22 травня: це цікаво знати

Posted by

У народі 22 травня вшановували «весняного» Миколу чудотворця і говорили: «У кожному році два Миколи: на першого не буває холодно ніколи, а на другого не буває тепла ніколи».

В Україні Микола Чудотворець є одним з найшанованіших святих. Адже він покровитель не лише мандрівників і мореплавців, а й землеробів. І тому господарі за погодою на Миколая вгадували майбутній врожай. «Якщо на Миколу піде дощ, буде врожай на озимину», хоча «Від Миколи до літа ще має бути дванадцять приморозків, якщо ж їх не дай Бог не буде, це означатиме неврожайний рік».

За церковним календарем 22 травня згадують перенесення в 1087 р. мощів святителя і чудотворця Миколая з Мири Лікійських до італійського міста Бар.

Вперше це свято було встановлене папою Урбаном II в XI сторіччі, а до українського церковного календаря воно було введене митрополитом Єфремом наприкінці того ж віку.

Сьогоднішнє свято — одне з найпопулярніших у народі. Встановлене з нагоди перенесення в 1087 р. мощів святого Миколи Чудотворця з лікійського міста Мири в Малій Азії до італійського міста Бара.

Святий Микола народився у 260 р. в місті Патарах у Малій Азії. Був архієпископом Мира, брав участь в I Вселенському соборі. В сказаннях про його життя говориться, що він міг зціляти сліпих і глухих, допомагав бідним, відвертав від них усілякі нещастя і взагалі прославився багатьма дивами. Помер у 343 р.

Народні прикмети на 22 травня:

  • якщо на Миколу йде дощ, буде гарний урожай.
  • ранкова роса на Миколая вважається цілющою, нею намагаються вмитися для краси та здоров’я, походити по траві босоніж.
  • з давніх-давен вважається, що Святий Миколай протегує закоханим, тому молодята і ті, хто збирався грати весілля, просили захисту і допомоги у святого.
  • у свято літнього Миколи всі намагалися одягнутися в новий святковий одяг, щоб вшанувати Миколи Угодника. Вони знали, що цей святий більше всіх наближений до Господа і може виконувати прохання людей.
  • на цей релігійне свято можна працювати: по дому, по господарству, в саду і на городі. Тому господині в цей день намагалися навести та порядок в будинку, бо святий не любить безладу.

22 травня народились:

1840 – Марко Кропивницький – український письменник, драматург, театральний актор. З ім’ям М. Кропивницького пов’язані створення українського професійного театру й наступний етап розвитку реалістичної драматургії.

1879 – Іван Зілинський – український мовознавець, фольклорист, дослідник  лемківських говірок, дійсний член НТШ.

1879 – Федір Кричевський – український художник і педагог, один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.

1879 – Симон Петлюра – український політичний та військовий діяч, голова Директорії УНР (1919–1920).

1909 – Денис Квітковський – український історик, адвокат, публіцист, педагог, видавець, політичний та громадський діяч.

1919 – Микола Тарновський – український письменник.

1920 – Микола Гринько – український кіноактор.

1920 – Микола Гринько – український кіноактор. Фільми: «Тарас Шевченко», «Андрій Рубльов», «Солярис», «Ати-бати, йшли солдати…», «Двадцять днів без війни», «Сталкер», «Ярослав Мудрий», «Пригоди Буратіно» та ін.

1941 – Микола Олялін – український кіноактор («Визволення», «Назад дороги нема» та ін.).

Іменинники 22 травня:
Микола, Христофор, Ісайя.

22 травня відзначають:

  • Міжнародний день біологічного різноманіття.

Події 22 травня:

1849 – Авраам Лінкольн отримав патент на конструкцію плаваючого сухого доку.

1861 – Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі.

1892 – доктор Вашингтон Шеффілд винайшов тюбик для зубної пасти.

1846 – у Нью-Йорку заснована інформаційна агенція «Associated Press».

1906 – американські авіаконструктори брати Райт отримали патент на винайдений ними літак (випробований 1903 року).

1919 – у Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день «неофіційно» став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви.

1931 – розпочала свою діяльність Українська академія аграрних наук.

1936 – почався перший чемпіонат СРСР з футболу.

1939 – Гітлер та Муссоліні створили політичний та військовий альянс між Німеччиною та Італією (так званий «Сталевий пакт»).

1960 – стався найсильніший у 20 столітті землетрус силою 9,5 балів за шкалою Ріхтера – в Чилі.

1971 – відбувся виступ Анатолія Лупиноса біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Києві й арешт промовця.

1972 – вперше в історії лідер США Річард Ніксон прибув із візитом до СРСР.

1972 – нова конституція змінила назву Цейлону на Республіку Шрі-Ланка.

1979 – похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові, який вилився у масову акцію протесту.

1990 – фірма «Microsoft» анонсувала вихід операційної системи Windows 3.0.

1995 – у Львові було створено Всеукраїнське педагогічне товариство імені Григорія Ващенка.

1995 – астрономи Аманда Бош та Ендрю Ривкін виявили на фотографіях, які прислав телескоп «Габбл», два нові супутники на орбіті Сатурна.

1998 – у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.

2002 – у Празі відкрито Меморіал жертвам комунізму.

2009 – СБУ порушила кримінальну справу за фактом Геноциду в Україні 1932—1933 років (за ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України — «Геноцид»).

2014 – біля міста Волноваха стався напад бойовиків ДНР на блокпост української 51-ї механізованої бригади. 16 українських військовиків загинуло, 32 травмовано.

2014 – біля міста Рубіжне, внаслідок бою з проросійськими бойовиками, українська 30-та механізована бригада зазнала втрат і відступила. 3 українських військовиків загинуло, 7 поранено.

Чи знаєте ви, що:

Британські вчені знайшли на дні Чорного моря єдину у світовому океані підводну річку. Це відкриття зробили вчені з університету англійського міста Лідс, які проводили дослідження на місці.

Вони з’ясували, що довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км на годину). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якби ця річка перебувала на суші, то, мала б шосте місце у світі за цим показником.

Водний потік утворений проникненням через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря в менш солоне середовище Чорного моря. Таким чином, вода в річці відрізняється високою концентрацією солі.