20 липня: це цікаво знати

У народі цей день називали Явдоха Сіногнійка, оскільки наставав час затяжних дощів, що, своєю чергою, псувало сіно. У полях починалися жнива, а перший сніп освячували в церкві.
Наші пращури наставляли: «Згребеш сіно до купи, так і не страшись хмари». Наші пращури помітили, яка Явдоха Сіногнійка, такий буде і листопад.

За церковним календарем 20 липня відзначається день пам’яті преподобної Єфросинії, княжни Московської, преподобного Акакія Синайського, преподобного Фоми, Малеїна. Святкування Влахернської ікони Божої Матері.

Іменинники 20 липня:
Герман, Євдокія, Хома, Єфросинія.

20 липня народились:
1909 – Микола Базилівський (Базилевський) – український публіцист, літературознавець, театрознавець.
1921 – Оксана Вікул – українська балерина. Славилася виконанням українських танців власного укладу з модерним спрямуванням.

20 липня відзначають:
♦    Міжнародний день шахів.

Події 20 липня:
1534 – у Кембриджі зареєстровано перше у світі видавництво.
1585 – експедиція Джона Девіса досягла південного краю Ґренландії, який було названо Землею Запустіння.
1671 – Петро Дорошенко розпочав облогу Білої Церкви й вислав на Поділля  наказного гетьмана, брата Григорія. На допомогу ханові для боротьби із козаками  Ханенка та запорожцями вирушив Кальницький полк.
1771 – під час російсько-турецької війни 1768—1774 років Кафу захопили запорозькі козаки полковника Опанаса Ковпака. Почався російський період історії міста.
1917 – зареєстрована торгова марка «BMW».
1917 – представники південно-слов’янських народів підписали Корфську декларацію про об’єднання в єдину державу — Королівство Сербів, Хорватів і Словенців.
1923 – Президією ВУЦВК була затверджена постанова Раднаркому Української Соціалістичної Радянської Республіки про оголошення міста Харкова столицею УСРР.
1924 – засновано Міжнародну шахову федерацію. Тепер цей день відзначається як Міжнародний день шахів.
1944 – заколот німецького руху опору з метою вбити Гітлера та здійснити державний переворот.
1969 – американський космічний корабель «Аполлон-11» здійснив першу в історії посадку на Місяць.
1976 – посадочний відсік американського космічного корабля «Вікінг-1» здійснив м’яку посадку на поверхню Марса.
1993 – заява Голови Ради Безпеки ООН про те, що постанова Верховної Ради РФ щодо статусу Севастополя як російського міста не має юридичної сили

Чи знаєте ви, що:

Шахи вважаються королем серед ігор. До того ж вони є найстарішою грою з усіх відомих. Деякі вчені стверджують, що їм близько 5000 років!

Слово «шахи» походить від персидських слів «шах мат», що означає «король мертвий». Але чи перси створили цю гру?

Справа, в тому, що її походження у різні часи приписувалося індусам, персам, арабам, китайцям, єгиптянам, вавилонянам, грекам, римлянам і багатьом іншим.

За однією з версій, шахи все ж таки виникли серед буддистів Індії, а потім розповсюдилися Персією, Аравією і нарешті дійшли до Західної Європи. Адже за буддійськими законами війна і вбивство іншої людини, незалежно від мети, є злочином. І для того, щоб замінити війну, індуси винайшли шахи!

Що стосується окремих шахових фігур, то вони мають довгу і цікаву історію. Наприклад, колись король міг бути захоплений в полон, що неможливо у сьогоднішній грі. А королеву взагалі називали «візиром», що означало  «перший міністр»!

Сьогодні, втрачаючи в грі королеву, ви позбавляєтеся своєї найсильнішої фігури. А у стародавні часи вона пересувалася тільки на одну клітку по діагоналі і тому була найслабкішою фігурою на дошці. Тільки близько 500 років тому королева отримала сьогоднішню силу.

Історія ж тури і коня залишається не змінною роками. До речі, англійська назва тури – «рук» – походить від індійського «рукх» і персидського «доля», що  означає  «солдат».

Comments

312 Переглядів