20 травня: це цікаво знати

Posted by

У народі 20 травня називали не інакше, як Купальниця, оскільки вважали, що вода в цей день володіла цілющими властивостями. Виставляли на вулицю відра з водою і чекали, що рідина зарядиться чудодійною сонячною енергією. Такою водою обливались самі та обливали інші.

Якщо 20 травня випадало на молодий Місяць, або дув східний, західний вітер – все це обіцяло багатий урожай. Якщо в цей день йшов дощ, то йому дуже раділи, оскільки в цьому випадку вересень обіцяв бути теплим.

За церковним календарем, 20 травня згадують появу на небі Хреста Господнього в Єрусалимі; а також вшановують мученика Акакія, сотника; преподобного Нила Сорського; преподобних Іоанна Зедазнійського та його учнів; Любецьку та Жировицьку ікони Божої Матері.

Іменинники 20 травня:
Антонида, Давид, Йосип, Тадей, Стефан, Сидір.

20 травня народились:

1844 – Микола Мурашко – український художник і педагог. В 1875 році заснував приватну художню школу, яка увійшла в історію під назвою Київської рисувальної школи.

1853 – Олександр Мишуга (Філіппі-Мішуга) – український оперний співак, педагог.

1879 – Борис Мартос – визначний український громадський і політичний діяч, кооператор і педагог. Голова Ради Міністрів УНР (1919).

1942 – Петро Скунць – український поет, перекладач. Автор збірок «Сонце в росі», «Погляд», «Верховинська пісня», «Полюси Землі», «На границі епох», «Один» та ін.

20 травня відзначають:

    • Всесвітній день вишиванки
    • День банківських працівників України.
    • Всесвітній день метрології.
    • Всесвітній день травматолога.

Події 20 травня:

325 – римський імператор Костянтин скликав Вселенський собор у Нікеї.

1449 – португальський король Афонсу V розбив повстанців у при Алфарробейрі.

1498 – португальський мореплавець Васко да Гама досягнув Індії.

1783 – підписано Версальський мир, що завершував війну між Францією, Англією та Нідерландами

1809 – Відкрилось Київське народне чоловіче училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва.

1873 – Леві Штраус випустив на ринок блакитні джинси.

1875 – в Парижі 17 держав підписали Метричну конвенцію щодо впровадження єдиної метричної системи.

1899 – Джекоб Герман став першим водієм, якого було заарештовано за перевищення швидкості – він «мчав» по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год.

1905 – у Києві відкрито Михайлівський механічний узвіз.

1927 – американський льотчик Чарлз Ліндберг розпочав перший безпосадковий трансатлантичний переліт.

1961 – постановою Ради Міністрів УРСР встановлено Республіканську премію ім. Т.Г.Шевченка (нині – Національна премія України імені Тараса Шевченка).

1961 – за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засудив Левка Лук’яненка до смертної кари, а його товаришів – до різних термінів позбавлення волі.

1980 – на референдумі в канадській провінції Квебек 59,9 % виборців висловилися проти від’єднання від Канади.

1985 – Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного Хреста звільнив 1150 ув’язнених в обмін на звільнення трьох останніх ізраїльських солдатів, яких утримували палестинці.

1991 – Верховна Рада СРСР ухвалила рішення про спрощення виїзду радянських громадян за кордон.

1992 – керівники Ленінабада та Куляба відмовилися визнати новий уряд Таджикистану та пригрозили вийти зі складу республіки.

2005 – відбувся дебют незалежної України на Каннському кінофестивалі – світова прем’єра документального фільму режисера Ігоря Стрембіцького «Подорожні», який здобув «Золоту пальмову гілку».

2009 – у фінальному футбольному матчі Кубку УЄФА в Стамбулі «Шахтар»  (Донецьк) переграв «Вердер» (Бремен) з рахунком 2:1, ставши володарем останнього в історії Кубку УЄФА.

Чи знаєте ви, що:

Кожного третього четверга травня в Україні відзначають День вишиванки.

Власне, чому лише в Україні – свято нині стало міжнародним, всесвітньо відомі люди вдягають вишиванки, метри модельного бізнесу та модні доми Ж.-П.Готьє, Gucci, Д.Гальяно, Valentino, Dolce & Gabbana, Стелла МакКартні  використовують
нашу вишивку у своїх колекціях, а газета New York Times у 2016 р.назвала вишиванку трендом року.

Як виникло свято?

2006 р. студентка Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича Леся Воронюк запропонувала своїм однокашникам та однокашницям якогось певного дня прийти на заняття у вишиванках. До студентів приєдналися викладачі. Вийшло дуже гарно, яскраво і патріотично. Ідею підтримали вся Україна та діаспора, а вже наступного року — безліч  людей у всьому світі, яким припала до душі краса нашої вишивки.

Зберегти українські національні традиції та світоглядні цінності, ознайомити з ними якомога більше людей,  спонукати їх полюбити українське і Україну – благородна, цікава, красива ідея.

Слід сказати, що вишиванка – це не просто гарний одяг. Вишиванка – національний символ краси, здоров’я, щастя, родинної любові, вірного кохання, волелюбність і саме життя. Вишиванка – оберіг, який береже людину від усього злого.

Вишивальниці добре знають, яке велике значення мають і тканина, й нитки, й орнамент. Безпосередньо вишиванню завжди передувала велика і копітка робота. Так, для найстаровиннішої нашої вишивки – білим по білому – нитки вибілювали протягом трьох років.

За кольорами та орнаментом можна дізнатися, звідки походить вишиванка. Чорний колір переважає у візерунку Борщівських сорочок (Тернопілля); яскраві квіти – вишивка з Буковини; жовтогарячі барви – з Космача; неймовірні вишивки білим по білому – з Полтавщини;  Запоріжжя – сорочку виконували у червоно-чорних тонах, з домінантою червоного, візерунки були прості – великі та геометричні.

Кожен колір також має своє значення. Білий колір – символ чистоти, оберіг від нещасть і  вроків. Червоний – життєлюбність, радість, енергійність. Чорний – добробут і благополуччя. Зелений – жіночий. Синій – символ неба, води, душевного спокою. Жовтий (золотий) – символ пшениці (життя), достатку і  радості.

Фахівці стверджують, що цього року в моді яскраві, різнобарвні вишиванки, з домінуванням червоного, рожевого, зеленого, бордового.

В День вишиванки у багатьох містах України та світу відбуваються хода у вишиванках, конкурси на кращу вишиванку, а в мережі — на краще селфі у вишиванці.

Вдягаймо рідні вишиванки. Пишаймося тим, що ми – українці та українки!