23 грудня: це цікаво знати

У народі 23 грудня вшановували мученика Міну, якого на Русі вважали цілителем, який допомагає позбавитися від очних недуг.

Міна Красномовний постраждав за віру в Христа на початку IV століття разом з іншими християнами Євграфом і Єрмогеном. Відомо, що Мина був посланий з Афін в Олександрію імператором Максиміліаном. Йому було наказано придушити християнське повстання. Однак Міна не став цього робити, а, навпаки, почав проповідувати віру в Христа. Тоді його схопили та піддали суду, а потім – тортурам, в яких брав участь і особисто імператор. В результаті, імператор власноручно вбив Міну, а іншим мученикам Єрмогену і Євграфу велів відрубати голови. У переданні сказано, що Міна прославився своїм цілительським талантом і особливо часто допомагав людям, страждаючим очними недугами. Не дивно, що сьогодні Міна також вшановується як помічник в боротьбі з хворобами очей. Крім того, подейкували, що Міна прибирає з очей пелену, яка заважає відрізняти добро від зла і правду від брехні. Людина з пеленою на очах не може вести праведний спосіб життя, а Міна як раз і допомагав прозріти, не піддатися спокусам.

За церковним календарем 23 грудня вшановують мучеників Міну, Єрмогена та Євграфа; святого Іоасафа, єпископа Білгородського; мученика Гемела Пафлагонянина; преподобного Фому; блаженного Іоана та батьків його, блаженного Стефана і блаженну Ангеліну, правителів Сербських.

Іменинники 23 грудня:
Хома, Ангеліна, Євграф, Йосип і Степан.

23 грудня народились:

1743 – Іполит Богданович  поет, видавець, перекладач. Випускник Києво-Могилянської академії.

1878 – Степан Тимошенко – український вчений у галузі механіки. Автор відомої теорії балок. Автор фундаментальних праць з теорії опору матеріалів, теорії пружності та коливань. Один з організаторів і перших академіків Української академії наук. Основоположник школи прикладної механіки в США.

1882 – Адам Коцко – громадський діяч, борець за український університет у Львові. Убитий польським шовіністом під час студентських виступів 01.07.1910.

1924 – Михайло Водяной (справжнє прізвище — Вассерман) – артист оперети, керівник Одеського театру музичної комедії, що тепер має його ім’я, народний артист СРСР.

23 грудня відзначають:

  • Всесвітній день сноуборду.

Події 23 грудня:

1583 — в урочистих умовах Папа Римський Климентій VIII формально прийняв українську православну церкву під свою зверхність. Ця звістка викликала в Україні численні протести й обурення — для широких мас ідея об’єднання всього християнства відступала перед загрозою латинізації й полонізації України.

1846 — Брати Джордж і Майкл Боїнґи заснували компанію з випуску велосипедів, яка нині займається авіабудуванням і авіаперевезеннями.

1873 — засноване Наукове товариство імені Шевченка.

1913 — відбувся перший політ літака Ігоря Сікорського «Ілля Муромець».

1947 — 1 січня в СРСР оголосили вихідним днем.

1947 — у Bell Laboratories американські вчені Волтер Браттейн та Вільям Шоклі  продемонстрували свій винахід — транзистор. Згодом вони отримали  Нобелівську премію.

1954 — перша успішна пересадка нирки у світі, Рональд Херрік пожертвував нирку своєму братові-близнюку Річарду. Трансплантація відбулася в госпіталі Brigham  в Бостоні, штат Массачусетс. Операція дозволила братові Херріка прожити вісім років.

1963 — Папа Римський Павло VI підвищив статус Української греко-католицької церкви з рівня Митрополії до рівня Верховного Архієпископства.

1968 — американські астронавти Борман, Ловелл і Андерс стали першими людьми, які досягли орбіти Місяця.

1972 — Манагуа, столиця Нікарагуа, зруйнована землетрусом потужністю 6,5 бала. Загинуло понад 10 тисяч людей.

1972 — через 73 дні після авіакатастрофи літака рейсу 571 Air Force в Андах було врятовано 16 жертв тієї аварії. На основі цих подій у 1993 році режисер Френк Маршалл зняв фільм «Живі».

1983 — Жанн Саве стала першою жінкою, призначеною генерал-губернатором  Канади.

1986 — у Москву після 7-річного заслання в Горькому повернувся академік-дисидент Андрій Сахаров.

1990 — на всенародному референдумі 88 % громадян Словенії проголосували за незалежність країни від Югославії.

1991 — незалежність України визнали Казахстан, Ліхтенштейн, Швейцарська Конфедерація і Коста-Рика. Встановлено дипломатичні відносини з Казахстаном.

1992 — у Києві відбувся перший з’їзд педагогів України.

1995 — в Індії під час новорічних святкувань внаслідок пожежі в Дабвалі у вогні загинули 540 людей, у тому числі 170 дітей.

2015 — російські хакери здійснили Кібератаку на енергетичні компанії України.

Чи знаєте ви, що:

В українських водоймах нещодавно з’явився американський «осетр», який насправді називається веслоніс. Його батьківщина – річка Північної Америки Міссісіпі. Також він живе у невеличких річках, що впадають до Мексиканської  затоки.

Вирішальним фактором появи цієї рибини в Україні стала її вага. «Американець» швидко набирає до 70 кілограмів. Окрім цього, веслоніс не потребує особливого догляду й фінансових витрат на харчування, бо їсть виключно планктон.

Його м’ясо має високі смакові якості, як власне і його чорна ікра. Нерест веслоноса відбувається у квітні – травні при температурі води 14–16 градусів тепла. Кількість ікринок чимала – від 82 до 269 тисяч. «Шлюбний» період у самців починається в 7 років, а у самок – в 13–14.

Якщо взяти до уваги, що акліматизацію цієї риби у нас почали лише кілька років тому, то ловля веслоносів справа недалекого, а все ж майбутнього.

Comments

128 Переглядів