У народі 22 лютого говорили: «Після Панкрата зима вже темними ночами тікає». І справді, день щоразу збільшується вже на 4–5 хвилин. До речі, у порівнянні з 21 грудня – днем зимового сонцестояння – він збільшився майже на дві з половиною години, що, безумовно, свідчить про наближення теплого сезону.
Якщо почати лікувати будь-яку хворобу саме на Панкрата, – хворобу можна буде перемогти.
Вважається, що з цього дня сильний мороз найчастіше буває лише вночі. Раніше була традиція на Никифора збирати різне насіння, виставлять його на три ранкові зорі на мороз і відкладати їх до посівної – вважалось, що це дає більшу стійкість рослинам до температурних перепадів.
Якщо після 22 лютого наступні сім днів є холодними, – березень буде дуже теплим і сонячним.
За церковним календарем 22 лютого вшановують мученика Никифора з Антіохії Сирійської; преподобного Панкратія, ієромонаха, затворника Києво-Печерського; преподобних Никифора і Геннадія Важозерських; священномучеників Маркела, єпископа Сикелійського, Філагрія, єп.ископа Кіпрського, і Панкратія, єпископа Тавроменійського, та відзначають знайдення мощей святителя Інокентія, єпископа Іркутського.
Іменинники 22 лютого:
Геннадій, Никифор, Інокентій, Панкратій.
22 лютого народились:
1806 – Левко Боровиковський – український поет, байкар, фольклорист, етнограф, засновник жанру літературної балади.
1880 – Осип Турянський – український письменник і літературний критик. Автор повісті-поеми «Поза межами бою».
1924 – Олександр Кучеренко – військовий льотчик, учасник Другої світової війни з січня 1944 р. Здійснив 130 бойових вильотів. Герой Радянського Союзу.
1940 – Олесь Шевченко – український політичний діяч, дисидент, член Української Гельсінської Групи, Народний депутат України 1-го скликання.
1951 – В’ячеслав Медвідь – український письменник-прозаїк, есеїст, Заслужений діяч мистецтв України.
22 лютого відзначають:
- Міжнародний день підтримки жертв злочинів.
(Уряд Англії 22 лютого 1990 року опублікував «Хартію жертв злочинів». З того часу в усьому цивілізованому і демократичному світі відзначають день підтримки жертв злочинів).
Події 22 лютого:
1630 – англійські колоністи вперше спробували поп-корн, яким їх почастував індіанець, на ймення Кводекуайн.
1635 – з ініціативи кардинала Рішельє утворена Французька академія.
1744 – у війні за австрійську спадщину розпочалася Тулонська битва — морський бій у Середземному морі між британським флотом під командуванням генерала Мальюса (27 лінійних кораблів, 8 фрегатів) і об’єднаним франко-іспанським флотом. Британці зазнали розгромної поразки.
1797 – біля Фішгарда, Уельс, розпочалося останнє вторгнення французів у Британію.
1819 – підписаний іспано-американський договір про передачу Флориди від Іспанії до США за 5 мільйонів доларів.
1848 – У Парижі почались масові заворушення, жорстоке придушення яких королівськими військами призвело до зречення престолу короля Луї-Філіппа I 24 лютого і проголошення 25 лютого республіки.
1862 – у Ричмонді, штат Вірджинія, вступив на посаду перший і єдиний президент Південної Конфедерації Джефферсон Девіс (його президентська каденція становила 6 років).
1878 – відбулася прем’єра Четвертої симфонії Петра Чайковського.
1889 – президент Гровер Клівленд підписав білль про визнання Північної Дакоти, Південної Дакоти та Вашингтона штатами США.
1901 – при вході до протоки Золоті Ворота наскочив на рифи й затонув американський пароплав «Ріо-де-Жанейро», загинули 128 людей.
1918 – опублікований декрет-заклик «Социалистическое Отечество в опасности!», написаний Леніним тоді, коли Німеччина, скориставшись зривом мирних переговорів у Бересті, почала наступ по всьому фронту.
1919 – у Бахмуті створене Центральне правління кам’яновугільної промисловості.
1920 – у Каліфорнії вперше влаштовані перегони собак за механічним зайцем.
1924 – Калвін Кулідж став першим президентом США, який виступив зі зверненням до народу, трансльованим по радіо з Білого дому.
1930 – у британському містечку Менсфілд пройшов перший футбольний матч при електричному освітленні.
1935 – літакам заборонено пролітати над резиденцією президента США — Білим домом.
1945 – Раднарком СРСР ухвалив рішення щодо будівництва метро в Києві.
1946 – американський посол у Москві Джордж Кеннан вперше сформулював план «політики стримування» стосовно СРСР.
1956 – Елвіс Преслі вперше потрапив у музичний хіт-парад з піснею «Heartbreak Hotel».
1958 – президенти Єгипту і Сирії підписали акт про об’єднання двох країн в Об’єднану Арабську Республіку.
1966 – в СРСР запущений супутник «Космос-110»: уперше екіпаж складався з двох собак – Вєтєрка і Уголька.
1968 – під час 13-ї Радянської антарктичної експедиції відкрита перша радянська полярна станція біля берегів Західної Антарктиди — «Беллінсгаузен».
1979 – Сент-Люсія проголосила незалежність від Великої Британії.
1986 – на Філіппінах почалася безкровна революція «Влада народу», внаслідок якої після численних протестів і вуличних демонстрацій була скинута диктатура президента Фердинанда Маркоса, що правив 20 років.
1992 – вийшов дебютний альбом британського гурту Radiohead «Pablo Honey».
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бурунді.
1997 – пісня «Don’t Speak» гурту No Doubt очолила чарт і вивела маловідомий до того моменту гурт в суперзірки.
1997 – вчені з Единбурга (Шотландія) вперше повідомили про успішне клонування вівці, яка народилася 5 липня 1996 року. Новонароджена одержала ім’я Доллі.
2014 – 4-й Президент України Віктор Янукович позбувся статусу президента шляхом голосування у Верховній Раді.
2015 – близько 13:20 у Харкові поблизу станції метро «Маршала Жукова» під час Маршу єдності скоєно терористичний акт — внаслідок вибуху пристрою, який, за повідомленням СБУ, був захований у кучугурі снігу, загинули три цивільних та один співробітник міліції; поранено 9 осіб.
Чи знаєте ви, що:
22 лютого 1810 р. народився Фредерік Шопен, найвидатніший польський композитор та піаніст, представник романтизму в музиці (2 концерти, 57 мазурок, 16 полонезів, 19 вальсів, 19 ноктюрнів тощо). Композиторська техніка Шопена вельми нетрадиційна і багато в чому відступає від прийнятих в його епоху правил і прийомів. Шопен був неперевершеним творцем мелодій, він одним з перших приніс у західну музику невідомі їй доти слов’янські ладові та інтонаційні елементи та таким чином підірвав непорушність класичної ладогармонічної системи, що склалася до кінця 18 ст. Те саме стосується ритму: використовуючи формули польських танців, Шопен збагатив західну музику новими ритмічними малюнками. Він розробив суто індивідуальні – лаконічні, замкнуті в собі музичні форми, які найкращим чином відповідали природі його такої ж самобутньої мелодичної, гармонічної, ритмічної мови.