22 квітня: це цікаво знати

Posted by

У давнину 22 квітня розпочинався вигін худоби в поле. У селян була традиція цього дня обходити джерела і відмикати їх (чистити), приговорюючи: «Підземна водиця, відкриваємо тобі шляхи зовнішні».

У цей день прийнято було набирати цілющої джерельної води в джерелах і примовляти: «Цар водяний, цар земний, цариця водяна, цариця земляна, дай мені водиці на добре здоров’я».

Наші пращури помітили, що можна очікувати сухого літа, якщо до цього дня ще не встановилась стабільна тепла погода.

За церковним календарем день вшанування пам’яті святого Вадима Перського. Вадим Перський відомий тим, що будучи з багатої сім’ї, роздав майже увесь свій спадок жебраком, а на решту грошей побудував храм, де оселився разом зі своїми учнями. Преподобний мученик прийняв смерть від християнина, якого змусили зректися віри та на доказ своєї вірності язичництва вбити Вадима Перського.

Іменинники 22 квітня:
Антон, Вадим, Овдій.

22 квітня народились:

1886 – Євген Сагайдачний – український маляр, декоратор і педагог. Автор численних акварелей з гуцульського життя, залишив по собі велику колекцію народного, зокрема гуцульського, мистецтва.

1907 – Євген Козак – український композитор, диригент, педагог. Автор театралізованого концерту «Буковинське весілля», хорових пісень «Вівчарик», «Україно моя», «Думи мої», «Вітер з полонини», «Зелень кленова, вулиці Львова», обробок українських народних пісень, пісень на слова Т.Шевченка.

1939 – Анатолій Михайленко – український письменник, журналіст, видавець. Автор понад 30 книжок художньої прози й публіцистики, зокрема «Оливкова гілка з Рима», «Кленовий лист з Канади», «Пливе мій човен. Запах полину», «Заки море перелечу».

22 квітня відзначають:

  • Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі).

Події 22 квітня:

1370 – за наказом французького короля Карла V закладений перший камінь у фундамент фортеці Бастилія.

1500 – експедиція португальця Педру Альвареша Кабрала першою з європейців досягла берегів Бразилії та проголосила її власністю Португалії.

1760 – на одному з музичних вечорів у Лондоні пройшов дебют роликових ковзанів. Юний музикант-бельгієць вкотився в зал на винайденому ним засобі пересування зі скрипкою в руках і не встиг вразити присутніх своєю майстерністю, як урізався в дзеркало.

1838 – вперше пароплав перетнув Атлантичний океан. До нью-йоркської гавані  пришвартувалося англійське судно «Сіріус». На шлях від Саутгемптона до Нью-Йорка він витратив 18 днів і 10 годин, і лише на декілька годин випередив конкурента – пароплав Брунеля «Грейт Вестерн», який вийшов у море на чотири дні пізніше.

1915 – біля бельгійського міста Іпр німці вперше здійснили вдалу газову атаку  (хлор).

1918 – Кримська група Армії УНР під командуванням Петра Болбочана, виконуючи таємний наказ уряду УНР – випереджаючи німецькі війська, захопити Крим, взяла Джанкой, а 24 квітня — Сімферополь

1921 – міська влада Чикаго прийняла рішення штрафувати на суму від 10 до 100 доларів жінок, які з’являтимуться на вулицях у коротких спідницях і з оголеними  руками.

1922 – у місті Подєбради (Чехословаччина) відкрита Українська господарська академія (з 1932 – Технічно-господарський інститут).

1937 – прийняли ухвалу про Державний герб Української Радянської  Соціалістичної Республіки.

1943 – Альберт Гофманн робить перше повідомлення про галюциногенні властивості ЛСД.

1952 – 35 мільйонів американців стали свідками прямого репортажу з місця випробувань ядерної бомби в штаті Невада.

1954 – СРСР вступив до ЮНЕСКО.

1965 – ухвалено рішення про створення в Києві радіостанції «Промінь».

