22 серпня: це цікаво знати

До кінця літа вже залишилося трохи більше ніж тиждень. Світловий день зменшився майже на дві з половиною години у порівнянні з 22 червня – днем літнього сонцестояння. У цей час в Україні колись закінчували збирати врожай і починали готуватися до весільного сезону.

У народі 22 серпня отримало назву Матвій непогожий, оскільки вважалося, що з цього дня закінчується літнє тепло – Матвій негоду підпускає. Відсьогодні починає остигати вода в річках, в повітрі вже починає відчуватися осінь.

Існувало повір’я, за яким цього дня не бажано було виганяти корову на пашу, адже люди вірили, що змії можуть випити все молоко. Також на Матвія жінки не повинні були доїти корів наодинці, щоб худоба не втратила молоко взагалі.

У цей час уже поспіває брусниця, сливи, з’являються осінні опеньки.

За церковним календарем 22 серпня вшановують пам’ять святого Матвія (Матфій, Маттій) – одного з учнів Ісуса, який став одним із 12 апостолів після Іуди Іскаріота.

Народні прикмети та традиції:

  • південний вітер з вихрами на Матвія – до сніжної зими.
  • потрібно подивитися на воду в полудень 22 серпня. Якщо вона тиха, то осінь теж буде спокійною, а взимку хуртовин практично не буде.
  • якщо на Матвія встановлюється спекотна погода, або йдуть дощі, то такими ж будуть і наступні кілька днів, а осінь значно затягнеться у часі.
  • рясна роса вранці 22 серпня віщує сонячний і теплий день.
  • матвій негоду підпускає – осінь стає ближче.

Іменинники 22 серпня:
Олексій, Дмитро, Северин, Матвій, Ірина.

22 серпня народились:

1900 – Петро Юрченко – український архітектор та мистецтвознавець. Співавтор проекту будинку уряду УРСР (1927) у Харкові, житлового масиву Промінь (1929) у Харкові, Курського вокзалу у Москві. Автор надбудови ротонди на Аскольдовій могилі (1935) і проекту відкритого театру біля неї (1936–1937).
1910 – Ісаак Шмарук – український кінорежисер. Фільми: «Украдене щастя», «Доля Марини», «Зірки на крилах», «Чумацький Шлях», кіноповість «Твоє мирне небо» та ін.

Події 22 серпня:

1485 – відбулася битва при Босворті війни Червоної та Білої троянд.
1531 – молдовський господар Петро Рареш розбитий військом Речі Посполитої під Гвіздцем біля Обертина.
1770 – капітан Джеймс Кук під час своєї першої навколосвітньої експедиції висадився на східному узбережжі Австралії, яке назвав Новим Південним Уельсом й оголосив володінням британської корони.
1795 – у Французькій республіці прийнята Конституція ІІІ року, що ліквідувала загальне виборче право.
1849 – австрійці, що взяли в облогу Венецію, скинули з аеростатів запальні снаряди, це було перше повітряне бомбардування.
1864 – підписана перша Женевська конвенція, утворено товариство Червоного хреста.
1868 – Христіан Генріх Фрідрих Петерс відкрив астероїд 102 Міріам.
1910 – підписаний Договір про приєднання Кореї до Японії.
1918 – відбувся обмін грамотами про мир між Османською імперією та  Українською Державою.
1919 – під час наступу на Київ війська УНР зайняли Житомир та станцію Попільня.
1919 – Директорія та уряд УНР ухвалили рішення про переговори з армією  Денікіна щодо встановлення демаркаційної лінії між двома арміями.
1992 – президент УНР в екзилі Микола Плав’юк передав президентові України  Леоніду Кравчуку грамоту Державного центру УНР, згідно з якою незалежна Україна є правонаступницею Української Народної Республіки.
2006 – катастрофа російського літака Ту-154 в Донецькій області. На борту авіалайнера, що виконував рейс Анапа — Санкт-Петербург, перебувало 160 пасажирів та 10 членів екіпажу, всі загинули.

Чи знаєте ви, що:

Про дівочу косу
В Україні дівоча коса завжди вважалася ознакою дівочої честі. Перше плетіння коси дівчинці колись відзначали як родинне свято, куди приходили найближчі родичі. Косу заплітали незаміжні дівчата, заміжні жінки або хрещена, залежно від регіону. Після заплітання всі обов’язково сідали за стіл, бо «треба косу поливати, щоб добре росла».

Втративши честь, дівчина покривала голову хусткою, а звідти та назва «покритка». У давнину був звичай: якщо хлопець накидав на голову дівчині намітку, вона ставала його дружиною.

Заплітали коси в різних регіонах по-різному. Зокрема, на Лівобережжі у будні дівчата заплітали дві коси, якими обвивали голову, а у свято плели одну косу і прикрашали її стрічками. На Правобережній Україні у свято дівчата плели дві коси. Були й спеціальні святкові зачіски, які робили одна одній. Називалися вони «зв’язки», «колокілки» або «дрібушки».

Косу зазвичай розплітали на весіллі, і це означало кінець дівуванню. У деяких регіонах косу не розплітали, а відрубували її кінчик або відрізали ножем. Після цього одягали нареченій хустку і вона вже вважалася не дівчиною, а молодицею.

Comments

276 Переглядів