23 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 23 грудня вшановували мученика Міну, якого вважали цілителем, який допомагає позбавитися від очних недуг.

Міна Красномовний постраждав за віру в Христа на початку IV століття разом з іншими християнами Євграфом і Єрмогеном. Відомо, що Мина був посланий з Афін в Олександрію імператором Максиміліаном. Йому було наказано придушити християнське повстання. Однак Міна не став цього робити, а, навпаки, почав проповідувати віру в Христа. Тоді його схопили та піддали суду, а потім – тортурам, в яких брав участь і особисто імператор. В результаті, імператор власноручно вбив Міну, а іншим мученикам Єрмогену і Євграфу велів відрубати голови. У переданні сказано, що Міна прославився своїм цілительським талантом і особливо часто допомагав людям, страждаючим очними недугами. Не дивно, що сьогодні Міна також вшановується як помічник в боротьбі з хворобами очей. Крім того, подейкували, що Міна прибирає з очей пелену, яка заважає відрізняти добро від зла і правду від брехні. Людина з пеленою на очах не може вести праведний спосіб життя, а Міна як раз і допомагав прозріти, не піддатися спокусам.

Іменинники 23 грудня:
Хома, Ангеліна, Євграф, Йосип і Степан.

23 грудня народились:

1743 – Іполит Богданович  поет, видавець, перекладач. Випускник Києво-Могилянської академії.
1878 – Степан Тимошенко – український вчений у галузі механіки. Автор відомої теорії балок. Автор фундаментальних праць з теорії опору матеріалів, теорії пружності та коливань. Один з організаторів і перших академіків Української академії наук. Основоположник школи прикладної механіки в США.
1882 – Адам Коцко – громадський діяч, борець за український університет у Львові. Убитий польським шовіністом під час студентських виступів 01.07.1910.
1924 – Михайло Водяной (справжнє прізвище — Вассерман) – артист оперети, керівник Одеського театру музичної комедії, що тепер має його ім’я, народний артист СРСР.

23 грудня відзначають:

  • Всесвітній день сноуборду.

Події 23 грудня:

1583 – в урочистих умовах Папа Римський Климентій VIII формально прийняв українську православну церкву під свою зверхність. Ця звістка викликала в Україні численні протести й обурення — для широких мас ідея об’єднання всього християнства відступала перед загрозою латинізації й полонізації України./
1846 – Брати Джордж і Майкл Боїнґи заснували компанію з випуску велосипедів, яка нині займається авіабудуванням і авіаперевезеннями.
1873 – засноване Наукове товариство імені Шевченка.
1913 – відбувся перший політ літака Ігоря Сікорського «Ілля Муромець».
1947 – 1 січня в СРСР оголосили вихідним днем.
1947 – у Bell Laboratories американські вчені Волтер Браттейн та Вільям Шоклі  продемонстрували свій винахід – транзистор. Згодом вони отримали  Нобелівську премію.
1954 – перша успішна пересадка нирки у світі, Рональд Херрік пожертвував нирку своєму братові-близнюку Річарду. Трансплантація відбулася в госпіталі Brigham  в Бостоні, штат Массачусетс. Операція дозволила братові Херріка прожити вісім років.
1963 – Папа Римський Павло VI підвищив статус Української греко-католицької церкви з рівня Митрополії до рівня Верховного Архієпископства.
1968 – американські астронавти Борман, Ловелл і Андерс стали першими людьми, які досягли орбіти Місяця.
1972 – Манагуа, столиця Нікарагуа, зруйнована землетрусом потужністю 6,5 бала. Загинуло понад 10 тисяч людей.
1972 – через 73 дні після авіакатастрофи літака рейсу 571 Air Force в Андах було врятовано 16 жертв тієї аварії. На основі цих подій у 1993 році режисер Френк Маршалл зняв фільм «Живі».
1983 – Жанн Саве стала першою жінкою, призначеною генерал-губернатором  Канади.
1986 – у Москву після 7-річного заслання в Горькому повернувся академік-дисидент Андрій Сахаров.
1990 – на всенародному референдумі 88 % громадян Словенії проголосували за незалежність країни від Югославії.
1991 – незалежність України визнали Казахстан, Ліхтенштейн, Швейцарська Конфедерація і Коста-Рика. Встановлено дипломатичні відносини з Казахстаном.
1992 – у Києві відбувся перший з’їзд педагогів України.
1995 – в Індії під час новорічних святкувань внаслідок пожежі в Дабвалі у вогні загинули 540 людей, у тому числі 170 дітей.
2015 – російські хакери здійснили Кібератаку на енергетичні компанії України.

Чи знаєте ви, що:

В українських водоймах нещодавно з’явився американський «осетр», який насправді називається веслоніс. Його батьківщина – річка Північної Америки Міссісіпі. Також він живе у невеличких річках, що впадають до Мексиканської  затоки.

Вирішальним фактором появи цієї рибини в Україні стала її вага. «Американець» швидко набирає до 70 кілограмів. Окрім цього, веслоніс не потребує особливого догляду й фінансових витрат на харчування, бо їсть виключно планктон.

Його м’ясо має високі смакові якості, як власне і його чорна ікра. Нерест веслоноса відбувається у квітні – травні при температурі води 14–16 градусів тепла. Кількість ікринок чимала – від 82 до 269 тисяч. «Шлюбний» період у самців починається в 7 років, а у самок – в 13–14.

Якщо взяти до уваги, що акліматизацію цієї риби у нас почали лише кілька років тому, то ловля веслоносів справа недалекого, а все ж майбутнього.