19 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі вважали, що з 19 листопада лід, який з’явився на річці, вже точно не розтане до самої зими. Цього дня аналізували природні явища і намагалися передбачити погоду на найближчі дні та навіть місяці: «Якщо цього дня сніг, отже зима буде сніжна – сприятлива для озимини, а якщо безвітряна – до морозів». У народі свято називали Павлом Льодоставом, оскільки погода у цей день була морозною, і ріки остаточно замерзали.

За церковним календарем 19 листопада вшановується пам’ять Павла Сповідника, єпископа Малої Азії. За життя Павла йому довелося зіткнутися з численними протестами та нападами, оскільки в цей період проводилася активна діяльність, спрямована проти християнських святинь і прихильників цієї віри. Сам Павло разом зі святим Феофілактом був також схильний до гонінь і переслідуванням, в результаті чого було вбито.

Крім цього, 19 листопада вшановується пам’ять Максима Сповідника і Василя Сповідника. Вони проповідували віру в Христа і хоча не зазнали мученицької смерті, все-таки страждали від гонінь і за своє праведне життя були зараховані до лику святих. У 1797 році була освячена церква на його честь, де стали збирати реліквії, які належати до морської історії.

Селяни 19 листопада починали готуватися до зимового риболовного промислу. Вони розбирали снасті, чинили їх і перевіряли. Відправлялися на рибалку та очікували льодоставу.

Цікаво, що в цей час можуть спостерігатися відлиги. Однак не варто обманюватися цим відчуттям – справжні холоди настануть зовсім скоро.

Іменинники 19 листопада:
Клавдія, Олександра, Павло, Анастасія, Мотрона.

19 листопада народилися:

1875  Катря Гриневичева  українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець».
1913 – Герман Троїцький – український біохімік. Засновник Кримської біохімічної школи.

19 листопада відзначають:

  • День працівників гідрометеорологічної служби України.
  • День скло виробника.
  • Всесвітній день чоловіків.
  • Всесвітній день туалету.

19 листопада  День пам’яті Петра Дорошенка

Петро Дорошенко (1627–1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665–1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої та зовнішньої політики – було об’єднання під своєю владою Лівобережної та Правобережної України.

Події 19 листопада:

1190 – заснований Тевтонський орден.
1626 – у Немирові засновано церковне братство і школу при ньому.
1891 – у Німецькій імперії продали першу іграшкову залізницю.
1916 – імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I надав автономію Східній Галичині.
1917 – втеча генералів Корнілова, Денікіна і Лукомського на Дон з Биховської в’язниці.
1919 – Сенат США проголосував проти ратифікації Версальського мирного договору, внаслідок чого США вимушені були вийти з Ліги Націй.
1921 – декретом Ради Народних Комісарів УРСР був створений Укрмет – центральна метеорологічна служба республіки. Цей день відзначається, як День працівників гідрометеорологічної служби України.
1942 – почався контрнаступ радянських військ під Сталінградом, під час якого було оточено 22 німецькі, італійські та румунські дивізії (понад 330 тис. солдатів і офіцерів).
1969 – бразильський футболіст Пеле забив свій 1000-й гол на своєму 909-му матчі.
1978 – в результаті масового самогубства членів секти «Народний Храм», керованою Джимом Джонсом, в Гаяні загинули 911 людей.
1986 – в СРСР приймається Закон про індивідуальну трудову діяльність.
1989 – з цвинтаря концтабору біля с. Кучине Пермської області (Росія) на Байковому кладовищі м. Києва перепоховано тлінні рештки членів Української Гельсінської групи: Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого.
1997 – почалася експедиція міжнародного екіпажу на борту американського космічного човна багаторазового використання «Колумбія», у якій разом із космонавтами з США та Японії брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.
2003 – парламентські фракції «опозиційної четвірки» – Компартії, Соцпартії, блоку Юлії Тимошенко і блоку «Наша Україна» підписали Декларацію про спільні дії. У документі наголошується на необхідності проведення наступних парламентських виборів винятково на пропорційній основі, а також на необхідності здійснення політичної реформи.
2004 – у «Будинку із химерами» архітектора Владислава Городецького, що на вулиці Банковій у Києві, урочисто відкрили музейно-культурний центр «Шедеври мистецтва України».
2005 – Сенат США підтримав законопроект про скасування торговельних обмежень щодо України, відомих як поправка Джексона – Вейніка.
2012 – в Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс.

Чи знаєте ви, що:

Про Петра Дорошенка

Після зречення гетьманства Петро Дорошенко останні двадцять років свого довгого й бурхливого життя прожив у почесному засланні в Росії. Був В’ятським воєводою. Отримав від російського царя в маленькому містечку Яропольче (Волоколамський повіт, зараз це село Ярополець Волоколамського району Московської області (135 км від Москви) помістя, 1000 дворів і пенсію в 1000 карбованців. Там же він помер і був похований 9 листопада 1698 року.

Був тричі одружений, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою, по лінії останнього шлюбу з Агафією Єропкиною, була дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова.

За клопотаннями російського поета, на могилі гетьмана відновили каплицю, побудовану відразу після його поховання і пізніше зруйновану. Цю другу каплицю було знищено більшовиками у роки Другої світової війни. Втретє каплицю було поновлено за кошти російських благодійних фондів та за допомогою регіональної громадської організації «Земляцтво», вихідців із Хмельницької області.