20 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі 20 лютого, в день пам’яті преподобного Луки Елландского, каялися в гріхах і намагалися робити тільки добрі справи. Аналізували власні думки і дії, думали про те, як стати краще, позбутися від недоліків.

За прикметами, якщо людина народилася 20 лютого, то зможе розуміти мову рослин.

На Луку господині випікали пироги з цибулевою начинкою і пригощали ними бідних. Також кілька пирогів 20 лютого виносили за поріг, – щоб померлих родичів погодувати. День вважався поминальним. Прийнято було ходити до церкви, молитися за покійних, відвідувати їхні могили.

Вірили в те, що на Луку можна приготувати найдієвіше лікарські зілля. Особливо це стосувалося настоїв, відварів і інших засобів на основі перстачу. Ця трава допомагала від різних хвороб. Квітки перстачу нагадують хрест, тому за нею закріпилася така слава.

Вважалося, що не варто жінкам носити плаття зеленого кольору та робити покупки, – це до неприємностей. Не можна грати весілля на Луку, – це поминальний день.

Раніше спостерігали за погодою цього дня: якщо полуденний вітер підніметься – чекай урожай ярових. Якщо сонце заходить красно – до холодного і вітряного літа. Хмари пливуть високо – до гарної погоди. Сині хмари пливуть – тепло несуть.

За церковним календарем 20 лютого вшановують преподобного Парфенія.

Святий Парфеній був родом з Мелітополя, не навчався грамоті, але знав Слово Боже, так як батько його служив дияконом. За свій характер і добре ставлення до людей Парфеній з 18 років отримав дар – зцілював хвороби, виганяв бісів і творив інші чудеса.

Незабаром про його діяння дізнався Мелітопольський єпископ, дав освіту хлопчикові та поклав у пресвітери, а пізніше Парфенія зробили єпископом міста. Там він активно поширював християнство, люди стали відмовлятися від ідолів, а сам святий отримав дозвіл на руйнування капищ і зведення храму.

Парфеній все життя прославляв Христову віру, допомагав людям, нікому і ніколи не відмовляв у пораді. Люди не зверталися до лікарів, а йшли до Парфенія, так як він міг навіть вигнати бісів. Парфеній був шанований багатьма віруючими і спочив мирно в старості.

Іменинники 20 лютого:
Парфеній, Лука, Петро.

20 лютого народились:

1855 – Ганна Затиркевич-Карпинська – українська актриса, майстер характерних і комедійних образів. Ролі: Риндичиха («По ревізії» М. Кропивницького), Ганна («Безталанна» І. Карпенка-Карого), Лимериха («Лимерівна» Панаса Мирного).
1888 – Василь Барвінський – український композитор, піаніст, музикознавець, педагог, музичний критик, диригент.
1889 – Левко Ревуцький – український композитор, педагог, музичний і громадський діяч. Автор кантати-поеми «Хустина», «Ода пісні», «Зима», «Монологу Тараса Бульби».
1905 – Улас Самчук – український письменник, журналіст і публіцист, громадський діяч.
1908 – Марія Пригара – українська письменниця, перекладачка. Авторка поетичних і прозових книжок для дітей: збірки оповідань за мотивами українських народних дум «Козак Голота», повісті «Михайлик – джура козацький», творів у 2-х томах та інше.

20 лютого відзначають:

  • День Героїв Небесної Сотні.
  • Всесвітній день соціальної справедливості.

Події 20 лютого:

1649 – Богдан Хмельницький почав переговори з поляками про визначення кордонів Запорізького війська.
1666 – заснований Монреаль – одне з найбільших канадських міст.
1808 – російський імператор Олександр I оголосив про розрив дипломатичних зв’язків зі Швецією, що фактично означало початок російсько-шведської війни 1808–1809 років. У результаті цієї війни Росія завоювала Фінляндію, котра увійшла до складу імперії на правах Великого князівства.
1872 – у США запатентований електричний ліфт.
1877 – у Великому театрі в Москві відбулася прем’єра балету Петра Чайковського «Лебедине озеро».
1940 – вперше на екранах з’явилася знаменита пара – Том і Джеррі.
1960 – на сцені рідної школи в Сіетлі відбувся перший виступ майбутнього гітариста-віртуоза Джимі Гендрікса.
1962 – американський космонавт Джон Ґленн тричі облетів Землю зі швидкістю 27 000 км/год в кораблі «Френдшип-7» (Friendship 7).
1988 – Кайлі Енн Міноуґ уперше очолила британський чарт – на вершину хіт-параду забралася пісня «І Should Be So Lucky» і залишалася номером один п’ять тижнів.
1994 – Торі Еймос очолила британський чарт зі своїм другим альбомом «Under The Pink».
1998 – 15-літня американка Тара Ліпінські виграла змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад.
2002 – «The Strokes» названі «новачками року» «Brit Awards».
2002 – заснування українського видавництва «Видавничий дім „Школа“» (видавництво, Харків).
2003 – героями Brit Awards стали «Coldplay» і Ms Dynamite, заробивши по дві нагороди кожен.
2014 – під час протистояння Євромайдану і злочинної влади президента  Януковича на Інститутській вулиці вбивцями з беркута були розстріляні активісти. Загиблих згодом назвали «Небесною сотнею».
2014 – вторгненням російського спецназу на територію АРК розпочалася  російсько-українська війна.

Чи знаєте ви, що:

День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Саме в ці дні три роки тому під час Революції Гідності протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого апогею.
 20 лютого 2014 загинуло найбільше активістів Євромайдану. Загалом революційні події зими 2013-2014 років забрали життя понад ста активістів Майдану.

21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Того дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною Сотнею», а під час прощання із загиблими лунала пісня «Плине кача…», яка стала українським народним реквіємом.

Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 21 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 84 герої, після 21 лютого – ще 18.

Окрім українців, жертвами режиму Януковича стали білоруси, вірмени та грузини. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні. 104-м Героя Небесної Сотні посмертно надано звання Героїв України, а троє іноземців (громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані) посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.