1964 – Танганьїка та Занзібар об’явили про своє об’єднання в єдину державу.

1967 – гурт «Pink Floyd» уперше потрапив в англійський хіт-парад з піснею  «Arnold Layne».

1967 – у Греції шляхом збройного перевороту до влади прийшла хунта «чорних полковників».

1968 – СРСР, Велика Британія і США підписали в Москві Угоду про порятунок  космонавтів, повернення космонавтів, повернення об’єктів, запущених у  космічний простір.

1969 – у Г’юстоні вперше проведена вдала операція з трансплантації людського ока.

1970 – з метою захисту навколишнього середовища проведено першу акцію з ініціативи громадськості США. Пізніше цей день Генеральна Асамблея ООН оголосила Міжнародним днем Матері-Землі.

1999 – авіація НАТО завдала авіаудару по будинку президента Югославії  Милошевича і по сербському телецентру в Белграді, загинули 15 людей.

2004 – оголосили про свій розпад Orbital, прощання групи з публікою відбулося на фестивалі Glastonbury.

2004 – у КНДР неподалік від кордону з Китаєм біля залізничного вокзалу зіткнулися два поїзди. Один з них перевозив бензин, а інший – вибухонебезпечні речовини. Внаслідок зіткнення загинуло до 3000 осіб, вщент знищене й приміщення вокзалу.

2007 – прем’єра в Україні серії «Love’s Labours Lost in Space» мультсеріалу  Футурама.

Чи знаєте ви, що:

Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Саме 22 квітня в різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять різні яскраві та водночас корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти та відповідальності.

Засновником Дня Землі вважається Джон Стерлінг Мортон, який запропонував у 1872 році призначити щорічний день, присвячений озелененню навколишньої території. Пропозиція було схвалено та отримала широку підтримку жителів штату. У 1882 році День Дерева був оголошений урядом Небраска офіційним святом штату, дата його припадала на 22 квітня.

Через 100 років у 1970 році День Дерева був перейменований у День Землі та став проводитися по всій території США. У цей день 22 квітня 1970 року в Нью-Йорку (США) студенти, школярі та їхні викладачі, вперше організували проведення національного свята – Дня Землі. Його учасники запропонували звичайним пересічним американцям звернути увагу на екологічні проблеми сьогодення і спробувати спільними зусиллями берегти зелену планету. Вже через рік у США було створено державне агентство з охорони навколишнього середовища, яке сьогодні діє досить активно і має тісні контакти з державними структурами багатьох країн, в тому числі і в Україні.

Міжнародним свято було оголошено в 1990 році. У той рік безліч обрізків матерії з написами і малюнками були пронесені по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 кв. м, який символізує єдність людей в турботі про майбутнє планети і закликає ставитися з повагою до оточуючого нас світу. За ініціативою американських природоохоронців зі Стенфордського університету 90-ті роки було проголошено “Десятиліття навколишнього середовища». Ця акція отримала підтримку в більш ніж 120 країнах світу, а понад 40 країн об’єднали свої зусилля для проведення кампанії по збереженню біологічного різноманіття. У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглу територію, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на день від використання автомобіля.

Саме тоді про День Землі вперше почули й в Україні. І тільки через 2 роки День Землі став відзначатися в Україні як день захисту природи, день акцій з метою залучення уваги громадськості до проблем нашої планети.

У День Землі в різних країнах, за традицією, звучить Дзвін миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль для захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому. Дзвін Миру – символ спокою, мирного життя та дружби, вічного братерства й солідарності народів. І в той самий час – це заклик до дії в ім’я збереження миру й життя на Землі, збереження Людини та Культури.

Перший Дзвін Миру був встановлений в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку в 1954 р. Він відлитий з монет, які пожертвували діти всіх континентів, і є символом глобальної солідарності людей Землі. В нього також вплавлені ордени і медалі, інші почесні відзнаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні говорить: «Хай буде спільний мир у всьому світі».