2 серпня: це цікаво знати

З початком серпня у наших предків вже закінчувалося літо, а кінцевою датою його завершення було свято пророка Іллі, яке ми відзначаємо 2 серпня. Прообразом Іллі став дайбозький Перун – покровитель грому та блискавок. У давнину цього дня намагалися не працювати, боячись гніву Іллі, який може вдарити блискавкою того, хто не вшановує його свята.

Зачувши грім, люди вірили, що «це Ілля їде по небу на золотій колісниці».

З цього приводу існує цікава легенда. Якось чорти повстали проти Бога, і тоді він звелів Іллі прогнати нечестивців з неба. З того часу святий пророк і ганяється за ними, пускаючи вогняні стріли – блискавки. Тому і вважалося, що пожар від блискавки – це божа кара, бо місце, де вона падала, є місцем загибелі нечисті.

На Іллю колись не вигонили у поле тварин, бо цього дня «нечисть всюди бродить», і підмічали, що «нечиста сила всіх комах з’їла». Воно й справді так виходило, адже у цю пору зазвичай зникають комарі.

А ще від Іллі починається серпневий зорепад, закінчуються жнива і починається озимий посів жита й пшениці. Адже прислів’я стверджували, що «на Іллі – новий хліб на столі».

У день Іллі до обіду – літо, а після – вже осінь. Тому цього дня дітям вже востаннє дозволялося купатися, бо у давнину вірили, що 2 серпня один з коней пророка втрачає підкову, і вона падаючи у воду, охолоджує річки.

За церковним календарем 2 серпня вшановується пам’ять святого пророка Іллі, який, згідно з історичними відомостями, жив у IX столітті до нашої ери і був відомий як ревний християнин, активно боровся з ідолопоклонством і нечестием. Відомо, що саме пророк Ілля був узятий живим на небо – про це сказано в Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. В день його пам’яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясній погоді.

Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять все гади та дикі тварини, а тому, намагалися не випускати худобу на пасовище. Була поширена прикмета, згідно з якою не можна впускати в будинок кішок і собак – це може залучити блискавку, якою селяни дуже боялися.

Іменинники 2 серпня:
Ілля, Опанас, Іона, Севастян.

2 серпня народились:

1888 – Кость Буревій (псевдоніми – Едвард Стріха, Кость Соколовський, Варвара Жукова, Нахтенборенг) – український поет, драматург, театрознавець і літературний критик. Учасник літературної дискусії 1925–1928 рр. й автор брошури «Європа чи Росія – про шляхи розвитку сучасної літератури». Розстріляний після процесу 13–15 грудня 1934 р.
1905 – Іван Підоплічко – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.
1993 – Сергій Нігоян – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.

Події 2 серпня:

