22 січня: це цікаво знати

«Державу Українську може здійснити наша любов до неї, а не зненависть до її ворогів».
В’ячеслав Липинський

За церковним календарем 22 січня вшановують мученика Полієвкта, святителя Филиппа, пророка Самея, преподобного Іону Київського, святителя Петра,  преподобного Євстратія-чудотворця.

У народі про цей період січня говорили так: «Росте день у січні – росте і холод», що вказувало на наближення місяця лютого, який вважався найхолоднішим місяцем зими.

Спостерігали наші пращури у цей день і за худобою: випускали на вулицю і спостерігали за її поведінкою. Якщо вона відразу поверталася у хлів – продовження зими мало бути сніжним і морозним.

Іменинники 22 січня:
Євстратій, Захар, Петро, Полієвкт, Самей, Пилип і Антоніна.

22 січня народились:

1916 – Григорій Нарбут – український художник театру, живописець. Народний художник України, лауреат Шевченківської премії. Син художника Георгія Нарбута.

1933 – Іван Могитич – архітектор-реставратор. Своїм сучасним виглядом йому завдячують понад 130 пам’яток – Олеський замок, Манявський скит, церква Св. Юрія у Дрогобичі, храм Йоана Хрестителя у Львові та ін.

Події 22 січня:

1648 – почалася Хмельниччина.

1861 – французький мандрівник Анрі Муо виявив в джунглях Камбоджі гігантський храмовий комплекс Ангкор-Ват.

1863 – спалахнуло Січневе повстання проти панування Російської імперії.

1904 – заснування Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О.М.Горького.

1905 – масовий розстріл демонстрації в Петербурзі, «кривава неділя» 1905 року.

1918 – Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу.

1919 – Директорія УНР проголосила Акт Злуки УНР та ЗУНР, ЗУНР перетворено в Західні Області УНР.

1963 – Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969 – 21-річний солдат Віктор Ільїн спробував здійснити замах на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, однак помилково обстріляв машину, в якій їхали космонавти.

1970 – відбувся перший регулярний політ «Боїнга 747» з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

1987 – Філ Донаг’ю став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР.

1990 – на честь Акту Злуки відбулася одна з наймасштабніших акцій – від Львова до Києва, на відстані майже 500 кілометрів близько 300 тисяч осіб, взявшись за руки, утворили живий ланцюг.

1992 – канадка українського походження Роберта Боднар, завдяки участі в програмі Space Shuttle, стає першою канадкою та першим неврологом у космосі.

1992 – Філіппіни визнали незалежність України.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Іраном.

1992 – 22-23 січня відбувся І Всесвітній конгрес українців.

2006 – Ево Моралес (за етнічним походженням — аймара) склав присягу як Президент Болівії та став першим представником корінного населення, який очолив державу.

2010 – Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.

2014 – перші загиблі на Майдані у Києві.

22 січня святкують:

  • День соборності України – відзначається у день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року.

30 грудня 2011 року Президент Віктор Янукович своїм Указом постановив «перенести» День свободи, який святкували 22 листопада на честь Помаранчевої революції, і заснувати День соборності та свободи 22 січня.

«Установити в Україні: День соборності та свободи України, який відзначати щорічно 22 січня. …визнати таким, що втратив чинність: Указ Президента України від 19 листопада 2005 року № 1619 «Про День свободи», – йдеться в указі.

Після подій 2013 – 2014-го років – революції Гідності та трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом» – відповідно до Указу Президента України № 871/2014 від 13-го листопада 2014-го року святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят» зміну, виключивши абзац другий статті 1.» – йдеться в Указі.

Чи знаєте ви, що:

Застуда – найпоширеніше захворювання у світі. Дорослий житель Європи або Північної Америки хворіє на неї в середньому від двох до п’яти разів на рік, а дитина – від чотирьох до восьми разів.

Понад 100 мільйонів відвідувань лікарів за рік у США пов’язані саме з нежитю і застудою. Витрати американців на ліки проти застуди та збитки через пропущені робочі дні становлять на рік величезну суму – 40 мільярдів доларів. Це становить більше витрат і збитків, аніж через астму або інфаркти.

Людина, що дожила до 75 років, мінімум чотири роки свого життя сумарно проводить у застудженому стані.

За оцінками дослідників, застуду викликають від 200 до 300 вірусів, що відносяться до п’яти родин. Тому виробити імунітет майже неможливо. Від третини до половини випадків застуду викликають риновіруси, а їх налічується близько сотні.

Ця хвороба триває, як правило, тиждень, четверта частина хворих страждають на застуду два тижні, та ще близько чверті хворих взагалі нічого не помічають, але при цьому заразні для інших.

Comments

387 Переглядів