22 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі 22 лютого говорили: «Після Панкрата зима вже темними ночами тікає». І справді, день щоразу збільшується вже на 4–5 хвилин. До речі, у порівнянні з 21 грудня – днем зимового сонцестояння – він збільшився майже на дві з половиною години, що, безумовно, свідчить про наближення теплого сезону.

Якщо почати лікувати будь-яку хворобу саме на Панкрата, – хворобу можна буде перемогти.

Вважається, що з цього дня сильний мороз найчастіше буває лише вночі. Раніше була традиція на Никифора збирати різне насіння, виставлять його на три ранкові зорі на мороз і відкладати їх до посівної – вважалось, що це дає більшу стійкість рослинам до температурних перепадів.

Якщо після 22 лютого наступні сім днів є холодними, – березень буде дуже теплим і сонячним.

За церковним календарем 22 лютого вшановують мученика Никифора Антіохійського. Жив у місті Антіохій Сирійський, де також мешкав пресвітер Саприкій, з яким Никифор був не просто знайомим, а дуже близько дружив. Вважав його майже як своїм братом. На жаль, через підступи ворогів друзі так сильно посварилися, що ненавиділи один одного.

Через деякий час мученик Никифор зрозумів свою помилку та покаявся. Не раз він приходив до свого колишнього друга і просив вибачення. Але Саприкій був невблаганний. Разом з тим імператори Галієн та Валеріан почали гоніння за християнами. Одним з перших перед судом став саме Саприкій. Він твердо вірив у Христа і не похитнувся у своїй вірі. Через це його спочатку катували, а потім засудили до смерті. Коли Саприкія вели на страту, Никифор зі сльозами на очах просив у нього вибачення.

Але пресвітер Саприкій мав таку запеклість у серці, що навіть перед лицем смерті не хотів пробачити друга. Через це Господь забрав свою благодать у Саприкія і, раптом, він злякався знущань і погодився поклонитися ідолам.

Зі сльозами благав Никифор свого друга дослухатися до серця і не зрікатися Господа на порозі Царства Небесного. І сказав тоді Никифор катам: “Я християнин і вірю в Господа нашого Ісуса Христа, від якого відкинувся Саприкій. Страте мене замість Саприкія”. Кати донесли його слова імператору. Саприкія відпустили, а Никифора вбили замість нього мечем.

Іменинники 22 лютого:
Геннадій, Никифор, Інокентій, Панкратій.

22 лютого народились:

1806 – Левко Боровиковський – український поет, байкар, фольклорист, етнограф, засновник жанру літературної балади.
1880 – Осип Турянський – український письменник і літературний критик. Автор повісті-поеми «Поза межами бою».
1924 – Олександр Кучеренко – військовий льотчик, учасник Другої світової війни з січня 1944 р. Здійснив 130 бойових вильотів. Герой Радянського Союзу.
1940 – Олесь Шевченко – український політичний діяч, дисидент, член Української Гельсінської Групи, Народний депутат України 1-го скликання.
1951 – В’ячеслав Медвідь – український письменник-прозаїк, есеїст, Заслужений діяч мистецтв України.

22 лютого відзначають:

  • Міжнародний день підтримки жертв злочинів.

(Уряд Англії 22 лютого 1990 року опублікував «Хартію жертв злочинів». З того часу в усьому цивілізованому і демократичному світі відзначають день підтримки  жертв злочинів).

Події 22 лютого:

