2 лютого: це цікаво знати

У народі цей день називали «Юхимкини заметілі». По заметілях наші пращури передбачали погоду на найближче майбутнє. Якщо 2 лютого мете заметіль, то весь Масляний тиждень буде із заметілями. Якщо цей день був похмурим, то варто було очікувати пізньої заметілі. А якщо на Єфимія (Юхима) опівдні було сонце, то весну очікували ранню.

За церковним календарем 2 лютого вшановують преподобного Єфимія Великого; преподобних Єфимія схимника і Лаврентія затворника – Києво-печерських; преподобного Єфимія Сянжемського, Вологодського; мучениць Інну, Пінну і Римму; мучеників Вассу, Євсевія, Євтихія і Василіду.

Іменинники 2 лютого:
Овсій, Юхим, Євтихій, Інна, Римма, Захар, Мирослав.

2 лютого народились:

1845 – Іван Пулюй – видатний український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор праць з катодного випромінювання та катодних Х-променів, які відкрив за 3 роки до Рентгена. Першим у світі зробив «рентгенівський» знімок скелета.

1899 – Василь Литвиненко – український балетмейстер і співак. Постановник першого українського балету («Пан Каньовський»).

1901 – Валер’ян Підмогильний – український письменник і перекладач. Автор відомого роману «Місто».

2 лютого відзначають:

    • Всесвітній день водно-болотяних угідь.
    • День бабака.

Події 2 лютого:

1274 у Флоренції сталася перша зустріч Данте й Беатріче, чий образ протягом всього життя надихав творця «Божественної комедії».

1536 на західному березі річки Ла-Плата, на південь від річки Парана, іспанський конкістадор Педро Мендоза заснував місто Буенос-Айрес, нинішню столицю  Аргентини.

1556 у Центральному Китаї (провінції Шаньсі, Шеньсі і Хенань) стався наймасштабніший з усіх зареєстрованих на планеті землетрусів — загинуло близько 820 тисяч людей.

1653 селище Новий Амстердам набуло статусу міста. Сьогодні воно відоме як Нью-Йорк.

1823 у Венеції відбулася прем’єра опери Россіні «Семіраміда».

1841  перша згадка про «День бабака». Це одна із найпопулярніших традицій США і Канади, що полягає у визначенні тривалості і погідності весни за поведінкою спеціально «призначеного» бабака.

1852 у Лондоні на Фліт-стріт відкрився перший громадський туалет.

1852 у Парижі відбулася прем’єра «Дами з камеліями» Александра Дюма (сина).

1863 Семюел Клеменс вперше підписався як Марк Твен.

1870 агентство Reuters, підписавши угоди з двома іншими агентствами, вперше в історії створила всесвітню інформаційну мережу.

1892 у Намеокі (Іллінойс, США) відбулася найдовша в історії зустріч з боксу (між Гаррі Шарпом і Френком Кросбі).

1912 Фредерік Лоу стрибнув з парашутом зі статуї Свободи.

1920 на Бродвеї відбулася прем’єра п’єси Юджина О’Ніла «За обрієм» (Пулітцерівська премія з драматургії).

1922 у Парижі у день 40-річчя автора накладом 1000 примірників опубліковано роман Джеймса Джойса «Улісс».

1932 нарком постачання СРСР Анастас Мікоян видав наказ про створення постійного запасу хліба в Закавказзі в кількості 2 млн пудів пшениці і 2 млн пудів кукурудзи коштом України і Кубані.

1935 вперше у судовій практиці використано детектор брехні  (Портедж,  Вісконсин).

1940 відбувся дебют американського естрадного співака Френка Сінатри.

1943 завершилася одна з ключових битв II Світової війни. Радянські війська завдали поразки німецьким військам під Сталінградом.

1944  радянські війська зайняли міста Луцьк і Рівне.

1945 диверсійно-розвідувальна група УПА висадила в повітря блокпост залізничної станції «Тисменищани» та каркас дерев’яного мосту на ділянці Калуш — Рожнятів, Станіславської області. Пошкоджено лінію зв’язку.

1970 у Мюнхені уперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.

1986 в Індії відбулася зустріч Папи Римського з Далай-ламою.

1999 на передньому фасаді універмагу «Україна» в Києві вивісили найбільшу у світі (на той час) зовнішню рекламу — панно шампуню «Органікс» (126,5×17 м).

Чи знаєте ви, що:

Перша згадка про День бабака датована 1841 роком. Це традиційне народне свято в США і Канаді. Його відзначають щорічно 2 лютого. Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, який виповзає зі своєї нори, і за його поведінкою можна дізнатися, чи скоро настане весна.

Якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно полишає нору – зима скоро закінчиться, і весна в цей рік очікується рання. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору – буде ще 6 тижнів зими.

В деяких містах і поселеннях США і Канади в цей день проводяться фестивалі, присвячені місцевим «метеорологічним» бабакам, що збирають численних  туристів.

Історія виникнення свята уходить корінням в дуже давні часи, коли 2 лютого за григоріанським календарем християни Європи почали відзначати Стрітення Господнє. Вже тоді погоду саме в цей день вважали відповідальною за характер початку довгоочікуваної весни.

Comments

450 Переглядів