20 березня: це цікаво знати

Posted by

Встановлюється вже тепла погода, але холод ще не поспішає відступати: «З дахів капає, а за ніс цапає», – говорять про 20 березня у народі. На Василя-крапельника – вдень весняна капель, а на вечір може бути мороз, адже саме зараз настають довгоочікувані відлиги, течуть струмки. Вважається, що похмура зима залишилася позаду, а природа прокидається від сну.

Важливою віхою зміни сезонів є День весняного рівнодення, астрономічний початок весни. Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. 20–21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день називається днем весняного рівнодення.

Настання весни наші пращури вважали святом, з великим нетерпінням очікували її приходу та однаково урочисто відзначали його в різних частинах Європи та Азії. Язичницькі святкування приходу весни були сповнені важливим сакральним змістом перемоги світла над пітьмою, пробудження всього живого і початку нового життя.

За церковним календарем 20 березня вшановує пам’ять священномучеників, які в різні часи були єпископами у Херсонесі.

Перші два єпископи, Єфрем та Василь, у 300 році були послані для проповіді євангельським патріархом Германом. Вони прибули до м. Херсон на Кримському півострові, де проповідували. Василь відправився з проповіддю до скіфів, які жили на берегах Дунаю, де був замучений. Єфрема за намовою іудеїв побили камінням.

Коли про кончину святого Василя почули три єпископи, Агафодор, Елпідій і Євген, які проповідували недалеко від Тавриди, то попрямували в Херсон, щоб продовжувати там проповіді. Однак і вони скоро були вбиті (7 березня).

Через деякий час після цих трагічних подій патріарх Єрмон відправив у Херсонес єпископа Еферія, який проповідував вже вільно, тому що в його час правив імператор Костянтин Великий, покровитель християн. Еферія мирно помер, теж 7 березня.

Наступником єпископа Еферія став єпископ Капітон. Одного разу жителі Херсонеса зажадали для доведення істинності християнської віри від нього дива. Тоді святитель убрався у священний одяг та, помолившись, увійшов в розпечену піч, але залишився неушкодженим. Після цього багато язичників увірували в Єдиного Бога. Пізніше варвари втопили єпископа Капітона в Дніпрі.

Іменинники 20 березня:
Василь, Павло, Євген і Нестор.

20 березня народились:

1639 – Іван Мазепа (Ян Колодинський) – український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687–1704) та Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1704–1709), князь Священної Римської імперії (1707–1709). Меценат. Власним коштом збудував 12 та відремонтував понад 20 храмів.

20 березня святкують:

  • День весняного рівнодення.
  • Міжнародний день щастя.

Події 20 березня:

1602 – голландська Ост-Індійська компанія запропонувала папери на часткове володіння товариством. Це перші акції в історії економіки.

1792 – Національна асамблея Франції схвалила застосування при стратах гільйотини.

1815 – Наполеон I Бонапарт повернувся до Парижа після ув’язнення на острові Ельба. Початок правління «ста днів».

1854 – у США засновано республіканську партію.

1916 – Альберт Ейнштейн опублікував свою загальну теорію відносності.

1917 – український історик Михайло Грушевський обраний головою Центральної Ради.

1920 – ліквідовано Область війська Донського; утворено Донську область РРФСР

1933 – біля Мюнхена побудовано перший у Німеччині концтабір Дахау. Його першими в’язнями були опозиціонери уряду – комуністи та соціал-демократи.

1934 – у гавані Кіля інженер Рудольф Кюнгольд, що очолював дослідницьку лабораторію військово-морського флоту Німеччини, вперше випробував радар.

1941 – СРСР повернув уряду Міклоша Горті 56 угорських прапорів, захоплених російською імператорською армією після придушення угорської революції 1848—1849.

1956 – проголошено незалежність Тунісу.

2003 – початок другої американсько-іракської війни.

2007 – вийшла комп’ютерна гра S.T.A.L.K.E.R. українського розробника GSC Game World.

2018 – Україна і Катар підписали угоду про безвізовий режим.

Чи знаєте ви, що:

Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана Івана Мазепу та козацьку старшину. Гетьман навіть отримав головну нагороду імперії – Орден святого апостола Андрія Первозванного. Однак це не завадило йому спробувати вирвати Україну з пазурів двоголового орла за допомогою шведського короля Карла XV. За це Петро І вирішив показово покарати «зрадника». І князеві Меншикову було наказано виготовити орден Юди спеціально для Мазепи.

На ордені мало бути зображення «Юди на осиці повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього – триклятий син погибельний Юда, що за сріблолюбство давиться». Проте цю «нагороду» гетьман Іван Мазепа не отримав, бо помер…

Ця хвилинна примха царя – орден Юди – довго валявся в царських хоромах, аж поки десь зник.