22 жовтня: це цікаво знати

Posted by

Після Покрови більшість народних прикмет обіцяють лише холоди. Черговим підтвердженням цього є і прислів’я про день вшанування Апостола Якова Алфеєвого 22 жовтня. У народі цього дня говорили, що після Якова осінь вже заплакала, бо після Якова тепла нема ніякого.

За церковним календарем 22 жовтня вшановують  пам’ять святого Якова, який належав до числа дванадцяти апостолів, особливо наближених до Ісуса Христа. Раніше він носив ім’я Матвій і не відрізнявся праведним способом життя, оскільки був митарем, збирачем податків. Однак, зустрівшись з Ісусом, захотів служити Богові. Надалі Яків вирушив з проповіддю в Едессі і Юдею. Залишилося зовсім небагато відомостей про життя самого Якова. Тим більше, що таке ім’я носив ще один учень Христа, а тому, не надто зрозуміло, до особистості якого учня відносяться деякі історичні факти.

Іменинники 22 жовтня:
Максим, Яків, Афанасія, Петро, Андронік.

22 жовтня народились:

1870 – Іван Бунін – російський поет, письменник українського походження, Нобелівський лауреат. Багато років жив та творив в Україні (Харків, Полтава, Одеса, Київ). Автор статті «Пам’яті Т. Г. Шевченка», творчістю якого захоплювався, перекладів Шевченкових віршів «Закувала зозуленька» та «Заповіт», а також низки віршів Б.Грінченка.
1880 – Віктор Протопопов – видатний український психіатр та фізіолог, засновник патофізіологічного напряму в психіатрії. Розробив оригінальні методики дослідження вищої нервової діяльності, описав «Синдром Протопопова» (Тріада Протопопова) – комплекс симптомів при маніакально-депресивному психозі.
1935 – Борис Олійник – поет і громадський діяч. Лауреат Шевченківської премії. Автор книг: «Стою на земле», «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Дума про місто» та ін.

22 жовтня відзначають:

  • Всесвітній день людей з вадами мовлення.

Події 22 жовтня:

794 – Кіото стало столицею Японії.
1618 – Королівський суд Англії засудив полководця, філософа, вченого Волтера Релі до страти за вільнодумство.
1797 – Гарнерен Андре-Жак здійснив перший в історії людства стрибок з парашутом.
1883 – у Нью-Йорку відкрилася «Метрополітен-опера». У перший вечір звучала опера Гуно «Фауст».
1933 – у Львові член ОУН Микола Лемик на знак протесту проти Голодомору в Україні вбив співробітника консульства СРСР, агента спецслужб Майлова.
1937 – заарештований митрополит Київський і всієї України Василь Липківський.
1938 – Честер Карлсон виготовив першу фотокопію паперового документа.
1945 – весілля віцепрезидент Аргентини генерала Хуана Домінго Перона й актриси Еви Перон.
1949 – СРСР провів перші випробування своєї ядерної зброї.
1960 – майбутній чемпіон планети з боксу Мухамед Алі (тоді – Кассіус Клей) виграв свій перший бій на професійній арені.
1962 – Президент США Джон Кеннеді виступив із заявою про оголошення повітряної й морської блокади Куби, на якій були виявлені радянські ракети.
1968 – завершений політ американського космічного корабля «Аполлон-7». Це був перший пілотований політ кораблів цієї серії.
1975 – радянська космічна станція «Венера-9» здійснила посадку на поверхню  Венери.
1980 – Папа Римський скасував вердикт 1633 року, що засуджував Галілея.
1995 – на Всеукраїнському Помісному Соборі митрополита Філарета обрано Патріархом Київським і всієї Руси-України.
2006 – Семиразовий чемпіон світу з автоперегонів «Формула-1» Міхаель Шумахер на Гран-прі Бразилії 2006 закінчив кар’єру гонщика.

Чи знаєте ви, що:

У Росію (тоді Московію) рід Буніних (Бунікевських) переселився з України (яка тоді була у складі Польщі) у XV столітті. Сам письменник дослідив, що його рід походить з Волині.

«Країна… ця мріялася мені неозорими весняними просторами всієї тієї південної Русі, яка дедалі більше й більше захоплювала мою уяву і давниною своєю і сучасністю. У сучасності був великий і багатий край, краса його нив і степів, хуторів і сіл, Дніпра й Києва, народу сильного і ніжного, у кожній дрібниці побуту свого красивого і охайного, – наступника слов’янства істинного, дунайського, карпатського. А там, у давнині, була колиска його…» Таких рядків – освідчень у любові до своєї прабатьківщини можна знайти багато в написаному Іваном Буніним.

Цікавий факт: Іван Бунін став лауреатом Нобелівської премії за оповідання, написане від імені жінки.