21 вересня: це цікаво знати

Posted by

У народі свято Другої, або Малої Пречистої, тобто, 21 вересня відзначали як свято врожаю. І починали збирати цибулю. Існувало повір’я, якщо спечеш хоча б одну цибулину до того, як усю зберуть з городу, то вся цибуля почорніє. Це свято було і символічним Днем породіль. З цього приводу жінки, які не мали дітей, справляли обіди й запрошували на них бідних, – «щоб молилися Богородиці за їхні діти», також замовляли службу у церкві. Як і вдень весняного рівнодення, цього дня обновляли в хатах вогонь – старий гасили, а новий запалювали.

У цей час в Україні завжди йшли дощі, а тому й казали: «Друга Пречиста дощем  поливає».

За християнським календарем 21 вересня відзначається двонадесяте свято   Різдво Пресвятої Владичиці Нашої Богородиці та Приснодіви Марії, яке ще називають Другою Пречистою або «осениною».

З Євангелія Іакова відомо, що батьки Богородиці Анна та Іояким вели родовід від священників і царів, але довго не мали дітей, через що страждали та молилися. Одного разу Анні з’явився ангел, який повідомив про народження у неї доньки, через яку світові буде дано спасіння. Дочку мали звати Марія. Все передане Богом скоро здійснилося і з IV сторіччя Різдво Богородиці щороку відзначається у церквах цілий тиждень.

Іменинники 21 вересня:
Марія.

Це ім’я має давньоєврейське походження і має кілька значень – гірка або кохана. Зазвичай Марії добрі, ніжні та комунікабельні. Улюблене заняття турбуватися про оточення. Інколи її дії мають імпульсивний характер. Відповідально ставиться до навчання у школі. Ровесники цінують її за працелюбність, здатність проявити співчуття. Дорослі Марії здебільшого красуні, причому такими залишаються до старості, а тому даремно очікувати від неї вірності. Любить дітей, і вони відповідають їй взаємністю. Якщо ж у сім’ї немає дітей, стосунки з чоловіком можуть не складатися.

21 вересня народились:

1832 – Петро Ніщинський (Байда) – український композитор, перекладач. автор музичної картини «Вечорниці» до драми Т. Шевченка «Назар Стодоля». Перекладав твори античних класиків («Антігона» Софокла, «Одіссея» Гомера).
1946 – Леонід Кисельов – український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: «Стихи. Вірші», «Последняя песня. Остання пісня», «Тільки двічі живемо».

21 вересня відзначають:

  • Міжнародний день миру.

Події 21 вересня:

1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями.
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз із матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
1812 – у Криму закладено Нікітський ботанічний сад.
1913 – відкрито Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нежданової.
1920 – Раднарком України ввів обов’язкове навчання української мови в школах.
1940 – відкритий Львівський театр опери та балету.
1993 – президент Росії Борис Єльцин достроково припинив повноваження парламенту, що спровокувало масштабну політичну кризу.

Чи знаєте ви, що:

Міжнародний день миру відзначають у всьому світі за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН як день всесвітньої відмови від насильства і вогню. Його почали святкувати у 1982 році.

До 2001 року цей день святкували кожен третій вівторок у день відкриття чергової сесії ООН. Проте в резолюції від 7 вересня 2001 року Генеральна Асамблея ООН прийняла постанову, за якою з 2002 року святкування «Міжнародного дня миру» має проходити кожен рік в одну й ту ж дату – 21 вересня.

У цей день ООН закликає всі країни зупинити військові дії та хоча б на 24 години припинити проливати кров. Тільки мирні переговори та розв’язання наявних проблем шляхом діалогу і компромісних рішень можуть дати дійсно відчутні результати та користь для всього людства.

Неодмінною процедурою початку святкових заходів служить символічний дзвін «Дзвона миру». Цей дзвін був відлитий з монет, які зібрали діти з 60 країн світу. На дзвоні красується напис, відомий багатьом: «Хай живе загальний мир у всьому світі». Його подарувала Японія ООН в 1954 році. Церемонія триває приблизно 15 хвилин, в ході якої обов’язково є місце і хвилині мовчання, в пам’ять про тих, хто загинув у військових конфліктах. Церемонія завжди проходить за участю Генерального секретаря ООН, який і дзвонить у «Дзвін миру».

До слова сказати, цей дзвін дзвонить всього два рази на рік. Перший раз його можна почути навесні, у день весняного рівнодення, а другий раз – вже з нагоди святкування «Міжнародного дня миру».