22 листопада: це цікаво знати

У народі 22 листопада вшановували Матрону, бо вважали, що вона зиму, яка ослабла від сильних і частих відлиг, ставить на ноги на небесах, закликаючи в помічники холодні вітри. Саме тому в цей день дуже часто спостерігається вітряна погода. Також підмічали: «Якщо Мотря на білім коні приїде, то гостру зиму  привезе».

Прийнято було в цей день давати милостиню бідним та убогим, обдаровувати їх одягом, предметами побуту. Тому напередодні господині перевіряли скрині, а зайві речі роздавали.

За церковним календарем 22 листопада вшановується пам’ять преподобної Матрони Царгородської, яка жила в Константинополі в V столітті. В юності їй довелося вийти заміж за заможного чоловіка. У шлюбі Матрона народила доньку і в якийсь момент зрозуміла, що їй хочеться служити Богу. Матрона часто відвідувала храм, де проводила багато часу в молитві та спілкуванні з благочестивими людьми. Згодом вона стала наслідувати їм, тримала піст, через що почала конфліктувати з чоловіком. У результаті, Матрона прийняла рішення залишити сім’ю і стала служити Богу.

Жінка прийняла рішення відправитися в чоловічий монастир, щоб чоловік не зміг знайти її. Віддавши дочку на виховання, Матрона переодяглася в чоловічий одяг, обстригла волосся і вирушила в чоловічий монастир, де представилася євнухом. Довгий час вона жила в монастирі преподобного Вассіана, але коли ігумен розкрив секрет, відправив в жіночий монастир, і там Матрона також провела тривалий термін, вражаючи всіх своїм благочестям. Згодом вона сама стала ігуменею.

Іменинники 22 листопада:
Іван, Олександр, Порфирій, Матрона та Антоній.

22 листопада народилися:

1801 – Володимир Даль (Козак Луганський) – російський вчений українського походження, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
1871 – Михайло Дітеріхс – видатний учений, лікар, хірург, професор Київського університету. Уперше у світі запропонував загальновизнану на сьогодні методику видалення апендикса. Запропонована ним транспортна шина при переломах стегна широко застосовується у військово-санітарній практиці.

Події 22 листопада:

1087 – вбитий святий Ярополк Ізяславович.
1675 – Оле Ремер представив в Паризьку академію звіт про визначення  швидкості світла.
1708 – РПЦ, з ініціативи Петра I, проголосила анафему гетьману Івану Мазепі, яка, попри майже трьохсотлітню давність і неправомірність накладення й досі вважається Московським патріархатом легітимною.
1764 – Катерина II ліквідувала гетьманство в Україні.
1906 – у Російській імперії почалася аграрна реформа Столипіна.
1938 – Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехословацької республіки.
1960 – запорізький завод «Комунар» випустив першу партію малолітражних легкових автомобілів «Запорожець».
1975 – в Іспанії відновлено монархію — по смерті диктатора Франсіско Франко влада в країні перейшла до призначеного ним спадкоємця, 37-річного принца Хуана Карлоса Бурбона, котрий цього дня став королем Іспанії.
1990 – 65-річна Маргарет Тетчер оголосила про свою відставку з поста прем’єр-міністра країни.
2004 – початок Помаранчевої революції.
2005 – указом Президента В. Ющенка в Україні 22 листопада проголошено Днем Свободи.
2010 – початок безстрокової акції протесту на Майдані Незалежності в Києві (підтримуваної акціями по всій Україні) проти нового Податкового кодексу, написаного урядом Азарова.
2013 – у Києві на Майдані Незалежності розпочалась Революція Гідності.

Чи знаєте ви, що:

У понеділок 22 листопада 2004 року, о дев’ятій годині ранку мітингом на Майдані Незалежності розпочалась Помаранчева революція – кампанія протестів, мітингів, пікетів, страйків та інших актів громадянської непокори в Україні, організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді-грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими нібито переміг його суперник – Віктор Янукович.

За п’ять хвилин до дев’ятої мітингувальники перекрили рух на Хрещатику і зайняли місце під майданівською сценою, яку спорудили напередодні. Завершувався ранковий мітинг уже 40-тисячним зібранням. Увечері на київський Майдан Незалежності прийшли майже 150-тисяч людей. І всі сто п’ятдесят тисяч скандували ім’я Ющенка. Вже наступного дня почали повсюдно з’являтися помаранчеві стрічки – символ тих революційних подій. Акції громадянської непокори набирали обертів і тривали до 26 грудня, коли у ході другого туру голосування стало відомо, що переміг Віктор Ющенко.

Спроба прихильників Віктора Януковича опротестувати результати повторно проведеного другого туру виборів не принесла результатів, і ще до закінчення судового засідання Віктор Ющенко був офіційно визнаний обраним Президентом  України.

23 січня 2005 року він склав присягу і заступив на посаду Президента. Але досить скоро ілюзії суспільства розвіялися. За п’ять років президенства ставлення людей до Віктора Ющенка зміниться на протилежне, практично всі українці вважатимуть цей час – часом втрачених можливостей.

А через дев’ять років, у 2013-му, громадяни України знову муситимуть вийти на площі та майдани, аби боронити незалежність власної держави й відстоювати засадничі права та свободи.

Comments

249 Переглядів