2 вересня: це цікаво знати

За народним календарем 2 вересня – день Самуїла, який вважався заступником чоловіків. Тому цього дня господині намагалися приготувати багато смачних страв і всіляко догодити чоловікові. Люди вірили, що цього дня дівчатам варто молитися, щоб Бог послав доброго чоловіка, одруженим жінкам – про здоров’я їхніх чоловіків та синів, а вагітним жінкам – про народження хлопчиків.

Також у Самуїла просили про гарну погоду взимку і про багатий врожай наступного року. Саме о цій порі було багато грибів, тож селяни вирушали до лісу їх збирати.

Народні прикмети на 2 вересня

  • якщо цього дня журавлі на південь полетіли – зима буде рання.
  • якщо нема приморозків, то не буде і весь місяць.
  • летять журавлі низько на теплу зиму, високо – на холодну

Іменинники 2 вересня:
Самійло, Серафима, Северіан, Севир.

2 вересня народились:

1811 – Іван Вагилевич – український поет, фольклорист, етнограф, філолог, громадський діяч, член «Руської трійці».
1856 – Володимир Левицький (Василь Лукич) – український культурно-громадський діяч, видавець, літературознавець, бібліограф. Разом з І. Франком уклав антологію української поезії.
1891 – Павло Филипович – український поет, літературознавець. Автор збірок поезій «Земля і вітер», «Простір»; низки праць, зокрема «Шевченко і декабристи» та ін. Репресований.
1908 – Валентин Глушко – інженер, видатний вчений, один з піонерів ракетно-космічної техніки; засновник вітчизняного ракетобудування.

2 вересня відзначають:

  • День нотаріату.

Події 2 вересня:

490 до н. е. – після перемоги афінян над армією перського царя Дарія I Великого біля Марафону до Афін з доброю новиною був направлений воїн Фітіпід. Він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін, вигукнувши: «Радійте. Ми перемогли!», помер. На його честь на відновленій Олімпіаді в Афінах (1896) відбувся забіг між Марафоном і Афінами. Відтоді марафон став обов’язковою частиною олімпійської програми.
44 до н. е. – римський політик і оратор Марк Туллій Цицерон виголосив першу зі своїх 14 політичних промов, спрямованих проти Марка Антонія, наступника Гая Юлія Цезаря. Прихильник відновлення республіки, Цицерон був занесений у списки людей, що підлягали знищенню, і наступного року був убитий за наказом Марка Антонія.
31 до н. е. – битва при Акції. Марк Віпсаній Агріппа, воєначальник  римського  консула Октавіана, розбив флот єгипетської цариці Клеопатри.
1192 – завершення третього хрестового походу (цього дня англійський  король  Річард I Левове Серце уклав у Яффі мирну угоду з султаном Саладином).
1789 – засновано міністерство фінансів США.
1794 – з ініціативи французького еміґранта, герцоґа Армана Еммануеля дю Плессі де Рішельє на узбережжі Чорного моря почалося будівництво майбутнього міста  Одеси.
1831 – вийшла друком перша частина «Вечорів на хуторі біля Диканьки» Миколи  Гоголя.
1834 – Семюел Кольт запатентував свій револьвер.
1870  після поразки в битві біля Седана, французька армія капітулювала і здалась в полон пруським військам. Французький імператор Наполеон III зрікся престолу,  Франція знову стала республікою.
1889 – в Маріуполі почав працювати морський порт.
1898 – британські війська генерала Горація Кітченера в битві біля Омдурмана  здобули перемогу над 50-тисячною мусульманською армією (одним із британських підрозділів командував лейтенант Вінстон Черчилль). Повстання під проводом Мухаммеда Ахмеда (Магді) було придушене.
1913 – у Києві відкрилася Перша Всеросійська спортивна олімпіада.
1935 – Джордж Ґершвін завершив роботу над оперою «Поргі і Бесс».
1941 – похорон в Житомирі Миколи Сціборського та Омеляна Сеника.
1944 – Фінляндія розірвала дипломатичні стосунки з Третім Рейхом і поставила вимогу до 15 вересня вивести зі своєї території всі німецькі війська.
1945 – в гавані Токіо на борту лінкора «Міссурі» було підписано Акт Капітуляції Японської імперії у Другій світовій війні (свої підписи під ним поставили представники США, Республіки Китай, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади,  Франції, Нідерландів і Нової Зеландії). Закінчення Другої світової війни.
1958 – вперше вийшло в ефір телебачення Китайської Народної Республіки.
1967 – відставний британський офіцер Падді Бейтс проголосив створення на морській платформі біля берегів Великої Британії незалежного Князівства Сіландія, яке надає громадянство всім охочим.
1978 — учасник групи «Бітлз» Джордж Гаррісон одружився з Оливією Тринідад Аріас.
1985 – біля берегів Ньюфаундленду знайшли легендарний лайнер «Титанік».
1987 – у Москві почався суд над німецьким пілотом Матіасом Рустом, котрий в травні цього ж року перелетів радянсько-фінський кордон і посадив свій літак на Красній площі в Москві. За порушення кордону Руст був ув’язнений на 4 роки, але був звільнений 3 серпня 1988 року.
1990 – у Тирасполі проголосили Придністровську Молдавську Республіку.
1990 – в Українській РСР відбулися мітинги проти підписання нового союзного  договору.
1991 – США визнали відновлення незалежності Латвії, Литви й Естонії.
1993 – в Узбекистані оголосили про переведення до 2000 року узбецької мови з кирилиці на латинську абетку.
1996 – протягом 2–16 вересня 1996 року в Україні була проведена грошова реформа. В обіг введено національну валюту України гривню та її соту частку – копійку.
2015  Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення Національної поліції України.

Чи знаєте ви, що:

Назва «гривня» походить від прикраси з золота або срібла у вигляді обруча, що носили на шиї (тобто – на «загривку»). Частіше за все, це були м’яко закруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок левів, прикрашені кольоровою емаллю.

Перше згадування «гривні» у значенні грошової одиниці зустрічається в «Повісті минулих літ». Тобто, вже у VIII–ІХ ст. при здійсненні торгових операцій, сплаті данини гривня використовувалась як міра ваги і лічби.

Гроші і покарання Не встигли з’явитися перші гроші, як їх почали активно підробляти. Доля перших фальшивомонетників була немилосердною: з ними жорстоко розправлялися. У Київській Русі злочинців спалювали, кидали на розтерзання диким звірам, вливали їм в горло розплавлене олово або топили в річці.

Грошове безсмертя У Німеччині зі старих банкнот роблять добрива для сільського господарства, в Росії – рубероїд, а в Україні – туалетний папір.

Гроші і погода Дослідження показали, що в теплу сонячну погоду люди більш охоче розлучаються з грошима і витрачають більше, ніж у похмурі дні.

Грошові сни Якщо вам приснилися миші, блохи або таргани, чекайте значного надходження грошей до сімейного бюджету.

Comments

279 Переглядів