21 грудня: це цікаво знати

У дохристиянські часи 21 грудня було незвичайним днем. Наші предки вшановували Сварога – батька всіх Богів і називалося це свято, як би ви думали, – Різдво Божича з усіма його традиційними атрибутами: святою вечерею, або братчиною, ритуальною кутею та закликанням Овсена – символу плодючості. При цьому на святкуванні обов’язково водили козу – символ божества родючості та достатку.

У християнські часи 21 грудня почали вшановувати мученицю Анфісу. Вважалося, що цього дня дівчатам варто зав’язувати шовкову нитку навколо зап’ястя, від поганих очей.

За церковним календарем 21 грудня вшановують преподобного Потапія; преподобного Кирила Челмогорського; апостолів від 70-х: Сосфена, Аполлоса, Кифа, Тихика, Єпафродита, Кесарія та Онисифора; мученицю Анфісу.

Іменинники 21 грудня:
Анфіса, Кирило, Потап.

21 грудня народились:

1801 – Тимко Падура – поет, представник української школи в польській літературі, композитор. Автор збірки поезії «Ukrainky Tymka Padury».

1841 – Володимир Іконников – український історик та педагог. Один із засновників товариства Нестора Літописця. Науковий доробок вченого становить понад 700 праць з історії, джерелознавства та археографії.

21 грудня відзначають:

  • День народження кросворду.

Події 21 грудня:

1237 — сили Орди захопили зі стінобитними машинами Рязань і спалили.

1846 — шотландський хірург Роберт Лістон уперше в Європі застосував анестезію під час хірургічної операції — провів ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом.

1867 — австрійський цісар Франц Йосиф (1848–1916) затвердив австро-угорську угоду і Конституцію Австрії.

1898 — П’єр і Марія Кюрі відкрили радій.

1913 — у нью-йоркській газеті опублікований перший в історії кросворд, який склав Артур Вінн.

1937 — у Голлівуді відбулась прем’єра першого повнометражного мультфільму  «Білосніжка та семеро гномів». Над 83-хвилинною стрічкою працювали 750 художників.

1975 — арабські терористи на чолі з Ільїчем Раміресом Санчесом (відомим також як Карлос або Шакал) захопили штаб-квартиру ОПЕК у Відні, де саме проходила сесія організації.

1984 — СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції «Вега-2» для дослідження планет Сонячної системи.

1988 — дослідний зразок найбільшого діючого літака у світі Ан-225 «Мрія»  здійснив перший політ.

1988 — над Локербі, Шотландія, вибухнув «Боїнг-747» американської авіакомпанії  «Пан Американ». Загинуло близько 270 осіб — 243 пасажири літака, екіпаж та 11 людей на землі.

1990 — біля станції метро «Лівобережна» відбулося офіційне відкриття постійного приміщення Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра (у колишньому приміщенні кінотеатру «Космос»).

1991 — підписана Алма-Атинська декларація про створення СНД (главами  Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України).

1991 — незалежність України визнали Азербайджан і Сьєрра-Леоне.

1992 — у Кракові Угорщина, Польща та Чехословаччина підписали угоду про створення (з 1 березня 1993 р.) Центральноєвропейської зони вільної торгівлі.

2007 — до Шенгенської зони увійшло ще 9 країн Європейського Союзу: Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта.

 

Чи знаєте ви, що:

Творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він винайшов новий підхід у роботі зі словом: уклав літери в клітини, клітини розмістив у смужки та назвав нову головоломку «cross-word puzzle».

Автор направив свій кросворд з 32 слів у газету «Нью-Йорк уорлд», де він був надрукований 21 грудня 1913 року.

Comments

140 Переглядів