23 квітня: це цікаво знати

23 квітня у дохристиянські часи наші предки відзначали два свята: жіноче і чоловіче. Жіноче, або ж, точніше кажучи, дівоче свято, називалося на честь Лелі, дочки Богині кохання Лади – Лельником. Вшановуючи Лелю і Ладу, дівчата виконували обряд Ладування і при цьому співали пісні «ладовиці». Суть обряду полягала в упорядкуванні хаосу, встановлення рівноваги, як у природі, так і в душі.

Чоловіки ж 23 квітня вшановували батька всіх Богів Ярила та Овсеня, покровителя бджіл і коней. Цього дня до схід сонця умивалися росою, обходили ниву з хлібом та палили вогнища, що символізувало відкриття небесних воріт та появу різнотрав’я. А потім у жертву Богам приносили півня, споживаючи його у полі без жінок.

За церковним календарем 23 квітня вшановують, мученика Терентія і його дружину, які постраждали при правлінні імператора Декія (249-251). Про якого у народі говорили, що «Терешко дороги сушить». У цей час розкриваються бруньки у груші, дуба.

Іменинники 23 квітня:
Терентій, Яків, Олександр, Максим, Григорій.

23 квітня народились:

1884 – Іван Шмальгаузен – біолог, всесвітньо відомий теоретик еволюційного вчення XX ст.

1920 – Григорій Тютюнник – український письменник. Автор роману «Вир».

1923 – Василь Земляк (Вацик) – український письменник, кіносценарист, лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.

23 квітня відзначають:

  • Всеукраїнський день психолога.
  • Всесвітній день книги і авторського права.
    ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Адже саме цього дня 1616 року померли Сервантес, Шекспір і Де ля Вега, народилися Моріс Дрюон і Володимир Набоков. Традиція святкування Дня книжки народилася у Каталонії, де 23 квітня, на День Юрія, традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку. Сьогодні Всесвітній день книжки святкують у 190 країнах світу.

Події 23 квітня:

1185 – попри затемнення сонця, князь Новгород-сіверський Ігор разом з братом Всеволодом виступив у похід проти половців.

1656 – собор церковних ієрархів Московського царства постановив відлучати від церкви всіх, хто хреститься двома перстами.

1896 – у Нью-Йорку відбувся перший в Америці кіносеанс.

1959 – створено Спілку журналістів України.

1975 – у Києві відкрився Музей книги та друкарства України (до липня 2000 р. – Державний музей книги та друкарства України; заснований 1972 року).

Чи знаєте ви, що:

У Григорія Михайловича Тютюнника був брат по батьку Григір Михайлович Тютюнник, теж письменник, що народився на одинадцять років пізніше.

Брати Григорій і Григір Тютюнники отримали одне й те саме ім’я Григорій через випадковий збіг обставин. Старшого Григорія насправді хотіли назвати Георгієм (Ігорем). Записувати дитину відрядили діда по матері, який по дорозі до сільради добряче випив за здоров’я новонародженого. Коли ж потрапив до сільради, то переплутав ім’я і записав онука Григорієм.

Про дідову витівку дізналися, коли Ігорю-Григорію було вже років п’ятнадцять – на той час у Михайла Тютюнника у новій сім’ї уже підростав другий син, за іронією долі, теж Григорій. Згодом, щоб відрізняти братів, молодшого стали звати Григором.

Comments

325 Переглядів