19 жовтня: це цікаво знати

У народі 19 жовтня говорили, що на Дениса Позимского 19 жовтня в небі можна в останній раз побачити купчасті хмари в цьому році – вважалося, що з цього моменту настане зима, холоди почнуться.

Селяни 19 жовтня підбивали підсумки господарського року. Молилися апостолу Фомі. Відзначали, що з 19 жовтня дні стають коротшими, а ночі – довшими. 19 жовтня наповнювали комори різними припасами: овочами, хлібом, варенням, консерваціями, пастилою, солоними грибами. Вірили, що чим більше припасеш до 19 жовтня, тим простіше буде пережити зиму – продовольства вистачить до настання теплих днів. Згідно з селянськими переконанням, Фома дуже любить запасливих і ощадливих людей. А ось, марнотратство не вітає.

19 жовтня зазвичай підбивали підсумки року та визначали, вдалося отримати дохід від своєї діяльності. Обов’язково відправлялися вранці 19 жовтня до церкви та ставили свічку святому Хомі. В особливо урожайні роки можна було накрити багатий стіл і як слід поїсти в цей день, відзначаючи успішну трудову діяльність.

За церковним календарем 19 жовтня вшановують пам’ять апостолів Дениса і Фоми.

Особистість Фоми пов’язують з Яремою. Святий Фома був одним із 12 апостолів, але так сталося, що він також став персонажем багатьох сказань. І вийшло так, що Хома і Ярема стали виступати в якості комічною парочкою. Це були спільники, які здійснюють різні дурні вчинки. Згодом виникли прислів’я, приказки, народні повісті, казки, пісні та навіть картинки на цю тему. Переважна більшість таких творів ґрунтувалася на обіграванні аналогічного прийому: паралелізму різних пропозицій.

Якщо говорити про церковні канони, то, згідно Святого Письма, Фома був одним із 12 апостолів, який не повірив у воскресіння Ісуса Христа. Жив він у Галилеї та займався рибальським промислом точно так само, як апостоли Яків, Іван та Петро. Цікаво, що Фому учні часто називали «близнюком», оскільки зовні він був дуже схожий на Христа. Фома не повірив у воскресіння Ісуса, то він сам з’явився до Хоми і показав йому свої рани. Згодом Фома продовжував проповідувати християнство на території Персії та Індії. Помер мученицькою смертю в I столітті, загинувши від рук язичників. До речі, в народі існує приказка «Фома невіруючий», походження якої пов’язано з особистістю святого.

Іменинники 19 жовтня:
Гликерія, Макар, Хома, Клавдія.

19 жовтня народились:

1854 – Сергій Васильківський – український живописець. Твори: «Сутичка запорожців з татарами», «Козак в степу», «Весна в Україні», «Дніпровські плавні», «Ярмарок в Полтаві» та ін.
1915 – Ігор Свєшніков – археолог, доктор історичних наук. Понад 20 років проводив розкопки на місці Берестецької битви, результати яких узагальнені в монографії «Битва під Берестечком». Автор монографій про культури шнурової кераміки та кульовидних амфор, путівника по заповіднику «Козацькі могили».
1926 – Богдан Гаврилишин – видатний український економіст. Член Римського клубу, фундатор економічного форуму в Давосі. Багаторічний директор МІМ-Женева. Засновник Міжнародного Інституту Менеджменту в Києві.

Події 19 жовтня:

1653 – для ведення переговорного процесу між обома державами в  Гетьманщину з Москви вирушило велике посольство на чолі з боярином В. Бутурліним.
1812 – Наполеон залишив Москву.
1813 – поразка армії Наполеона в «Битві народів» під Ляйпцигом.
1918 – створена у Львові Українська Національна Рада проголосила утворення Української держави на українських етнічних землях у складі Австро-Угорщини.
1943 – Альберт Шварц відкрив антибіотик стрептоміцин.
1947 – почалося (19-21 жовтня) масове (близько 150 тис. осіб) вивезення українців у Сибір.
1955 – радянські війська полишили територію Австрії.
1956 – СРСР і Японія підписали в Москві декларацію про припинення стану війни та відновлення дипломатичних стосунків.
1956 – Польська об’єднана робітнича партія озброїла польських робітників у відповідь на просування на Варшаву окупаційних радянських військ під командуванням радянського маршала Костянтина Рокосовського, тоді номінального міністра оборони Польської Народної Республіки.
1961 – в Карлсруе, (ФРН), суд (8-19 жовтня), виніс вирок агенту КДБ Б. Сташинському, вбивці Л. Ребета і С. Бандери, та визнав відповідальними за організацію вбивств уряд СРСР і ЦК КПРС.
1964 – авіакатастрофа Іл-62 в Белграді, загинула радянська військова делегація — від 23 до 33 людей, серед інших начальник Генерального штабу СРСР маршал  Бірюзов Сергій Семенович.

Чи знаєте ви, що:
Про сміх

  • Дарвін вважав, що сміх допомагає у відновленні психічної стабільності. Фрейд – що сміх допомагає справлятися з несприятливими думками;
  • існує наука про сміх. Вона називається гелатологія, від грецького «геласма» – сміх;
  • людина почала сміятися, бувши ще не відокремленою еволюцією від мавп. Дослідники вважають, що це сталося десь від 2 до 4 чотирьох мільйонів років тому;
  • сучасна дитина починає усміхатися через кілька днів після народження, а сміятися – в середньому, з 12 тижнів;
  • сьогодні люди сміються менше, ніж сто років тому. Дитина сміється у 20 разів більше від нашого дорослого. Європейці сміються менше, ніж африканці. Жінки сміються частіше за чоловіків;
  • з точки зору біохімії сміх пригнічує утворення кортизолу, який негативно діє на імунну систему;
  • визначити найсмішніший анекдот у світі, швидше за все, не вийде. Американцям подобаються анекдоти про безглуздих і збиткових. Англійцям та ірландцям – засновані на грі слів, а в Австралії популярні анекдоти про жахи й стресові події. А самою смішливою країною визнана, як це не дивно, і Німеччина;
  • одна з причин сміху – це почуття переваги над тим, над ким сміються. Цей механізм працює, наприклад, у жартах про блондинок. Платон у своїй «Республіці» рекомендував співгромадянам менше дивитися комедії, оскільки вони пробуджують найнижчі інстинкти;
  • будь-який лікар легко може пояснити появу безпричинного сміху у хворої людини. Безпричинний сміх здорової людини поки пояснити не вдалося.

Comments

251 Переглядів