16 до н. е. – у битві під Каннами карфагенський полководець Ганнібал розгромив 80-тисячне римське військо і завдав найважчої поразки Риму за всю історію його існування.
47 до н. е. – біля м. Зели Гай Юлій Цезар «прийшов, побачив, переміг» («лат. Veni, vidi, vici») царя Боспорського царства Фарнака ІІ.
1377 – через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшою.
1519 – 40-тисячне кримсько-татарське військо Багатур-Салтана розбило у битві під Сокалем 20-тисячне військо литовського гетьмана Костянтина Острозького
1727 – російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Османською імперією, знову знадобилися Російській імперії, проте, «виборність» перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол.
1763 – російська імператриця Катерина II підписала Маніфест рос. «О дозволении всем иностранцам, в Россию въезжающим, поселяться в которых губерниях они пожелают и о дарованных им правах».
1776 – відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній, яка була прийнята 4 липня Континентальним конгресом.
1791 – у Відні Жан-П’єр Бланшар провів перші успішні випробування парашута: з повітряної кулі він скинув домашніх тварин.
1802 (14 термідора Х року) – Наполеон Бонапарт був проголошений довічним Першим консулом.
1865 – у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керрола  «Пригоди Аліси в країні Чудес».
1887 – Ровелл Ходж запатентував колючий дріт.
1909 – на озброєння армії США прийнятий перший військовий літак, побудований братами Райт.
1914 – Перша світова війна: Королівство Італія оголосило про свій нейтралітет в європейському конфлікті.
1914 – у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.
1914 – створено Бойову управу українських січових стрільців – організаційно-координаційний центр легіону Українських січових стрільців.
1917 – вперше була здійснена посадка літака «Сопвіч» на палубу корабля  британських військово-морських сил «Furious».
1918 – Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
1918 – британський експедиційний корпус висадився в Архангельську.
1919 – повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія)  Дмитро Вітовський.
1933 – став до ладу Біломорсько-Балтійський канал (першопочаткова назва — «Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна», відоміший за скороченням «Біломорканал»). Збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників.
1939 – Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків із створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідну програму.
1940 – Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії).
1940 – Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Аккерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Королівства Румунія перейшли до СРСР, до складу УРСР.
1940 – бригадний генерал Шарль де Голль, який після капітуляції Французької республіки залишив країну, із Лондона закликав усіх патріотів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.
1941 – на територію СРСР увійшли перші італійські війська.
1943 – відбулося повстання і втеча ув’язнених у концентраційному таборі «Треблінка». Знищено крематорій. Більш двохсот утікачів були убиті або повернуті до табору.
1945 – завершилася Потсдамська конференція.
1949 – академік В. Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі зробив тисячну операцію з пересадки рогівки.
1953 – у Києві відкрито дитячу залізницю.
1964 – Тонкінський інцидент, що спричинив ескалацію війни у В’єтнамі.
1970 – у Белфасті британська армія вперше застосувала гумові кулі проти північних ірландців.
1989 – трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинуло 11 людей.
1990 – о 14:00 за місцевим часом іракські війська напали на Кувейт.
1990 – у Дніпропетровську розпочалися Дні козацької слави, присвячені 500 річчю українського козацтва.
1991 – Сполучені Штати Америки визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії.
1999 – збройні загони на чолі з Шамілем Басаєвим і Хаттабом перейшли на територію Дагестану; початок другої чеченської війни.
2001 – генерал Радіслав Крстіч, командувач дринського корпусу армії боснійських сербів, засуджений Гаазьким трибуналом до ув’язнення на строк 46 років за геноцид мусульман у Сребрениці (Боснія і Герцеговина) в липні 1995 року.
2005 – катастрофа літака Airbus A340 французьких авіаліній в аеропорту Торонто. Без жертв.
2006 – в Йоганнесбургу (ПАР) уперше за останні 25 років випав сніг.
2009 – 15 осіб загинуло в авіакатастрофі Merpati Nusantara Airlines Flight 9760 в індонезійській провінції Папуа.
2014 – суд Тбілісі заочно арештував екс-президента Михаїла Саакашвілі у справі перевищення службових повноважень.
2017 – у США набрав чинності ухвалений обома палатами Конгресу Закон № 3364 про протидію агресії Росії, КНДР та Ірану.

Чи знаєте ви, що:
Про дивні збіги

Коли американський астронавт Нейл Армстронг ступив на поверхню Місяця, перше, що він вимовив, було: «Бажаю успіху, містер Горскі!». Фраза означала от що. Дитиною Армстронг випадково підслухав сварку сусідів – сімейної пари, на прізвище Горскі. Місіс Горскі допікала чоловіка: «Скоріше сусідський хлопчисько злітає на Місяць, ніж ти задовольниш жінку!». І от на тобі, збіг! Нейл дійсно полетів на Місяць!

Якось Марчело Мастрояні в розпал гучного дружнього застілля заспівав стародавню пісеньку «Згорів той будинок, де я так щасливий був…». Не встиг він доспівати куплет, як йому повідомили про пожежу в його особняку.

У 1966 році чотирирічний Роджер Лозьєр ледве не потонув у морі біля американського міста Салем. На щастя, його врятувала жінка по імені Еліс Блейз. У 1974 Роджер, якому тоді вже було 12 років, відплатив послугою за послугу – на тому ж самому місці він врятував потопаючого чоловіка, що виявився… чоловіком Еліс Блейз.

На заміському італійському шосе зіткнулися два автомобілі. Однак обидва водії не постраждали. На радощах вони вирішили познайомитися і… назвали одні й ті самі ім’я та прізвище. Обох звали Джакомо Феліче, що у перекладі означає «щасливий»!

Comments

310 Переглядів