23 листопада: це цікаво знати

У народі 23 листопада була широко поширена традиція вирушати зранку до церкви та приносити з собою хліб із сіллю для того, щоб їх освятити. Потім ними годували домашню худобу, і, згідно з віруваннями, домашні тварини після цього не хворіли й легше переживали зиму. До речі, традиція ця була настільки актуальна та любима народом, що навіть здійснюючи покупку худоби в цей день, чоловік міг вимагати у продавця на додачу шматок хліба і сіллю.

До цього моменту на річках вже встановлювався лід, але він був досить тонким і ламким. Правда, говорили, що після Ераста настають справжні морози. Без особливої потреби з дому не виходили, вечорами топили піч і збиралися всією родиною за якою-небудь роботою. Цього дня вважалося небажаним вирушати в далеку дорогу.

Спостерігаючи за погодою, підмічали: «Ераст на все гаразд: і на холод, і на заметіль». Іній на деревах передвіщав мороз, а туман – тепло. Однак, якщо у цей день на деревах іній лежав зранку, то до самого Введення (4 грудня) морози будуть змінюватися відлигою.

За церковним календарем 23 листопада вшановують апостолів від 70-ох: Ераста, Олімпа, Родіона, Сосипатра, Куарта (Кварта) і Тертія; мученика Ореста, лікаря; священномученика Милія, єпископа Персидського, і двох учнів його; преподобного Феостирикта, що в Символах; мученика Константина, князя Грузинського; колесування великомученика Георгія.

Іменинники 23 листопада:
Орест, Костянтин, Георгій, Родіон, Прокіп.

23 листопада народились:

1823 – Микола Бунге – видатний український учений і російський державний діяч, один з фундаторів Київської політекономічної школи; професор, ректор Київського університету. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії (1887–1895). Домігся скасування подушної податі з селян, покращення умов праці робітників. Сприяв розвитку вугільної та залізорудної промисловості України.

1903 – Олександр Івченко – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.

Події 23 листопада:

1708 — російська православна церква піддала анафемі одного з найосвіченіших людей свого часу, гетьмана Івана Мазепу за зраду Петру I. Ця анафема знята лише у 2018 р.

1917 — Олександр Немітц направив телеграму Генеральному Секретарю військових справ УНР про визнання флотом влади УНР.

1938 — Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехо-Словаччини.

1956 — перший день змагань XVI Олімпіади в Мельбурні (Австралія).

1963 — в Далласі сталося одне з найгучніших вбивств XX століття. Лі Гарві Освальд застрелив президента США Джона Кеннеді (JFK).

1994 — під час експедиції спортсменів альпіністського клубу «Одеса» в Гімалаї  встановлено прапор України на вершині Чоґорі К2 (8611 метрів).

1996 — офіційне закінчення першої російсько-чеченської війни. Тодішній  президент Росії Борис Єльцин підписав указ про виведення близько 6 тисяч російських військового контингенту з території Чеченської Республіки Ічкерія.

2003 — внаслідок Революції троянд у Грузії Едуард Шеварнадзе подав у відставку.

2007 — почала роботу Верховна Рада України 6-го скликання, обрана після дострокового розпуску ВРУ 5-го скликання.

Чи знаєте ви, що:

Про хустку
Хустка віддавна слугувала не лише головним убором жінок та дівчат, але й оберегом. Використовувалася у різних обрядах. Зокрема, під час сватання дівчина перев’язувала нею руку парубкові на знак згоди.

Коли козак вирушав у дорогу, кохана дарувала йому хустку на знак вірності. Хустка повинна була оберігати його від усіх напастей. Якщо він гинув, хусткою йому вкривали обличчя.

Коли ж козака ховали з військовими почестями, тіло його вкривали китайкою, а вишиту хустину стелили на осідланого коня, як оберіг роду, який не повинен мати переводу.

Comments

160 Переглядів