19 лютого: це цікаво знати

У народі 19 лютого вшановували Вакулу (Вукола), якого називали «телятником», бо цей день збігався з початком весіннього отелення корів. Морози у цей день обіцяють бурхливу весну і сухе спекотне літо. А на самі морози вказувала вода у криницях: якщо вона підіймається, то слід чекати морозної погоди. Також морози передвіщав північний вітер і зозуля, яка кує на сухому дереві.

Вважалося, якщо в цей день самотня людина помолиться, то скоро знайде свою другу половинку.

За церковним календарем 19 лютого день пам’яті святителя Фотія. Сучасники відгукувалися про патріарха Фотія, який вважається одним із найбільш значущих особистостей в історії Візантії, лише так: “Він за правом міг вважатися славою свого часу та міг навіть сперечатися з древніми”.

Святитель Фотій був людиною твердого характеру та сильної волі, широкого адміністративного та життєвого досвіду. Також він був ученим. Через його служіння пройшло прагнення до незалежності від Священної Римської імперії в звершенні церковних судів, проповідницька діяльність, боротьба за окреме суспільне життя Візантії та її самобутню релігію.

Саме Фотій не раз викривав римських пап за їхнє властолюбство, а також звинувачував їх у єресі за додавання до символу віри слів про “Сина Божого”. А ще святитель Фотій відомий завдяки своєму канону святому Феофану Сповіднику.

Іменинники 19 лютого:
Марія, Христина, Максим, Іван, Марфа.

19 лютого народились:

1853 – Катерина Скаржинська – українська поміщиця, меценатка, фундаторка першого приватного краєзнавчого музею, народної школи, бібліотеки, аматорського українського театру. Її коштами на Лубенщині проводилися археологічні розкопки.
1899 – Марфа Паторжинська-Снага – українська піаністка і педагог, заслужений діяч мистецтв України. Дружина Івана Паторжинського.
1937 – Клим Чурюмов – легендарний український астроном, першовідкривач комети Чурюмова-Герасименко та Чурюмова-Солодовнікова.

Події 19 лютого:

1861 – Олександр II видав «Маніфест про скасування кріпацтва» в Російській імперії.
1878 – Томас Алва Едісон запатентував музичний програвач, відомий сьогодні під назвою «фонограф».
1900 – Микола Міхновський у Харкові виголосив свій реферат «Самостійна Україна».
1954 – згідно з рішенням керівництва СРСР Крим було передано зі складу РРФСР до складу УРСР.
1992 – Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб України.
1993 — англійські дослідники Файнерс і Страуд стали першими людьми, які подолали Антарктиду пішки.
1994 – композиція «Without you» Мераї Кері очолила британський чарт, ця пісня стала першим хітом співачки, що добрався до вершини британського хіт-параду.
1995 – «Roxette» виступили в Пекіні. Гурт став другими після Джорджа Майкла  західними артистами, що виступили у Китаї.
1999 – у США затриманий колишній прем’єр-міністр України Павло Лазаренко.
2000 – на Великому китайському мурі 3 200 осіб спорудили найбільшого китайського танцюючого дракона довжиною 3 048 метрів.
2003 – у Києві пройшла прем’єра фільму «Мамай», що став першою повнометражною роботою режисера Олеся Саніна.
2003 – гурт «Massive Attack» випустив «100th window» — свій 4-й альбом.
2004 – кубинська курка знесла найважче яйце у світі — вагою в 148 грам.

Чи знаєте ви, що:

  • В містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, рознеслася вістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини його згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О. Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російської армії в І світовій війні…
  • Дружина Олександра Пушкіна, Наталя Гончарова, була правнучкою гетьмана Петра Дорошенка.
  • В місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейських нагород. В 1747 році Г. Орлик одружиться з Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”. Автор першої у світі Конституції – українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.

Comments

433 Переглядів