1630 – англійські колоністи вперше спробували поп-корн, яким їх почастував  індіанець, на ймення Кводекуайн.
1635 – з ініціативи кардинала Рішельє утворена Французька академія.
1744 – у війні за австрійську спадщину розпочалася Тулонська битва – морський бій у Середземному морі між британським флотом під командуванням генерала Мальюса (27 лінійних кораблів, 8 фрегатів) і об’єднаним франко-іспанським флотом. Британці зазнали розгромної поразки.
1797 – біля Фішгарда, Уельс, розпочалося останнє вторгнення французів у Британію.
1819 – підписаний іспано-американський договір про передачу Флориди від  Іспанії до США за 5 мільйонів доларів.
1848 – У Парижі почались масові заворушення, жорстоке придушення яких королівськими військами призвело до зречення престолу короля Луї-Філіппа I 24 лютого і проголошення 25 лютого республіки.
1862 – у Ричмонді, штат Вірджинія, вступив на посаду перший і єдиний президент  Південної Конфедерації Джефферсон Девіс (його президентська каденція  становила 6 років).
1878 – відбулася прем’єра Четвертої симфонії Петра Чайковського.
1889 – президент Гровер Клівленд підписав білль про визнання Північної Дакоти, Південної Дакоти та Вашингтона штатами США.
1901 – при вході до протоки Золоті Ворота наскочив на рифи й затонув американський пароплав «Ріо-де-Жанейро», загинули 128 людей.
1918 – опублікований декрет-заклик «Социалистическое Отечество в опасности!», написаний Леніним тоді, коли Німеччина, скориставшись зривом мирних переговорів у Бересті, почала наступ по всьому фронту.
1919 – у Бахмуті створене Центральне правління кам’яновугільної промисловості.
1920 – у Каліфорнії вперше влаштовані перегони собак за механічним зайцем.
1924 – Калвін Кулідж став першим президентом США, який виступив зі зверненням до народу, трансльованим по радіо з Білого дому.
1930 – у британському містечку Менсфілд пройшов перший футбольний матч при  електричному освітленні.
1935 – літакам заборонено пролітати над резиденцією президента США — Білим домом.
1945 – Раднарком СРСР ухвалив рішення щодо будівництва метро в Києві.
1946 – американський посол у Москві Джордж Кеннан вперше сформулював план «політики стримування» стосовно СРСР.
1956 – Елвіс Преслі вперше потрапив у музичний хіт-парад з піснею «Heartbreak Hotel».
1958 – президенти Єгипту і Сирії підписали акт про об’єднання двох країн в Об’єднану Арабську Республіку.
1966 – в СРСР запущений супутник «Космос-110»: уперше екіпаж складався з двох собак – Вєтєрка і Уголька.
1968 – під час 13-ї Радянської антарктичної експедиції відкрита перша радянська  полярна станція біля берегів Західної Антарктиди — «Беллінсгаузен».
1979 – Сент-Люсія проголосила незалежність від Великої Британії.
1986 – на Філіппінах почалася безкровна революція «Влада народу», внаслідок якої після численних протестів і вуличних демонстрацій була скинута диктатура  президента Фердинанда Маркоса, що правив 20 років.
1992 – вийшов дебютний альбом британського гурту Radiohead «Pablo Honey».
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бурунді.
1997 – пісня «Don’t Speak» гурту No Doubt очолила чарт і вивела маловідомий до того моменту гурт в суперзірки.
1997 – вчені з Единбурга (Шотландія) вперше повідомили про успішне клонування вівці, яка народилася 5 липня 1996 року. Новонароджена одержала ім’я Доллі.
2014 – 4-й Президент України Віктор Янукович позбувся статусу президента шляхом голосування у Верховній Раді.
2015 – близько 13:20 у Харкові поблизу станції метро «Маршала Жукова» під час Маршу єдності скоєно терористичний акт – внаслідок вибуху пристрою, який, за повідомленням СБУ, був захований у кучугурі снігу, загинули три цивільних та один співробітник міліції; поранено 9 осіб.

Чи знаєте ви, що:

22 лютого 1810 р. народився Фредерік Шопен, найвидатніший польський композитор та піаніст, представник романтизму в музиці (2 концерти, 57 мазурок, 16 полонезів, 19 вальсів, 19 ноктюрнів тощо). Композиторська техніка Шопена вельми нетрадиційна і багато в чому відступає від прийнятих в його епоху правил і прийомів. Шопен був неперевершеним творцем мелодій, він одним з перших приніс у західну музику невідомі їй доти слов’янські ладові та інтонаційні елементи та таким чином підірвав непорушність класичної ладогармонічної системи, що склалася до кінця 18 ст. Те саме стосується ритму: використовуючи формули польських танців, Шопен збагатив західну музику новими ритмічними малюнками. Він розробив суто індивідуальні – лаконічні, замкнуті в собі музичні форми, які найкращим чином відповідали природі його такої ж самобутньої мелодичної, гармонічної, ритмічної мови.