2 травня: це цікаво знати

Posted by

«Прачі б’ють – Івана чуть», говорили колись у народі 2 травня, у день вшанування Івана Старопечерника. Адже раннє травневе сонце особливо парке, і тому у цей час жінки виносили до річок та ставків наткані за зиму сувої полотна, змочували їх воді, збивали праниками та сушили – вибілювали на сонці.

Також у перші дні травня підмічали, якщо травень холодний – буде рік голодний, а як випадуть у травні три добрих дощі, то вродить хліба на три роки.

Народні прикмети на 2 травня

  • дощовий і похмурий день – червень буде сухим і сонячним;
  • зайці досі шерсть не змінили – прикмета до того, що варто очікувати похолодання;
  • тепла погода 2 травня – наприкінці місяця буде холодно;
  • хмари швидко біжать небом 2 травня – дощу найближчими днями не буде;
  • дикі качки в’ють гнізда неподалік води – влітку чекайте посухи;
  • навпаки, якщо качки гніздяться якомога далі від водойм, то це прикмета до того, що літні дні будуть дощовими;
  • безвітряна, золотиста зоря ввечері 2 травня – чекайте гарної погоди.

За церковним календарем 2 травня вшановують пам’ять Івана-воїна, тому саме на його честь і назвали цей день в народі. Святий Іван Воїн міг знайти та покарати злодіїв, тому люди ходили в цей день до церкви та молилися. Після молитви людина могла дізнатись хто вкрав їхні речі.

Іменинники 2 травня:
Христофор, Никифор, Георгій, Іван, Трифон.

2 травня народились:

1876 – Мирон Кордуба – український вчений, публіцист, історик, письменник.

1877 – Володимир Лучицький – український геолог. Один організаторів Українського геологічного комітету, у 1917–1923 роках очолював його. Розробив гідрогеологічну та геологічну характеристики території України та склав гідрогеологічні та геологічні карти України.

1877 – Олександр Пилькевич – український військовий діяч, член УЦР, командир Окремого корпусу кордонної охорони УНР, генерал-хорунжий Армії УНР.

1888 – Микола Вілінський – український композитор, педагог. Автор симфонічних сюїт, кантат, вокально-хорових обробок українських, російських і молдавських народних пісень, романсів, камерно-інструментальних творів, а також ряду теоретичних робіт і статей. Вважається засновником баладного жанру в український фортепіанній музиці.

1891 – Юрко Тютюнник –  український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один з ініціаторів та керівників Зимових походів УНР.

1928 – Леопольд Ященко – український музикознавець, фольклорист, диригент, композитор.

1933 – Галина Гаркавенко – українська художниця-графік.

2 травня відзначають:

  • Всесвітній день тунця

Події 2 травня:

1312 – Папа Римський Климент V передав майно тамплієрів Ордену госпітальєрів.

1611 – опубліковано першу офіційно санкціоновану англомовну  версію  Біблії — «Біблію короля Якова» (KJV, King James Version).

1668 – Перший Аахенський мир, укладений між Францією й Іспанією.

1703 – у Москві лютеранський пастор Ернст Глюк заснував першу в Росії гімназію.

1817 – в Одесі заснували Рішельєвський ліцей.

1848 – у Львові створили першу українську політичну організацію – Головну Руську Раду.

1892 – в Києві запустили електричний трамвай, перший у Російській імперії.

1945 – командувач оборони Берліна Гельмут Вейдлінг підписав наказ про капітуляцію.

1980 – з візиту в столицю Заїру Кіншасу почалася перша в історії Ватикану поїздка Папи Римського (Івана Павла II) до Африки.

1982 – під час Фолклендської війни британська атомна  субмарина  потопила аргентинський  крейсер «Генерал Бельграно». 323 загиблих.

1986 – перемігши Атлетіко (Мадрид)” 3:0, «Динамо (Київ)» завойовує Кубок Кубків 1985/86.

2011 – за твердженням адміністрації США, цієї ночі в ході таємної операції американського спецназу, проведеної в місті Абботтабад (Пакистан), був убитий Осама бен Ладен.

2014 – Протистояння в Одесі 2 травня 2014: внаслідок нападу проросійських активістів на проукраїнський марш та пожежі в одеському Будинку профспілок загинуло 48 людей

Чи знаєте ви, що:

У пісні «Їхав козак за Дунай», яку вважають народною, є автор – це український козак, поет, політик та філософ 18 сторіччя Семен Климовський.

У свій час він був «знаним не менше, як сім грецьких мудреців і шанованим в Україні між козаками та селянами, які приходили здалеку послухати його мудрих розмов і чудових віршів», писав про нього історик Микола Карамзін. Свого часу Климовський написав багато віршованих творів. Одну книжку «Про правду і великодушність добродійників» він подарував Петру І. Як відреагував на неї цар, невідомо. Однак дослідник В. Срезневський стверджує, що, прочитавши книжку, Петро І мав розгніватися. Попри все вона і нині зберігається у бібліотеці Російської академії наук у Петербурзі.

Щодо пісні «Їхав козак за Дунай», то під її впливом писали свої твори українські та російські поети, зокрема, Л. Боровиковський, О. Пушкін («Козак»), О. Дельвіг («Поляк»). А Салтиков – Щедрін зазначав, що у найвіддаленіших куточках Росії кожна баришня, яка не хотіла відставати від моди, виконувала цю пісню-романс.

У Європі ж вона стала популярною спочатку в Німеччині. На її тему музику писали Г. Вебер та Бетховен. Вона увійшла до збірки «Музикальні скарби німців», але у примітках зазначалося, що слова і музика пісні виникли в Україні. З Німеччини вона потрапила до Франції, Австрії, Чехії, Англії, а потім і до Угорщини. Текст пісні друкувався італійською, польською та іншими мовами, причому у перекладах вона залишалася майже без змін.

Оригінал пісні до сьогодні не зберігся. Нові покоління до неї додали щось своє, проте її основа залишилася незмінною.