20 січня: це цікаво знати

Posted by

За церковним календарем 20 січня відзначають Післясвято Богоявлення та Собор Предтечі й Хрестителя Господнього Іоанна.

За часів царя Ірода у Єрусалимі жив священик Захарія з дружиною Єлизаветою. Вони були вже похилого віку та не мали дітей. Одного разу під час богослужіння ангел сказав Захарії, що його дружина народить сина і назвуть вони його Іоанном. Захарія не повірив, і тоді ангел за невіру покарав його німотою до того дня, коли все здійсниться. Як провіщав ангел, у Захарія і Єлизавети народився син. Коли восьмого дня запитали, як його назвати, батько написав на дощечці «Іоанн». Після чого відразу почав говорити, благословляючи Бога.

Іоанна Хрестителя ще називають Предтечею, бо прийшов він до Ісуса, щоб приготувати людей до появи Месії.

У народі 20 січня називається Посвятки. З цього дня починаються зимові М’ясниці, або М’ясоїд. До самої Масляної можна засилати сватів та справляти весілля. З Івана Хрестителя жінкам уже дозволялося шити і прясти, а отже, виконувати й іншу роботу.

Не випадково залишилося прислів’я: «Після Івана Предтечі хто не робить, того б’ють у плечі» або «Прийшов Іван Предтеча та й забрав свята на плечі».

У ці дні спостерігали за погодою і примовляли: «Тріщи не тріщи, а вже пройшли  Водохрещі».

Іменинники 20 січня:
Іван, Опанас, Себастіан.

20 січня народились:

1865 – Михайло Туган-Барановський – перший економіст східноєвропеєць, наукові теорії якого визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків. Його концепції стали підґрунтям розробленої Дж. М. Кейнсом теорії прогнозування ринкової кон’юнктури. Один із засновників Національної академії наук України, міністр фінансів УНР. Автор близько 140 праць.
1891 – Михайло Ельман – всесвітньо відомий український і американський скрипаль-віртуоз.
1884 – Іван Фещенко-Чопівський – політичний діяч, основоположник модерного металознавства (140 праць). Комісар народного господарства часів Директорії. Загинув у таборі в Карелії.
1897 – Євген Маланюк – український письменник, культуролог-енциклопедист,  публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР.
1918 – Олександр Шалімов – хірург, один із засновників української хірургічної школи. Під керівництвом О.Шалімова проведено першу в Україні операцію з пересадки серця. Герой України.

20 січня відзначають:

  • День Автономної Республіки Крим.

Події 20 січня:

1265 – граф Лестерський вперше скликав на сесію англійський парламент.  Парламент Великої Британії вважається найстарішим у світі.
1633 – 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
1661 – у Львові засновано університет Казимира. Нині — Львівський національний університет імені Івана Франка.
1918 – у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
1920 – скасування поляками Галицького крайового центру і поділ Галичини на три воєводства: Львівське, Станіславівське та Тернопільське.
1921 – ліквідовані Дагестанська і Терська області РРФСР, утворена Горська АРСР.
1943 – у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини  Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було «об’єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни».
1943 – у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети «Українське слово».
1945 – у Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного  президентом США на четвертий термін.
1946 – Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.
1946 – після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.
1954 – ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
1958 – у Лондоні з’явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
1961 – 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборне гасло якого було «Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну», з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віце-президента республіканця Річарда Ніксона.
1968 – відбулося весілля кінорежисера Романа Полянського й акторки Шерон Тейт.
1969 – республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віце-президента в адміністрації Джона Кеннеді  демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
1972 – розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була  1965 року).
1980 – Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
1986 – відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем’єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
1990 – «чорний січень»: у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР  Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних людей, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
1991 – у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
1996 – лауреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
1998 – з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
2001 – за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віце-прем’єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в  контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
2002 – пісня «My Sweet Lord» Джорджа Гаррісона очолила чарти — через 31 рік після першого влучення на вершину рейтингу.
2006 – у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину — кит не витримав всіх випробувань і помер.
2017 – 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп — найстарший на момент першої інавгурації.

Чи знаєте ви, що:

20 січня в 1991 році більшість кримчан на загальнокримському референдумі висловилася за відновлення Кримської автономії, що визначило статус Криму в складі України.

Враховуючи волю кримчан, 12 лютого 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки». У період загальної ейфорії суверенізації Крим пережив чи не весь світовий досвід державного будівництва, у тому числі президентську і парламентську форми правління та період лихоліття – без Конституції і повноважень, не раз опинявся на межі міжнаціональних та соціальних конфліктів.

На думку ряду спостерігачів, у складний історичний період саме відтворення автономії дало змогу зберегти на півострові міжнаціональний світ, забезпечило умови для нормального соціально-економічного і культурного розвитку жителів півострова.

У лютому 2009 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим звернулася до Верховної Ради України встановити на території автономії додатковий святковий день: 20 січня – День АРК.

На початку 2014-го року, зусиллями Російської Федерації та її агресивними діями відносно України, кримська територія була окупована, а кримське суспільство позбавлене привілеїв української автономії. Український народ, що відрізняється від російського агресора своєю толерантністю, консолідувався. Почалася боротьба за мирне повернення Криму, який і зараз по діючим міжнародним протоколам є територією України.

Кілька цікавих фактів про Крим

  • територією Криму протікають 257 річок (найбільші – Салгир, Альма) та понад 50 солоних озер знаходиться у Криму;
  • південний берег Криму – найтепліше місце в Україні та 8 кліматична зона за класифікацією Міністерства сільського господарства США;
  • гора Ай-Петрі – найвітряніше місце в Україні, вітер зі швидкістю понад 50 м/с тут може дути понад 125 днів на рік;
  • у Криму можуть рости цитрусові культури (наприклад юзу);
  • водоспад Учан-Су, висотою понад 98 м, – найвищий водоспад в Україні.