23 лютого: це цікаво знати

«Не пролив ти крові ворога в грізну лиху годину, проллєш батькову і братову проллєш!»
Олександр Довженко

 

У народі 23 лютого говорили називали Прохора-Зимооха і казали: «До Прохора стара охала: «Ой, холодно!», а прийшов Прохір та Влас (24 лютого): «Невже скоро весна у нас?».

Наші предки у цей час вже починали активно готуватися до весни. А ще 23 лютого у давнину було святом робочої худоби. Тому цього дня святили воду і кропили нею тварин, щоб захистити від хвороб, бо за місяць-півтора колись корів вже виганяли пастися.

У народі помітили, якщо 23, 24, 25 лютого є іній на деревах, то буде дощ на Мокія Мокрого (24 травня), а це означає, що все літо буде «мокрим», дощовим.

За церковним календарем 23 лютого день пам’яті святих Прохора та Харлампія.

Святий Прохор був монахом Печерського монастиря. А ще вважався чудотворцем. Все своє життя прожив дуже скромно: їв лише хліб та пив тільки воду. Водночас хліб готував сам, перетираючи на борошно лутигу (квітка роду амарантових).

Святий Харлампій був християнським мучеником, а також єпископом з Малої Азії. Будучи вже старцем переніс досить жорстокі катування, але не зрадив свою віру в Господа. Помер Харлампій на 113 році життя. Він є покровителем чиновників, врожаю і домашніх тварин. А також вважається захисником від душевних хвороб.

Іменинники 23 лютого:
Валентина, Ганна, Симон, Галина, Прохор.

23 лютого народились:

1758 – Василь Капніст – визначний український поет, драматург і громадсько-політичний діяч кін. XVIII — поч. XIX ст.
1878 – Казимир Малевич – український художник-авангардист білоруського походження, один з засновників супрематизму та кубофутуризму, педагог, теоретик мистецтва. Автор картини «Чорний квадрат».
1883 – Михайло Донець – український співак (бас), музично-громадський діяч, педагог. Його репертуар налічував 134 ролі в 79 операх, 3-х оперетах і 10 драмах. Він був першим виконавцем басових партій у десяти операх. Народний артист УРСР, провідний соліст Київського театру опери та балету. Репресований.
1909 – Микола Шпак (Шпаковський) – український поет і перекладач. Збірки: «В дорозі», «Багатство», «Моя любов», казки «Сон Захарка», «Казка про лютого царя і мудру вдову»…
1912 – Богдан Романенчук – славіст і україніст.
1925 – Єлизавета Чавдар – українська співачка, педагог

23 лютого в історії України:

1809 – відкрилось училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва.
1890 – англійські купці створили тенісні клуби в Одесі та Таганрозі; згодом теніс поширився й по інших містах України, а в 1913-му відбулися тенісні змагання у Києві. У 1920-их роках відбулися спершу показові тенісні матчі в Одесі, з 1930-го року розпочалися змагання за першість України; після 1945 року їх продовжують в категоріях командної першості, особистої – чоловіків, жінок, молоді, змішаних пар; влаштовуються також зимові змагання тощо.

23 лютого в історії:

