21 грудня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 21 грудня було незвичайним днем. Наші предки вшановували Сварога – батька всіх Богів і називалося це свято, як би ви думали, – Різдво Божича з усіма його традиційними атрибутами: святою вечерею, або братчиною, ритуальною кутею та закликанням Овсена – символу плодючості. При цьому на святкуванні обов’язково водили козу – символ божества родючості та достатку.

У християнські часи 21 грудня почали вшановувати мученицю Анфісу. Вважалося, що цього дня дівчатам варто зав’язувати шовкову нитку навколо зап’ястя, від поганих очей.

За церковним календарем 21 грудня вшановують пам’ять мучениці Анфіси Римської, яка постраждала за християнську віру в V столітті. Її життя є свідченням глибокої віри і відданості своєму духовному наставнику. Вона була дружиною римського сановника. Хрестив її Амвросій Медіоланський, день пам’яті якого припадає на 20 грудня.

Мученицю Анфісу спалили на багатті після того, як вона відмовила дружині градоначальника Сунільді прийняти аріанське хрещення.

На Анфісу дівчата займалися рукоділлям. Робити це бажано було на самоті, а якщо не було бажання усамітнюватися — проводили спеціальні обряди, щоб не наврочили. “На Анфісу дівка шиє, але зайве око за того шиття – на пристріт”, – говорили в народі та радили молодим рукодільницям обвити навколо зап’ястя шовкову нитку, щоб не вколоти пальці.

Магічну силу мала і сама вишивка, в якій нерідко зашифровували різного роду символи. Так, ромби на рушниках позначали родючість; круглі розетки та хрестоподібні фігури на одязі охороняли її власника від біди.

Іменинники 21 грудня:
Анфіса, Кирило, Потап.

21 грудня народились:

1801 – Тимко Падура – поет, представник української школи в польській літературі, композитор. Автор збірки поезії «Ukrainky Tymka Padury».
1841 – Володимир Іконников – український історик та педагог. Один із засновників товариства Нестора Літописця. Науковий доробок вченого становить понад 700 праць з історії, джерелознавства та археографії.

21 грудня відзначають:

  • День народження кросворду.

Події 21 грудня:

1237 – сили Орди захопили зі стінобитними машинами Рязань і спалили.
1846 – шотландський хірург Роберт Лістон уперше в Європі застосував анестезію під час хірургічної операції – провів ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом.
1867 – австрійський цісар Франц Йосиф (1848–1916) затвердив австро-угорську угоду і Конституцію Австрії.
1898 – П’єр і Марія Кюрі відкрили радій.
1913 – у нью-йоркській газеті опублікований перший в історії кросворд, який склав Артур Вінн.
1937 – у Голлівуді відбулась прем’єра першого повнометражного мультфільму  «Білосніжка та семеро гномів». Над 83-хвилинною стрічкою працювали 750 художників.
1975 – арабські терористи на чолі з Ільїчем Раміресом Санчесом (відомим також як Карлос або Шакал) захопили штаб-квартиру ОПЕК у Відні, де саме проходила сесія організації.
1984 – СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції «Вега-2» для дослідження планет Сонячної системи.
1988 – дослідний зразок найбільшого діючого літака у світі Ан-225 «Мрія»  здійснив перший політ.
1988 – над Локербі, Шотландія, вибухнув «Боїнг-747» американської авіакомпанії  «Пан Американ». Загинуло близько 270 осіб – 243 пасажири літака, екіпаж та 11 людей на землі.
1990 – біля станції метро «Лівобережна» відбулося офіційне відкриття постійного приміщення Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра (у колишньому приміщенні кінотеатру «Космос»).
1991 – підписана Алма-Атинська декларація про створення СНД (главами  Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України).
1991 – незалежність України визнали Азербайджан і Сьєрра-Леоне.
1992 – у Кракові Угорщина, Польща та Чехословаччина підписали угоду про створення (з 1 березня 1993 р.) Центральноєвропейської зони вільної торгівлі.
2007 – до Шенгенської зони увійшло ще 9 країн Європейського Союзу: Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта.

Чи знаєте ви, що:

Творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорка з Ліверпуля. Він винайшов новий підхід у роботі зі словом: уклав літери в клітини, клітини розмістив у смужки та назвав нову головоломку «cross-word puzzle».

Автор направив свій кросворд з 32 слів у газету «Нью-Йорк уорлд», де він був надрукований 21 грудня 1913 року.