єва та інших членів-опозиціонерів і проголосив про ліквідацію троцькізму як ворожої більшовизму  течії.
1939 – підписано Постанову РНК УРСР про заснування у Львові 5 державних театрів: Львівського театру опери та балету, Львівського державного драматичного українського театру, Львівського державного драматичного єврейського театру, Львівського державного драматичного польського театру, Театру мініатюр, а також Львівської державної філармонії.
1941 – після невдалої спроби захопити Москву і першої у Другій світовій війні поразки німецьких військ Адольф Гітлер взяв на себе командування армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських офіцерів.
1946 – початок Першої індокитайської війни – боротьба в’єтнамських націонал-комуністів проти французької колоніальної адміністрації, що закінчилася розділенням В’єтнаму на дві держави (1954).
1972 – на Землю повертається екіпаж американського космічного корабля  «Аполон-17». Цим польотом завершується американська місячна програма.
1974 – у магазинах США з’явився у продажу «Altair 8800», саморобний комп’ютерний набір вартістю 397 доларів.
1980 – відкриті станції київського метрополітену «Тараса Шевченка», «Петрівка» і «Проспект Корнійчука» (нині «Оболонь»).
1981 – відкриті станції київського метрополітену «Площа Льва Толстого»  і «Республіканський стадіон» (нині «Олімпійська»).
1984 – у Пекіні прем’єр-міністри Великої Британії Маргарет Тетчер і КНР Чжао Цзіян підписали угоду про повернення в 1997 році британської колонії Гонконг під юрисдикцію Китаю при умові збереження в ньому протягом наступних 50 років капіталістичної системи.
1986 – радянський лідер Михайло Горбачов віддав розпорядження звільнити відомого правозахисника Андрія Сахарова і його дружину Олену Боннер із заслання в Горький, міста, закритого для відвідування іноземцями.
1991 – Швеція визнала незалежність України.
1997 – прем’єра американського фільму «Титанік». Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупить свій великий бюджет у 200 мільйонів доларів.
1997 – MTV заборонило до показу кліп «Prodigy», вважаючи, що ролик «Smack My Bitch Up» принижує суспільну мораль.
2001 – вийшов у світ кінофільм «Братство Персня» — екранізація першої частини трилогії Дж. Р. Р. Толкіна «Володар перснів».
2016 – “Приватбанк” став державним.

Чи знаєте ви, що:

Звичай дарувати подарунки 19 грудня вперше виник у Голландії приблизно в XIV ст. у пам’ять про те, що Святитель таємно підкинув у вікно бідному жителю Мир мішечки з золотом, і цим не допустив блудного падіння трьох його доньок.

З Голландії цей звичай став швидко розповсюджуватися на сусідні країни. Остаточно ж традиція дарувати дітям подарунки саме на Різдво (25 грудня) стала популярною в Європі у XIX сторіччі. Щоправда, історія дещо видозмінилася. Вважалося, що святий Миколай підкинув золото не через вікно, а через пічну трубу. Тому діти ставили під піч або біля каміна свої черевички, куди вночі Святий мав покласти дарунки.