2 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі про квітень колись говорили, що він не буває холодніший від березня і тепліший від травня.

Наші пращури у цей день зранку виносили з домів на вулицю яскраві льняні вироби, розвішували їх на тинах, воротах, хвіртках, прикрашали гілки берези. У цей час бувають перші грози (більш ранні бувають 23–31 березня), розпускається сіра вільха, якщо немає морозів. У багатьох птахів на початку квітня починається шлюбний період. Дощ – до врожаю грибів.

За церковним календарем 2 квітня день Фотинії Колодязниці. За давнім переказом, саме у Фотинії самаритянки Ісус Христос попросив попити води з колодязя. Вважається, що саме з цієї причини вода в день 2 квітня має корисні властивості, і в народі знахарі 2 квітня використовували її для лікування хвороб і зняття пристріту. Існувала традиція вмиватися колодязною водою – це вважалося дуже корисним.

Іменинники 2 квітня:
Микита, Світлана, Олександра, Марія, Параска.

2 квітня народились:

1151 – Ігор Святославич – Новгород-Сіверський князь (з 1178) і князь чернігівський (1198). Син чернігівського князя Святослава Ольговича, з роду Ольговичів (онук Олега Святославича та праправнук Ярослава Мудрого).

1840 – Василь Волков – український і російський художник-передвижник.

1848 – Володимир Пухальський – український піаніст білоруського походження,  композитор, педагог, музичний діяч. Перший ректор Київської консерваторії.

1883 – Олексій Грищенко – (Alexis Gritchenko), український художник, письменник,  мистецтвознавець.

1902 – Михайло Гречина – український архітектор, спорудив у Києві Республіканський стадіон, Палац спорту, готель «Русь».

1905 – Серж Лифар – український і французький артист балету, хореограф, педагог, теоретик балетного мистецтва. Один із найвидатніших танцівників XX ст. Сучасники називали його «богом танцю», «добрим генієм балету XX століття».

1922 – Сергій Адамович – український художник-графік.

1924 – Дарія Дяченко – діяч партизанського руху. У роки Другої світової війни була учасницею загону «Партизанська іскра» на Миколаївщині. Загинула від рук окупантів. Герой Радянського Союзу.

2 квітня відзначають:

  • Міжнародний день дитячої книги.
  • Всесвітній День розповсюдження знань про аутизм.

Події 2 квітня:

1513 – у ході пошуків легендарного «джерела молодості» іспанський дослідник Хуан Понсе де Леон висадився на узбережжі Флориди в районі сучасного містечка Сент-Августин і оголосив півострів власністю Іспанії.

1657 – після смерті імператора Священної Римської імперії Фердинанда III  почались переговори про спадкоємця трону.

1722 – у Петербурзі видано царський указ про ліквідацію гетьманства та утворення Малоросійської колегії – органу управління Лівобережною Україною. Складалася з російських воєвод на чолі з С. Веляминовим.

1879 – замах на російського імператора Олександра II. Терорист Олександр Соловйов п’ять разів вистрілив у царя з револьвера, але промахнувся.

1905 – офіційно відкрито Симплонський тунель (20 км) під Альпами, що зв’язав  Швейцарію та Італію.

1912 – лайнер «Титанік» вийшов у море для перевірки ходових іспитів, які успішно пройшли.

1917 – Тимчасовий уряд скасовував національні та релігійні обмеження в Росії. Скасована смуга осілості.

1918 – Початок антибільшовицького повстання у Шостці.

1958 – у Вічита-Фолс (Техас) зареєстровано торнадо, що розвинуло швидкість 450 км/год.

1964 – Радянський Союз запустив перший космічний апарат «Зонд-1» для вивчення космічного простору і напрацювання техніки дальніх космічних польотів.

1966 – радянський супутник вперше у світі облетів Місяць.

1967 – у день народження казкаря Ганса Крістіана Андерсена заснували Міжнародний день дитячої книги.

1968 – в районі Зейтун, що на околиці єгипетської столиці Каїр, над храмом коптів-християн люди спостерігали в небі явлення Діви Марії.

1978 – на американському телеканалі CBS почався показ серіалу «Даллас», який через неймовірну популярність із запланованого 5-серійного фільму переріс у кіноепопею, що тривала 13 років.

1982 – розпочався британсько-аргентинський збройний конфлікт через  Фолклендські (Мальвінські) острови.

1989 – Центральний комітет Палестинської національної ради обрав Ясіра Арафата Президентом самопроголошеної Палестинської держави.

1996 – Борис Єльцин і Олександр Лукашенко підписали договір про створення союзної держави.

2004 – у Брюсселі сім країн Східної Європи: Болгарія, Латвія, Литва, Румунія,  Словаччина, Словенія та Естонія – приєдналися до НАТО.

2007 – Президент України Віктор Ющенко підписав указ «Про розпуск  Верховної Ради України» на підставі статті 90 Конституції України.

Чи знаєте ви, що:

  • Найстародавнішою з відомих рукописних книг давньоруської писемності є Остромирове Євангеліє, переписане в 1056–1057 роках у Києві. Надзвичайно висока майстерність письма і художнього оздоблення цього твору переконливо свідчить, що ця книга не була першою у Київській Русі.
  • Найдавніша друкована кириличним шрифтом книга в Україні, що збереглася до нашого часу, «Апостол». Видана вона 15 лютого 1574 року у Львові Іваном Федоровим. На могильній плиті Івана Федоровича було вирізано, що він своєю працею «друкування занедбане відновив».
  • Найменша у світі книга, створена українським майстром М. Сядристим, має назву «Кобзар». Її площа – 0.6 кв. мм. Вона майже у 19 разів менша від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.