У народі 2 січня вшановується пам’ять святого Ігнатія Богоносця. Погода цього дня вказує, яким буде серпень. Наші пращури помітили: наскільки сильний мороз, настільки буде спекотно влітку. А якщо є іній на деревах, то погода найближчими днями буде ясною. У минулі часи був звичай на Ігнатія навколо дому обносити ікони, захищаючи таким чином дім від зла. У цей день садівники трясуть плодові дерева на хороший урожай.
За церковним календарем 2 січня відзначають Передсвято Різдва Христового та вшановують священомученика Ігнатія Богоносця; праведника Іоана Кронштадтського; преподобного Ігнатія, архімандрита КиєвоПечерського; святого Філогонія, єпископа Антіохійського; святого Даниїла, архієпископа Сербського, а також Новодворську і Леньківську (НовгородСіверську), звану «Спасителькою потопаючих», ікони Божої Матері.
Іменинники 2 грудня:
Данило, Іван, Ігнатій, Філогоній.
2 січня народились:
1841 – Кость Михальчук – український мовознавець та етнограф, заклав основи української діалектології. Він зумів виокремити три основні групи говорів української мови.
1841 – Тадей Рильський – етнограф, економіст, педагог, член Старої Громади. Автор праць про Коліївщину, побут і звичаї українського народу.
1882 – Ярослав Пастернак – видатний український археолог, автор «Археології України».
1890 – Михайло Голинський – український оперний співак.
1892 – Всеволод Задерацький – український композитор і піаніст, педагог.
1892 – Ярослав Пастернак – видатний учений, один із засновників української археології. Знайшов поховання князя Ярослава Осмомисла. Основна праця – «Археологія України».
1901 – Григорій Козаченко – український актор, народний артист України.
1917 – Богдан Лончина – український громадсько-релігійний діяч, голова Українського Патріархального світового об’єднання, професор.
1926 – Віра Вовк – українська поетеса, прозаїк, літературознавець, перекладач у Бразилії.
1928 – Галина Яблонська – українська акторка, народна артистка УРСР.
1931 – Микола Давидов – український баяніст і педагог, заслужений діяч мистецтв України.
1932 – Любомир Винар – відомий український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член НТШ, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу «Український історик», автор наукового напрямку «грушевськознавство».
1936 – Володимир Когут – український хореограф, заслужений діяч мистецтв України.
1936 – Андрій Крижанівський – український письменник.
1938 – Анатолій Самойленко – український математик, академік НАН України.
1941 – Володимир Ганулич – український письменник-прозаїк.
1941 – Олександр Мокровольський – український поет, перекладач.
1950 – Надія Гуменюк – українська поетеса, прозаїк, публіцист.
1953 – Михайло Демцю – український художник-постімпресіоніст, народний художник України.
1975 – Владислав Ващук – український футболіст, захисник.
1975 – Олександр Шовковський – український футболіст, воротар.
Події 2 січня:
1610 — у Битчанському замку проходить суд над підручними графині Елізабет Баторі, племінниці короля Стефана Баторія. Обвинувачені катували й убивали сотні сільських дівчат, аби пані купалася в крові з оздоровчою метою.
1649 — козацьке військо Богдана Хмельницького повернулося до Києва після походу в Західну Україну.
1788 — Джорджія стала 4-им штатом Сполучених Штатів Америки.
1796 — у Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання для дворян.
1835 — у Габрово відкрилася перша в Болгарії світська школа.
1839 — Луї Дагер зробив першу фотозйомку Місяця.
1843 — у Дрездені, в Дрезденської придворної опері, відбулася перша постановка опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець».
1870 — почалося спорудження Бруклінського мосту.
1874 — іспанські кортеси змусили президента Костелара піти у відставку.
1882 — американський промисловець Джон Девісон Рокфеллер створив трест «Стандарт ойл» — об’єднання 40 нафтодобувних акціонерних товариств, які або вже належали компанії «Стандарт ойл», або були їй підконтрольні.
1936 — науковці Володимир Зворикін та Джордж Мортон продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових й інфрачервоних променів та пристрій, що перетворював промені в потік електронів. Досягнення вважають одним з найважливіших кроків у розвитку телебачення.
1944 — перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою.
1959 — СРСР робить перший запуск ракети Луна-1 до Місяця. Луна-1 не летить за розрахованою траєкторією і губиться в космосі.
1967 — в ході операції «Боло» американські пілоти F-4 збили половину МіГ-21 ВПС Північного В’єтнаму.
1992 — припинилися повноваження народних депутатів СРСР.
1992 — Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнали незалежність України.
1999 — стався потужний сніговий буревій на Середньому Заході США. Зокрема в Чикаго намело снігового покриву на 487 мм при температурі −25 °C. Такий удар стихії призвів до загибелі 68 людей.
Чи знаєте Ви, що:
Про пташок, що зимують в Україні
Синички
Синичка – велика трудівниця. Готуватися до зимового голоду вона починає ще весною або влітку. І до зими ця маленька пташечка може назбирати та приховати до 15 кг насіння та зернят. Проте взимку їй не завжди вдається знайти схованку. Тому доводиться шукати їжу під снігом або харчуватися у годівничках.
Снігурі
Як це не дивно звучить, але чим більші морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Зазвичай вони літають невеликими зграйками до 10 осіб. У люті морози снігурі сидять нерухомо і лише час від часу «оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку або чи насіння. Особливо полюбляють снігурі ягоди горобини.
Горобці
Хоча горобці невибагливі у виборі їжі, проте взимку ці маленькі пташечки потребують допомоги людини. Харчуються вони зерном, насінням та хлібними крихтами. Тому варто їх підгодовувати.
Дятли
Дятли можуть як відлітати у теплі краї, так і зимувати у рідних лісах. Зимують вони у дуплах, які самі й видовбують. Зазвичай дятли харчуються комахами, ягодами та насінням, але взимку їхній раціон значно звужується. Їх рятує насіння ялинових і соснових шишок. І попри невелику кількість їжі, дятли є дуже щедрими птахами та з легкістю можуть поділитися їжею з іншими пернатими.
Сойки
Ці красиві птахи теж завчасно готуються до зими. Раціон сойки дуже різноманітний: комахи, ягоди, насіння, зерно, горіхи. Але взимку вони харчуються переважно жолудями. Ще восени сойки шукають їх і ховають у дуплах дерев, між корінням, під пеньками. Причому ховають лише відбірні екземпляри, тому нерідко весною вони проростають. Завдяки хорошій пам’яті ці пташки легко знаходять свої схованки.