303 – римський імператор Діоклетіан наказав знищити християнську церкву в Нікомидії, що дало початок восьми рокам Діоклетіанського переслідування.
532 – візантійський імператор Юстиніан I наказав побудувати нову  православну  базиліку в Константинополі — Собор Святої Софії.
1205 – німецько-земгалське військо розбило литовців у битві при Роденпойсі.
1455 – традиційна дата видання Біблії Гутенберга, першої західної книги, надрукованої рухомим типом.
1554 – війська мапуче під командуванням Лаутаро здобули перемогу над іспанцями у битві при Маріхуену в Чилі.
1739 – Річард Палмер виявлений при замку Йорк своїм колишнім шкільним учителем як злочинець Дік Турпін.
1778 – Американська революція: барон фон Штойбен прибуває в Веллі-Фордж, штат Пенсильванія, щоб допомогти тренувати Континентальну армію.
1821 – Олександр Іпсіланті розпочинає грецьку війну за незалежність в м. Ясси,  Валахія.
1833 – у військовому міністерстві Франції видано наказ, згідно із яким “…офіцери генерального штабу можуть залучатися (французькою мовою-attache) до посольств для виконання дипломатичних завдань. Початок створення інституту  військових аташе, як першооснови воєнної дипломатії.
1863 – англійські мандрівники оголосили про відкриття ними джерел річки Ніл. Ширина долини змінюється від 1–3 км на півдні до 20–25 км на півночі. Нижче Каїра річище розширюється і переходить у багаторукавну дельту площею приблизно 24 тис. кв. км. Сточище Нілу охоплює 3,254,555 кв. км, близько 10% площі Африки. Ніл незвичайний тим, що свою останню притоку (Атбара) отримує на півдорозі до моря. З цієї точки й далі на північ, Ніл зменшується через випаровування.
1874 – британський майор Волтер Вінгфілд запатентував нову гру на свіжому повітрі, яка нині усім відома як теніс.
1886 – американець Чарльз Холл електролітичним методом отримав алюміній. Алюміній – хімічний елемент III групи періодичної системи, його атомний номер 13, відносна атомна маса 26,9815. В природі існує єдиний стабільний ізотоп 27Al. Третій за вмістом елемент (і найпоширеніший метал) земної кори, що становить приблизно 8% від її маси.
1918 – щойно утворена армія комуністів (надалі РККА) зазнає першої нищівної поразки від військ Кайзера. Пізніше з’явилася легенда про перемогу над німцями, що пов’язувала цю перемогу із встановленням свята День Радянської Армії.
1934 – Леопольд III стає королем Бельгії.
1944 – розпочалася депортація чеченського народу.
1978 – відбувся дебютний виступ нового гурту Девіда Ковердейла «Whitesnake».
1997 – науковці з Едінбурга (Шотландія) повідомили, про успішне здійснено клонування дорослої вівці. Ягня, народжене в липні попереднього року від сурогатної матері, було назване Dolly і його генетичний код повністю відповідав коду рідної матері. Вівця Dolly прожила до лютого 2003 року.
2000 – Карлос Сантана одержав 8 нагород «Греммі» — з десяти можливих номінацій. У 2003 році цей результат повторила Нора Джонс, яка також завоювала вісім статуеток «Греммі».
2010 – невідомі злочинці залили більше 2,5 мільйонів літрів дизельного палива та інших вуглеводнів в річку Ламбро, в північній Італії, що призвело до екологічної катастрофи.
2012 – серія нападів на території Іраку, 83 вбитих і понад 250 отримали поранення.

Чи знаєте ви що:

Голос – основний засіб спілкування.

Голос, разом зі слухом і зором, є одним з основних механізмів для комунікації, тому в сучасному суспільстві голосові проблеми суттєво впливають на якість життя.

Голос – це сукупність найрізноманітніших за висотою, тембром та силою звуків, що утворюється голосовим апаратом.

З погляду способу та мети використання голос поділяють на мовний (голос актора драми, диктора, лектора, юриста) та співочий (голос артиста опери, естрадного чи камерного співака, хориста, священика чи диякона).

Голос різних людей відрізняється передусім висотою, тобто частотою коливань, яка зумовлюється не лише довжиною голосових складок, але й низкою інших факторів. В усякому разі, кожна особа здатна видавати звуки в певному, вужчому або ширшому, діапазоні. У людей, що не навчалися вокальному мистецтву, діапазон голосу обіймає приблизно 1,5 октави, а в процесі навчання розширюється до двох і навіть трьох октав. Винятково широким діапазоном, що охоплював 4 октави, відзначалася перуанська співачка Іма Сумак.

Серед різних за висотою голосів ширший діапазон мають сопрано (згадаймо славетну Соломію Крушельницьку, яка, поряд з сопрановими, успішно виконувала мецо-сопранові партії). Найвужчий діапазон притаманний низьким чоловічим голосам.

Comments

415 Переглядів