23 березня: це цікаво знати

Posted by

У народі існує приказка, що 23 березня «туман з’їдає сніг», тобто вказує на прихід тепла. Туман також вказував на теплу середину травня, а іній – на дощовий день на Ісака Змійовика (12 червня). Сині хмари, які швидко пливуть по небу, передвіщали тепло і дощ.

А ще в цей день буває перша у новому році гроза. Рибаки зранку звертали увагу на весняні струмки: якщо вони біжать у лунку, то буде добре ловиться плотва.

За церковним календарем 23 березня віряни відзначають день Святого Кодрата, який походив зі знатної родини. Володіючи значним багатством, святий не шкодував коштів на допомогу братам-християнам, які були в ув’язненні за віру.

Коли в Нікомідію прибув посланник нечестивого, то святий Кодрат добровільно постав перед ним, щоб своєю самовідданою рішучістю зміцнити мужність ув’язнених побратимів. Спочатку посланник намагався відвернути Кодрата від Христа, обіцяючи йому нагороди та почесті. Потім, побачивши марність своїх спроб, він кинув святого в темницю і повелів покласти його спиною на дрібні цвяхи та придавити великим каменем.

Іменинники 23 березня:
Віктор, Галина, Анастасія, Леонід, Денис, Ніна.

23 березня народились:

1908 – Архип Люлька  український конструктор авіаційних двигунів, один із фундаторів теорії повітряно‑реактивних двигунів. Розробив проект першого турбокомпресорного повітряно-реактивного двигуна (1939).

23 березня відзначають:

  • Всесвітній день метеоролога.

Події 23 березня:

1806 – в Англії заборонили работоргівлю.

1848 – Угорщина оголосила про свою незалежність від Австрії.

1857 – встановлено перший у світі безпечний ліфт.

1891 – в Англії вперше використана сітка для футбольних воріт.

1906 – у Росії дозволили вільне переселення селян.

1918 – Центральна Рада оголосила українську мову мовою діловодства.

1921 – місто Олександрівськ перейменували на Запоріжжя.

1928 – Кам’янець-Подільську фортецю оголосили історико-культурним заповідником.

1944 – засновано Київський ботанічний сад.

1950 – засновано Всесвітню метеорологічну організацію. Цю дату відзначають, як Всесвітній метеорологічний день.

1965 – в космос полетів перший американський екіпаж з двох осіб.

1966 – в Римі вперше за 400 років відбулася офіційна зустріч Папи Римського та архієпископа Кентерберійського.

1994 – в Брюсселі підписали договір про співпрацю між Україною і Європейським Союзом.

1997 – в Маямі під час хірургічної операції 10-місячної італійської дівчинці пересаджено сім органів, це рекордна кількість для однієї операції.

1998 – на 70-й церемонії вручення Оскарів фільм Джеймса Кемерона “Титанік” отримав 11 нагород.

2005 – російський десантний корабель «Микола Фільченков» перетнув державний кордон України в районі міста Феодосія й без дозволу Києва почав висадку на полігон біля гори Опук десанту морської піхоти Чорноморського флоту.

2011 – обраний новий предстоятель УГКЦ. Ним став Верховний Архієпископ Києво-Галицький Шевчук Святослав.

Чи знаєте ви, що:

  • Найдавніше зображення театральної вистави знайдено на фресці Софійського собору у Києві, на якій зображено скоморохів епохи Київської Русі. Вистава, судячи з фрески, починалася прологом: один скоморох, відкриваючи завісу, звертається до глядачів. У центрі – танці у супроводі двох музикантів зі струнними інструментами. Один, танцюючи, грає на флейті, другий б’є у тарілки.
  • Найдавніший опис драматичної вистави на території України у XVII ст. лишив нам польсько-український поет Бартоломей Зиморович у своїй «Історії міста Львова», написаній латинською мовою.
  • Початки українського аматорського театру належить до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І. Миклашевського відбулася вистава.