21 листопада: це цікаво знати

Posted by

У народі 21 листопада вшановують архистратига Михаїла. Його здавна називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають святого захисником своєї столиці. Колишній герб Києва був оздоблений образом Михаїла з мечем. А один з найкрасивіших храмів нашого міста – Михайлівський Золотоверхий, названий на честь святого, був найголовнішою святинею наших предків.

До 1917 року саме день Собору архистратига Михаїла святкувався як день міста Києва.

У народній уяві архистратиг Михаїл – це мужній лицар, який перемагає всі темні сили нашої землі. Мисливці вважали архистратига своїм покровителем та захисником. Вони вірили, що найкраща та рушниця, що побувала у руках Святого. До всього, архистратиг Михаїл ще й неодмінно сповіщав про зиму, бо «приїжджав на білому коні».

За церковним календарем 21 листопада День Святого Михайла, Михайлів день, Собор Архістратига Михаїла.

21 Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних – так називається свято в церковному календарі, а в народі – Михайлів день.

Собор Архістратига Михаїла – «собор» означає як з’єднання всіх святих ангелів, очолює яких Архістратиг Михаїл – вождь Небесних сил. Ім’я Михайло та означає «подібний Богу».

Дане свято неспроста відзначається саме 8 листопада за старим стилем і 21 листопада за новим. 8 день вказує на день Страшного суду, а листопад – 9 місяць після березня, який вважався першим після створення світу. Існує 9 ангельських чинів і саме в 9-му місяці після створення світу встановлено свято на честь всіх небесних сил – ангелів, серафимів, херувимів, і інших світлих вісників Божої волі.

На іконах архангел (головний ангел) Михайло зображується в військовому вбранні, з мечем або списом, що вражає дракона. Згідно з біблейськими писаннями Михайло – єдиний ангел, який зміг протистояти Люциферу і скинути його з Небес. Михайло встав на захист небесних сил і слави Господа зі словами «Ніхто як Бог!» З того часу Михайло є наближеним до Господа ангелом, керуючим іншими небесними істотами та протегує несправедливо скривджених і ошуканих людей, своїм вогненним мечем знищуючи несправедливість і наклеп.

У безлічі біблійних сюжетів брав участь Архангел Михайло, наприклад, він вказував дорогу ізраїльтянам під час виходу з Єгипту. З ім’ям Архангела Михайла пов’язано і безліч чудес, в тому числі що саме цей ангел допомагав Жанні д’Арк.

У народі 21 листопада називають на честь Архангела Михаїла просто – Михайлів день і пов’язують його традиційно з початком зими.

Існує повір’я про те, що св. Михайло – один з шести братів, що поділили між собою небо, землю і весь світ. Михайлу випало керувати мертвими душами.

У цей день заведено ходити в гості та самим приймати гостей за багатим столом. На столі обов’язково повинні бути страви з м’яса та всілякі пироги. Народні гуляння на честь Михайлова дня тривали раніше цілий тиждень – адже незабаром після свята починається Різдвяний піст, де вже не до пишних застіль і гучних гулянь.

Іменинники 21 листопада:
Михайло, Гаврила, Марта, Рафаїл.

21 листопада народилися:

1907 – Петро Лубенський (Афонський) – український драматург, кіносценарист. Автор п’єс «Нескорена полтавчанка», «Пісня над Бугом», «Соколята», сценарію до кінофільму «Королева бензоколонки».

21 листопада відзначається:

  • День Гідності та Свободи.
  • День Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.
  • День працівників сільського господарства України.
  • Всесвітній день телебачення.
  • Всесвітній день вітань.
  • Всесвітній день рибальства

Події 21 листопада:

1620 – після тримісячного плавання на кораблі «Мейфлавер» сім’ї англійських переселенців-пуритан висаджуються в Північній Америці — в районі мису Код.
1783 – у небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєнна Монгольфье.
1806 – Наполеон оголосив «континентальну блокаду» Великої Британії.
1877 – Томас Едісон винайшов фонографа.
1906 – у Вільнюсі вийшов друком перший номер білоруської газети «Наша ніва».
1916 – потонув «Британнік», корабель-близнюк «Титаніка» налетівши на  німецьку міну.
1918 – у Львові встановлено польську владу. Уряд ЗУНР переїжджає до  Тернополя, згодом до Станіслава.
1919 – був укладений «Договір між союзними державами (Антанта) і Польщею про Східну Галичину», який передбачав передачу Галичини до складу Польщі на 25 років з обов’язковим забезпеченням їй автономного статусу.
1920 – армія УНР перейшла Збруч на територію Польської держави, де була інтернована в таборах.
1921 –  більшовики розстріляли під містом Базаром 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу (розстріли тривали до 23 листопада).
1941 – в СРСР запроваджено податок на неодружених.
1947 – у Нью-Йорку засновано Панамериканську українську конференцію. В наступному, 1948 р. було утворено Координаційний Осередок Українських Громадських Організацій в Європі. Після тривалої підготовки, в листопаді 1967 р. на з’їзді в Нью-Йорку утворено Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ), який об’єднав всі крайові та міжкрайові українські організації діаспори.
1962 – президент США Джон Кеннеді зняв блокаду Куби.
1996 – у штаб-квартирі ООН провели Перший всесвітній телевізійний форум.
2004 – о 20:40 на Майдані Незалежності під час другого туру виборів Президента України близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти – Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру. Розпочалася  Помаранчева революція.
2013 – вечірнім мітингом на Майдані Незалежності розпочалася українська Революція гідності.

Чи знаєте ви, що:

День Гідності та Свободи — подія в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).

Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.

Після подій 2013-го – 2014-го року, революції Гідності та трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації «братнім російським народом» Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13-го листопада 2014-го року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004-го року і в листопаді 2013 – лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нове дихання.