2 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі 2 листопада вшановували мученика Артемія. Йому молилися за позбавлення від грижі та набряків.

Існувало повір’я, що народжені цього дня близькі по духу лісу – тваринам і рослинам. А їхньою покровителькою є мати тварин – вовчиця.

За церковним календарем 2 листопада вшановується пам’ять святого Артемія Антіохійського, який жив у IV столітті і відомий як християнський святий. Переказ свідчить, що сам Артемій спочатку був воєначальником під час правління імператора Костянтина Великого.

Старанної службою він заслужив посаду намісника Єгипту. Незабаром після смерті імператора до влади прийшов Юліан Відступник, який ініціював сильні гоніння відносно прихильників християнської віри. Артемій, своєю чергою, виступив з критикою цієї політики, за що був заарештований і підданий численним мукам. Однак Артемій навіть при сильних знущаннях не став відкидати свою віру і був обезголовлений. Антіохійська диякониса Аріста перевезла тіло Артемія в Константинополь, де його поховали на території храму Іоанна Предтечі.

У 1073 році частка мощей мученика Артемія потрапила в Києво-Печерську лавру, де знаходиться там і до цього дня. На Русі Артемію часто молилися про позбавлення від випадкової загибелі, вважали його покровителем хворих і немічних, отаманів і воєначальників

Іменинники 2 листопада:
Артем, Герасим, Клавдія, Мотрона.

2 листопада народилися:

1878 – Антін Манастирський – український художник, графік. Автор творів «Портрет матері», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «На водопої», «На могилі», «Ой під гаєм, гаєм», «Прощавайте, товариші», «Вчора і сьогодні».
1881 – Остап Грицай – український поет, літературознавець, перекладач. Автор соціально-психологічної поеми «Утеча Олекси Перхуна», циклів новел філософського та релігійного змісту, численних літературно-критичних статей про українських та західноєвропейських письменників, здійснив німецький переклад «Слова о полку Ігоревім» та понад 30 поезій Т.Шевченка.
1884 – Олександр Білецький – літературознавець, академік. Тривалий час очолював Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР.

2 листопада відзначають: 

  • Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів.

Події 2 листопада:

1708 – руйнування московським військом Батурина, Батуринська трагедія.
1721 – Сенат надав Петру I титул імператора.
1833 – засновано Київський університет.
1848 – «Весна народів»: після обстрілу австрійською артилерією повсталі поляки у Львові капітулювали.
1894 – на російський престол зійшов Микола II.
1914 – Французька республіка, Велика Британія і Російська імперія оголосили війну Османській імперії.
1921 – рейдувальна Подільська група Армії УНР, очолювана Михайлом Палієм-Сидорянським, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ, що її переслідували.
1936 – Бі-Бі-Сі розпочало перші телепередачі стандартної чіткості зі своєї студії в Кристал Палас.
1938 – Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини  та  Карпатської України.
1953 – в Пакистані Конституційна асамблея ухвалює рішення проголосити Ісламську Республіку Пакистан.
1956 – Угорська революція 1956 року: Угорський уряд заявив про вихід країни з Варшавського Договору і звернувся до ООН і західних держав за допомогою проти вторгнення радянських військ. СРСР використав своє право вето для відхилення вимоги західних держав розглянути критичний стан, що склався в Угорщині.
2000 – у лісі під Таращею знайдене тіло журналіста Георгія Гонгадзе, який зник ще 16 вересня.

Чи знаєте ви, що:

Про значення слів

  • фраєр у перекладі з німецької означає «наречений»;
  • слова «гарем» і «вето», тотожні за значенням, бо перекладаються, як  «заборона»;
  • якщо в Аргентині або Перу ви покрутите пальцем біля скроні, то місцеві зрозуміють ваш жест, як «я думаю», хоча у більшості інших країн він означає «ти – дурень».