20 червня: це цікаво знати

У дохристиянські часи у ніч з 19 на 20 червня наші предки відзначали Соботку, сучасний день Івана Купала.

Купальську ніч колись ще називали горобиною. Взагалі, під час літнього сонцестояння з 19 і аж до 26 червня всі ночі називають горобиними, бо вони є найкоротшими. Однак, зокрема, на Поліссі існує повір’я, що саме в Соботку сили зла у черговий раз воюють з силами добра. І тому, зазвичай, у горобину ніч дуже сильно гримить і блискає. І чим червоніше небо вранці, тим значнішою є перемога Архангелів, принаймні, так говорять старі люди. А ще саме в Соботку треба шукати цвіт папороті. Однак при цьому варто пам’ятати, що його оберігає сам лукавий і якщо той цвіт хтось колись і знаходив, свідчень після себе ця людина не залишала.

У народі святого Федота називали Врожайником. «Святий Федот тепло дає – жито в золото веде». Для наших пращурів погода цього дня мала велике значення: якщо вона тепла, ясна, то врожай буде хороший, зерно велике; якщо буде дощ – зерно буде погане. У минулі часи прислуховувались до лісу: перед грозою він притихає. Слідкували та за самим громом: якщо довго гримить – буде град.

За церковним календарем 20 червня вшановують пам’ять мученика Феодота Анкирского, який жив на території міста Анкіра в III столітті. Цікаво, що у Феодота був власний готель, в якому він часто розмовляв зі своїми постояльцями про віру і життя. Завдяки цьому, він зміг навернути в християнство багатьох грішників — вони покаялися і прийшли до Бога. Саме готель Феодота став притулком для багатьох християн, які піддавалися гонінням, організованим імператором. Крім того, Феодот намагався якомога частіше відвідувати в’язнів у темницях і ховав їх після страти або смерті від хвороб. Саме тоді 7 дів прийняли мученицьку смерть від рук гонителів.

Іменинники 20 червня:
Марія, Богдан, Валерія, Зінаїда, Маркел.

20 червня народились:

1834 – Олександр Лазаревський – український історик, генеалог. Автор близько 450 праць і статей переважно з історії Лівобережної України – «Малоросійські посполиті селяни», «Павло Полуботок», «Полтавщина в 17 ст.».
1880 – Антон Думанський – вчений-хімік, один з основоположників колоїдної хімії. В 1904 році організував в Києві першу лабораторія колоїдної хімії, ввів у колоїдну хімію фізичні методи дослідження.

20 червня відзначають:

♦    Всесвітній день біженців.

Події 20 червня в Україні:

451  відбулась битва на Каталаунських полях, внаслідок якої було зупинено просування гуннів в Європу.
1768 – українські гайдамаки взяли Умань.
1782 – затверджена Велика державна Печатка США.
1792 – Велика французька революція: народне повстання в Парижі.
1837 – королевою Великої Британії стає Вікторія I.
1840 – Семюел Морзе отримав патент на телеграф.
1863 – заснований перший в США банк (Національний банк Девенпорт штату Айова).
1867 – президент США Ендрю Джонсон оголосив про покупку Аляски.
1895 – відкритий Кільський канал, що сполучає Балтійське і Північне моря.
1918 – у Києві почався Всеукраїнський церковний собор.
1919 – військова делегація Української Народної Республіки підписала з поляками мирний договір. Кордон між Польщею та УНР встановили за «лінією Дельвіга».
1933 – відкритий Біломорський-Балтійський канал імені Сталіна. Побудований за 21 місяць каторжною працею (здебільшого ручною) в’язнів сталінських концтаборів системи ГУЛАГ.
1939 – перший в історії політ реактивного літака зробив німецький експериментальний літак з ракетним двигуном Гайнкель He-176.
1939 – заарештовано видатного радянського режисера Всеволода Меєргольда.
1942 – в окупованій республіці організували Український республіканський штаб партизанського руху.
1963 – США й СРСР підписали угоду про встановлення «гарячої лінії» зв’язку між урядами двох держав.
1990 – Бундестаг ФРН ухвалив рішення про перенесення столиці з Бонна  до Берліна.
1993 – перший пробний залізничний рейс по тунелю під Ла-Маншом.
2003 – створений фонд Вікімедіа.

Чи знаєте ви що:

Найдовший музичний інструмент у світі. Це трембіта – конічна дерев’яна труба без бокових отворів. Її довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти – дві з половиною октави. Її звуки чутно більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події.

Міст, що починається і закінчується на одному боці ріки. Якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині, то переконаєтеся, що вона розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берега однієї ріки. Він єдиний у світі тримається без усіляких підпор і спирається тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Троянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО.

Перша у світі трансплантація нирки. Це відбулося у 1933 році у Харкові. Здійснив операцію Ю.Ю.Вороний. Документальне підтвердження першого випадку трансплантації нирки було опубліковане у 1934 році в італійському журналі «Minerva Chirurgica». Операції вченого довели принципову можливість пересадки нирки хворому від донора і зробили значний внесок у розвиток  сучасної трансплантації.

Comments

287 Переглядів