21 листопада: це цікаво знати

У народі 21 листопада вшановують архистратига Михаїла. Його здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають святого захисником своєї столиці. Колишній герб Києва був оздоблений образом Михаїла з мечем. А один з найкрасивіших храмів нашого міста – Михайлівський Золотоверхий, названий на честь святого, був найголовнішою святинею наших предків.

До 1917 року саме день Собору архистратига Михаїла святкувався як день міста Києва.

У народній уяві архистратиг Михаїл – це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі. Мисливці вважали архистратига своїм покровителем та захисником. Вони вірили, що найкраща та рушниця, що побувала у руках Святого. До всього, архистратиг Михаїл ще й неодмінно сповіщав про зиму, бо «приїжджав на білому коні».

За церковним календарем 21 листопада відзначають Собор архистратига Михаїла та інших небесних сил безплотних та вшановують архангелів: Гавриїла, Рафаїла, Уриїла, Селафиїла, Ієгудиїла, Варахиїла та Ієремиїла.

Образ святого Михаїла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім – значить, святий Михаїл бореться з чортами.

Існує дуже поширений переказ про чорта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятуватися, чорт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михаїл сказав, що в цьому разі людину він уб’є та дасть їй царство небесне, а чортові все одно – непереливки! Так чорт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грім не вб’є.

Іменинники 21 листопада:
Михайло, Гаврила, Марта, Рафаїл.

21 листопада народилися:

1907 – Петро Лубенський (Афонський) – український драматург, кіносценарист. Автор п’єс «Нескорена полтавчанка», «Пісня над Бугом», «Соколята», сценарію до кінофільму «Королева бензоколонки».

21 листопада відзначається:

  • День Гідності та Свободи.
  • День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.
  • Всесвітній день телебачення.
  • Всесвітній день вітань.

Події 21 листопада:

1620 — після тримісячного плавання на кораблі «Мейфлавер» сім’ї англійських переселенців-пуритан висаджуються в Північній Америці — в районі мису Код.

1783 — у небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєнна Монгольфье.

1806 — Наполеон оголосив «континентальну блокаду» Великої Британії.

1877 — Томас Едісон винайшов фонографа.

1906 — у Вільнюсі вийшов друком перший номер білоруської газети «Наша ніва».

1916 — потонув «Британнік», корабель-близнюк «Титаніка» налетівши на німецьку міну.

1918 — у Львові встановлено польську владу. Уряд ЗУНР переїжджає до  Тернополя, згодом до Станіслава.

1919 — був укладений «Договір між союзними державами (Антанта) і Польщею про Східну Галичину», який передбачав передачу Галичини до складу Польщі на 25 років з обов’язковим забезпеченням їй автономного статусу.

1920 — армія УНР перейшла Збруч на територію Польської держави, де була інтернована в таборах.

1921 —  більшовики розстріляли під містом Базаром 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу (розстріли тривали до 23 листопада).

1941 — в СРСР запроваджено податок на неодружених.

1947 — у Нью-Йорку засновано Панамериканську українську конференцію. В наступному, 1948 р. було утворено Координаційний Осередок Українських Громадських Організацій в Європі. Після тривалої підготовки, в листопаді 1967 р. на з’їзді в Нью-Йорку утворено Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ), який об’єднав всі крайові та міжкрайові українські організації діаспори.

1962 — президент США Джон Кеннеді зняв блокаду Куби.

1996 — у штаб-квартирі ООН провели Перший всесвітній телевізійний форум.

2004 — о 20:40 на Майдані Незалежності під час другого туру виборів Президента України близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти – Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру. Розпочалася  Помаранчева революція.

2013 — вечірнім мітингом на Майдані Незалежності розпочалася українська Революція гідності.

Чи знаєте ви, що:

День Гідності та Свободи — подія в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).

Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.

Після подій 2013-го – 2014-го року, революції Гідності та трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації «братнім російським народом» Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13-го листопада 2014-го року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004-го року і в листопаді 2013 – лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нове дихання.

 

Comments

156 Переглядів